8. 11. 2019

Moravskoslezský kraj si připomíná výročí sametové revoluce. V Moravskoslezském kraji si 30 let svobody začali lidé připomínat už na tematizovaném Dni otevřených dveří krajského úřadu na konci září. Další připomínkovou akcí bude 13. listopadu zahájení videoprojekce na budovu úřadu a diskuze se studenty. Oslavy probíhají i v krajských příspěvkových organizacích a vyvrcholí přímo v neděli 17. listopadu. Radkovská alej dostane dalších 30 nových stromů, krajští radní vysadí 30 lip velkolistých.

 

Krmelín má novou okružní křižovatku. Nový kruhový objezd vznikl přestavbou průsečné křižovatky silnic II/486 vedoucí z Krmelína do Kopřivnice a silnicí III/4841. Celkové náklady na stavbu přesáhly 20 milionů korun, obec Krmelín přispěla necelými 4 miliony. Postavila ho firma SWIETELSKY stavební s.r.o. „Objektivní čísla a subjektivní pocity řidičů dokazují, že kruhové objezdy jsou bezpečnější a doprava je díky nim plynulejší než na průsečných křižovatkách. Proto Moravskoslezský kraj podporuje tyto rekonstrukce a výstavbu rondlů a financuje je ze svého rozpočtu. V plánu je kruhový objezd v Krásném Poli, Ludgeřovicích, Brušperku a výhledově i v Kopřivnici. Všechno ale závisí na penězích.

 

Příchod svatého Martina symbolizuje konec podzimních dnů, začátek studené zimy a zrání vína. Stalo se již tradicí, že k svatomartinské huse nesmí chybět také mladé svatomartinské víno. A jako každý rok se konají svatomartinské akce v místních restauracích. A kde můžete vyrazit na svatomartinskou husu? Zde máte krátký přehled restaurací, které mají do své nabídky zahrnuté menu se svatomartinskou husou. Ať vám chutná 😉

KOPŘIVNICE

Svatomartinské hody v restauraci Laguna / 8. listopadu

Svatomartinské husí hody v restauraci Pod Šostýnem / 9. listopadu – 10. listopadu

Svatomartinský týden v restauraci Nová Kavárna / 11. listopadu 

PŘÍBOR

Svatomartinské hody v restauraci U Čápa / 8. listopadu – 17. listopadu

Svatomartinská husa restaurace U Freuda / 8. listopadu – 17. listopadu

Svatomartinské menu ve Vinorestaurant / 8. listopadu – 9. listopadu a 11. listopadu

Svatomartinská nabídka v Motelu Zafír / 8. listopadu – 18. listopadu 

ŠTRAMBERK

Svatomartinské menu v restauraci Prosek / 8. listopadu – 11. listopadu

Svatomartinské husí hody v Chatě Dr. Hrstky / 9. listopadu – 11. listopadu

Svatomartinské menu v Městském pivovaru / 8. listopadu – 10. listopadu

HUKVALDY

Svatomartinské menu v restauraci U námořníka / 8. listopadu – 17. listopadu

Svatomartinské hody v restauraci Dvůr Hukvaldy / 8. listopadu – 11. listopadu

Svatomartinské menu v hotelu Hukvaldy / 8. listopadu – 11. listopadu

 

Předmartinské odpoledne a Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Každoročně se ve Frenštátě pod Radhoštěm pořádají Martinské trhy. Tentokrát se uskuteční v pátek 15. listopadu a sobotu 16. listopadu. V pátek se uskuteční Předmartinské odpoledne, které započne v 12.00 hod. na náměstí ve Frenštátě. Během odpoledne budete mít možnost ochutnat vařonku. Taktéž bude vyhlášená soutěž o nejlepší vařonku.  Následující den se můžete těšit na tradiční trh s bohatým stánkovým prodejem, lidovými výrobky a občerstvením. V 10 hod. přijede sv. Martin na bílém koni i s družinou. Nebude chybět ani vyhlášení soutěže o nejlepší recepturu na martinskou husu. 

 

DIVADLO: Gelasiusova maska v Kopřivnici.Jednodenní přehlídka má bohatou dramaturgii a jistě nezklame kritického diváka ani diváka, který není divadlem nijak zvlášť políben. Říkáte si, že biblická témata patří minulosti? Nebo jsou dokonce nudná? Opak je pravdou. Přijďte se přesvědčit na Gelasiusovu masku. 1. ročník multižánrové přehlídky pohybového, tanečního a loutkového divadla a činohry s biblickou a spřátelenou tématikou se uskuteční v pátek 8. listopadu od 17.00 hod. v Katolickém domě Kopřivnice. Více na tel. čísle 728 686 356.

 

KONCERT: Richard Kmoch & Gemini, Kopřivnice. Vystoupení skupiny Gemini a Richarda Kmocha v programu „A Hurikán bude“ s hity zpěváka Dalibora Jandy a to v pátek 8. listopadu od 20.00 hod. v Kulturním domě Vlčovice. Vstupenky zakoupíte v KD Vlčovice, nebo na tel. 777 189 887.

 

PŘEHLÍDKA: Motýlek na cestách. Již XXIII. ročník přehlídky taneční, hudební a dramatické tvorby dětí a mládeže se speciálními potřebami či zdravotním handicapem. Tentokrát je akce naplánovaná na pátek 8. listopadu a v sobotu 9. listopadu od 14.00 hod. ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice. V pátek jsou připraveny workshopy a kreativní dílničky, divadlo Hrajeme si s kamarády a na závěr je pro všechny připravena diskotéka. Od 17.00 hod. do 18.00 hod. vystoupí známá dětská skupina Čiperkové – představení. V sobotu pak následuje přehlídka vstoupení dětí a módní přehlídka v rámci akce Motýlek na cestách.

 

Podzimní vítr ve Štramberku. Další setkání ctitelů díla malíře Zdeňka Buriana se uskuteční od pátku 8. listopadu do neděle 10. listopadu. V rámci této akce se v pátek v kinosále Kulturního domu Štramberk uskuteční od 18.00 hod. přednáška programového ředitele k významnému nakladatelství pro děti a mládež Na křídlech Albatrosu. V sobotu pak Vladimír Socha v kinosále Kulturního domu Štramberk od 13.00 hod. zahájí přednášku Cesta di pravěku včera a dnes / Buriosauris Augustai. Kde se dozvíte něco o slavném filmu, českém dinosaurovi a nových knihách, následovat bude prezentace s autogramiádou.

 

V Kopřivnici pro děti: Divadlo Sympatie Ostrava – Loupežnická pohádka. V království obklopeném lesy a potoky zůstane na výchovu své dcery král sám, a jak to u otců bývá, své dcerunky rozmazlují a rozmazlují a rozmazlují, až jsou rozmazlené. Nikdo si s královskou dcerou neví rady, tak se do výchovy vloží pohádkový duch a použije prastarou výchovnou metodu, která slavila úspěchy už v dávných dobách našeho dětství. To byste rádi věděli, jaká metoda to je? Počkejte si na pohádku s písničkami, loupežníky a rozmazlenou princeznou. Divadelní pohádka pro malé i velké děti se odehraje v neděli 10. Listopadu od 10.00 hod. v kinosále Kulturního domu Kopřivnice.

 

DIVADLO: Zvěřinec na vandru ve Štramberku. V neděli 10. Listopadu od 10.00 hod. zahraje maňáskové divadlo ZuMadlo divadelní představení Zvěřinec na vandru. Zahraje se pohádka, která se tvůrcům trochu zamotá a jejich přáním bude, nechť děti scénář napraví. Také si zatančíme, zazpíváme a ke konci něco na památku vytvoříme! Těšíme se na pomocníčky – ať už s rodiči či bez rodičů. Vstupné dobrovolné.

 

PŘEDNÁŠKA: Leo Žídek: Svědectví o svobodě v Kopřivnici. Přednáška Leo Žídka v Katolickém domě je naplánovaná na neděli 10. Listopadu od 15.00 hod v Katolickém domě Kopřivnice. Leo Žídek byl politicky vězněm a byl odsouzený k 8 letům, odnětí svobody. Vězeňská léta strávil v uranových dolech v Jáchymově. Je předsedou ostravské pobočky Konfederace politických vězňů. Je autorem oceňované knihy „Psáno před popravou“. Více na tel. čísle 728 686 356.

 

UMĚNÍ V KINĚ: Leonardo: Nejslavnější díla. Leonardo da Vinci je označovaný́ za světově nejoblíbenějšího umělce. Tomuto výjimečnému géniovi se věnovalo již mnoho televizních pořadů a celovečerních filmů, často ale zůstalo upozaděno to nejdůležitější: jeho umění. Nový snímek LEONARDO: NEJSLAVNĚJŠÍ DÍLA se věnuje především jeho jedinečným obrazům a kresbám, mezi něž patří Mona Lisa, Poslední večeře páně, Dáma s hranostajem, Portrét Ginevry de Benci, Madona ve skalách a více než tucet dalších. Dokument nabízí ale také nový pohled na Leonardův život – jeho vynalézavost, sochařské dovednosti, vojenskou předvídavost a jeho schopnost orientovat se v zrádné politice doby pod prismatem vlastního umění. Film, který bude uveden u příležitosti 500. výročí Leonardovy smrti, jako první vypráví skutečně celý příběh. Dokument o slavném malíři se odehraje v neděli 10. listopadu od 15.30 hod.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice