28. 7. 2021

Zemřel Zdislav Zima. Ve věku 96 let zemřel kopřivnický rodák, politický vězeň 50. let, protikomunistický odbojář a neúnavný bojovník za svobodu a demokracii Zdislav Zima. Poslední rozloučení se uskuteční pouze v úzkém rodinném kruhu. Zdislav Zima se narodil 25. dubna 1925 a celý jeho život byl spjat s Kopřivnicí. Po válce se spřátelil s Janem Vaškem, který po komunistickém puči emigroval a působil v zahraničních zpravodajských službách. Zdislav Zima mu na přelomu 40. a 50. let obstarával informace o kopřivnické automobilce a spolu s ním vysílal šifrované zprávy do zahraničí. V prosinci 1958 byl zatčen, v dubnu 1959 odsouzen za vyzvědačství na deset let vězení. O rok později byl díky amnestii propuštěn. Po pádu komunismu byl plně rehabilitován a roku 2014 mu Ministerstvo obrany přiznalo statut účastníka třetího odboje.

Jako pamětník vystupoval Zdislav Zima na mnoha městských akcích, kde svými projevy veřejnosti připomínal, že svoboda a demokracie jsou největší hodnoty, za které má smysl bojovat.

 

Jednání na úřadě usnadní neslyšícím Tichá linka. Kopřivnická radnice se nedávno připojila k městům, která nabízejí online tlumočení do znakového jazyka prostřednictvím Tiché linky. Tichá linka je sociální služba, která spočívá v tlumočení znakového jazyka či přepisu mluvené řeči online. K využití služby je zapotřebí notebook, případně chytrý telefon. Online tlumočení probíhá prostřednictvím videohovoru na jednom z počítačů, kdy neslyšící znakuje, pracovník Tiché linky převádí jeho řeč do mluveného jazyka úředníkovi, a ten na druhém počítači píše protokol. Přepis využívají lidé, kteří jsou schopni komunikovat v českém jazyce, ale špatně slyší a znakovou řeč neovládají. V těchto případech je úředník spojen s tlumočníkem na jednom zařízení a klient na druhém počítači či mobilu získává okamžitý přepis toho, co úředník říká, úřad má možnost využít také telefonické tlumočení do vietnamštiny, mongolštiny a ukrajinštiny.
Tichá linka je poskytována obecně prospěšnou společností Tichý svět a nabízí své služby zdarma, čtyřiadvacet hodin denně, bez nutnosti předchozí objednávky. Kromě jednání na úřadech lze Tichou linku využít například při zprostředkování hovoru s lékařem, zaměstnavatelem, školou, rodinou apod. Linka je dostupná prostřednictvím webu www.tichalinka.cz nebo jako aplikace pro mobilní telefony.

 

Tři mobilní očkovací týmy vyrazí příští týden do odlehlých oblastí Moravskoslezského kraje. Očkování proti covid-19 nabídnou i lidem, kteří žijí ve vyloučených lokalitách. S představiteli romských organizací o tom jednali zástupci moravskoslezského krajského úřadu a ostravské fakultní nemocnice. Očkovat se bude vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech nebo jednodávkovou vakcínou od Johnson & Johnson. Nebude nutné se předem registrovat, to zařídí mobilní očkovací týmy na místě.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice