31. 7. 2019

Cvičný požár v domově pro seniory na Novojičínsku. Tři jednotky hasičů se zapojily v pondělí 29.7.2019 v podvečer do taktického cvičení se simulovaným požárem v nově otevřeném Domově seniorů v Kateřinicích na Novojičínsku. Především šlo o nácvik záchrany a evakuace osob se sníženou schopností pohybu a nepohyblivých osob. Objekt pro 49 klientů je vybaven elektrickou požární signalizací (EPS), která na požár upozornila. Do Domova byla vyslána jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Nový Jičín, která přijela dvěma vozidly – cisternovou automobilovou stříkačkou (CAS) a automobilovým žebříkem AZ 30 Iveco. Společně s nimi vyrazily na pomoc seniorům dvě jednotky dobrovolných hasičů – Kateřinice (1x CAS a dopravní automobil) a Příbor (1x CAS). Hasiči rozvinuli hadice do nejvzdálenější části objektu a poté zahájili záchranu osob, celkem 12 chodících a 3 ležících osob, a to mj. s pomocí nosítek, páteřních desek či vyváděcích parat masek. Všichni figuranti byli klienty nebo zaměstnanci domova.

 

Vyšší povolená rychlost, širší silnice, to čeká od zítřka řidiče mířící z Frýdku-Místku do Nového Jičína. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo rekonstrukci poloviny tamní budoucí dálnice. Provoz na hotovou část cesty se chystá ŘSD převést dnes v noci. Pro řidiče to bude znamenat, že přijdou o některé sjezdy. „Většina současných napojení bude zrušena. Zůstanou pouze mimoúrovňová křižovatka v Příboře-západ, která je na stávající dálnici D48, a dále bude Příbor-východ, která byla modernizovaná. A jinak dále bude fungovat mimoúrovňové křížení v Rychalticích,“ říká vedoucí úseku výstavby ostravského závodu ŘSD Šárka Kubalová. Křižovatka Příbor-východ bude otevřená jen pro řidiče jedoucí ve směru od Frýdku-Místku. „Řidiči, co pojedou z Nového Jičína na Frýdek-Místek, na mimoúrovňové křižovatce Příbor-východ nesjedou do Příbora. A samozřejmě řidiči, co pojedou z Příbora, nenajedou zase na Frýdek,“ dodává. Nově otevřený úsek bude širší o odstavný pruh a změní se i nejvyšší povolená rychlost. Ze současných 50 na 80 kilometrů v hodině. Celá dálnice za přibližně 2,7 miliardy korun má být hotová příští rok v prosinci.

 

Muže v Beskydech pobodaly vosy, po silné alergické reakci ho museli resuscitovat horští záchranáři. Operátoři ZZS převzali v úterý 30. července před devatenáctou hodinou informaci o muži s poruchou vědomí, kterého pobodaly vosy. Do chatové osady Ondřejník poblíž Frýdlantu nad Ostravicí ihned vyjely dvě posádky z Frýdku-Místku. Protože v dobrém časovém dosahu místa události byla horská služba, požádali operátoři ZZS o zásah i její členy.

Osmačtyřicetiletý muž byl na balkoně pobodán asi pěti vosami, udělalo se mu nevolno a stihl ještě dojít do pokoje, kde zkolaboval. První na místo události dorazili členové horské služby, kteří zahájili poskytování kvalitní první pomoci a postiženému podali i základní léky. V okamžiku příjezdu záchranářů byl však muž nadále v ohrožení života a těžkém šokovém stavu. Zasahující lékař jej uvedl do umělého spánku, zajistil jeho dýchací cesty a převedl na přístrojem řízenou ventilaci. Po podání dalších léků a stabilizaci základních životních funkcí byl pacient transportován do frýdecko-místecké nemocnice, kde jej záchranáři předali do péče tamního anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Událost je dalším příkladem výborné spolupráce Moravskoslezských záchranářů a Horské služby Beskydy.

 

Moravskoslezský kraj pomáhá rybářům překonat problémy spojené s pokračujícím suchem a klimatickými změnami. Dnes krajští radní na svém jednání „přiklepli“ regionálnímu Českému rybářskému svazu více než 150tisícovou dotaci. Peníze pomohou zarybnit revíry, podpoří produkci a chov lososovitých ryb, především pstruha potočního.

 

Šedesáté výročí založení házené v Kopřivnici velkolepě oslaví místní klub v pátek a v sobotu 2. a 3. srpna. Klub připravil pro malé děti, ale i pro své dospělé příznivce, bývalé házenkáře i kamarády nabitý program. Atraktivní mezinárodní turnaj, kterého se mimo domácího klubu zúčastní také nedaleký Frýdek-Místek a kvalitní slovenské celky HKM Šala a ŠKP Bratislava, tak rozhodně nebude jediným bodem velkého menu, které nabídnou velké oslavy 60. let házené v Kopřivnici! Vše odstartuje 2. 8. 2019 na hale ZŠ Emila Zátopka, kde od 17:00 zahájí turnaj utkání mezi Frýdkem-Místkem a slovenským celkem HKM Šala. Od 19:00 hod pak domácí družstvo čeká kvalitní mezinárodní konfrontace s celkem ŠKP Bratislava. Turnaj bude pokračovat v sobotu, kdy přijdou na řadu také souboje starých gard, kde se všichni fandové mohou těšit hned na souboje čtyř výběrů! Jedním z nich bude výběr mistrů republiky z let 92/93, kteří pod vedením trenéra Jiřího Nováčka v sezóně 1992/93 oslavili zisk titulu mistra ČR a následně hráli historicky jako první družstvo Pohár mistrů evropských zemí (dnes Liga mistrů). Na turnaj dorazí ať už v roli hráčů nebo jejich podporovatelů nejedna legenda slavné éry, jako Milan Mžik, Jiří Krčmář, který byl v roce 1993 součástí širšího reprezentačního výběru pro mistrovství ve Švédsku, kapitán týmu mistrů a v současnosti úspěšný trenér mládeže v Kopřivnici Jaromír Petřek, účastník dvou mistrovství světa Pavel Raška, jenž byl zařazen i do olympijského výběru pro hry v Barceloně, bývalý reprezentant Jaroslav Jiránek, Jiří Gazda a další! Na hrací ploše se také představí bývalí mistři republiky v kategorii staršího dorostu, kteří v sezóně 92/93 získali s trenérem Skořepou a Lubomírem Lukačovičem mistrovský titul. Všichni příznivci a pamětníci se tak mohou těšit například na světoběžníka a současného trenéra KH ISMM Kopřivnice Lubomíra Veřmiřovského, Radima Šustalu, Martina Dořičáka, Petr Farkaše nebo třeba Tomáše Lančího! Na programu je také uvedení legend do síně slávy a poděkování srdcařům klubu. Celkový program počítá s účastníky všech generací a na své si přijdou i děti, pro které budou zajištěné různé aktivity. Dále se mohou všichni návštěvníci těšit na soutěže o hodnotné ceny pro všechny! Součástí doprovodného programu bude také bezplatná diagnostika i testování chodidel a sportovní obuvi od společnosti Mizuno. Po skončení mezinárodního turnaje a turnaje staré gardy zahájí klub oslavy velkým koncertem u haly, kde se sejdou všechny generace, aby zavzpomínaly na staré házenkářské časy i podebatovaly o současném dění a užily si večer plný zábavy. Průběh večera zpestří svým vystoupením skupiny Veselá Bída a Menuet. Zajištěno je také bohaté občerstvení.

Program

Pátek:

17:00 Pepino SKP Frýdek-Místek – HKM Šala

19:00 KH ISMM Kopřivnice – ŠKP Bratislava

 

Sobota:

9:00 – 12:00 turnaj starých gard

12:30 zápas o 3. místo muži

14:30 zápas o 3. místo starých gard

15:00 finále starých gard

Ocenění čtyř srdcařů klubu

Ocenění dvou házenkářských legend do kopřivnické síně slávy

15:30 finále muži

Slavnostní zakončení turnaje

 

Koncerty

18:00 hod Veselá Bída

20:00 hod Menuet

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice