8. 5. 2023

Masaryk na svém náměstí se dočká důstojnějšího prostředí. Okolí pomníku Tomáše Gariggua Masaryka z roku 1928 projde úpravami. Během dějinných zvratů byl několikrát odstraněn a znovu instalován, naposledy v roce 1991.

Po loňském čistění samotné sochy se v následujících týdnech dočká rekonstrukce také okolní prostranství a schodiště, budou vyměněny všechny popraskané dlaždice. Pod ním budou umístěny květníky. Cílem je estetizace prostoru, kde probíhají vzpomínková setkání při významných výročích našeho státu.

 

Vyrobit dvoumetrové ucho se už dlouhá léta snaží Ladislav Hezký při slavnosti štramberských uší. Pořídil si k tomu pánev o průměru dva a půl metru, letos na náměstí v sobotu padl rekord. Pekařský tým vyrobil veleucho o průměru 203 centimetrů. O tři centimetry tak překonali kulinářský rekord z minulého roku. Příprava těsta, rozehřátí pánve, přenesení těsta a umístění na pánev, samotné upečení a vytvarování samotného ucha – to trvalo více než 6 hodin. S připraveným těstem pracovalo celkem šest lidí, aby se při přepravě na obří pánev neprotrhlo. Hasiči s termokamerou hlídali teplotu. Samotné propečení těsta trvalo 45 minut. Zatímco klasické Štramberské ucho váží cca patnáct gramů, na přípravu obřího ucha padlo asi 40 kilogramů těsta.

 

K 95. narozeninám významného fotografujícího lékaře Petra Helbicha, následovníka velkých jmen české fotografie, jakými byli Rudolf Janda a Josef Sudek, byla v galerii muzea Fojtství ve čtvrtek 27. dubna otevřena nový výstava Petr Helbich Fotografie. Autor na vernisáži nešetřil obdivem ke své vlastní expozici. Petr Helbich je respektovaný lékař a uznávaný fotograf, který strávil velkou část života v Beskydech. Je autorem mnoha cyklů fotografií, mezi kterými nechybí ani zajímavé snímky našeho města. Petr Helbich byl dlouhá léta asistentem věhlasného českého fotografa Josefa Sudka a jeho blízkým přítelem, pojila je například spolupráce při fotografování pralesa Mionší. Melancholicky laděné snímky fotografujícího lékaře budou v Muzeu Fojtství k vidění do 18. června, a to každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

 

Ve  středu 10. 5.v 19.00 v KDK pokračuje DIVADELNÍ PŘEDPLATNÉ představením NA ÚTĚKU, které přiveze KOMORNÍ DIVADLO KALICH. Hrají: Carmen Mayerová, Tereza Kostková.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice