1. 10. 2019

„Senioři – jak se nestát obětí“

Na dnešní den připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Moravskoslezští policisté se v rámci svých preventivních aktivit na tuto cílovou skupinu intenzivně zaměřují během celého roku. Při různých preventivních i prezentačních akcích upozorňují seniory na nejčastěji se vyskytující protiprávní jednání páchané vůči nim a předávají dříve narozeným rady a doporučení jak se nestát obětí. V duchu známého rčení, že „opakování je matka moudrosti“, chceme opětovně připomenout pár preventivních rad.

Podvody
…v průběhu měsíce září měla v nočních hodinách neznámá osoba uskutečnit hovor na pevnou linku 67leté ženy. Této měla popisovat své problémy a svěřit se, že potřebuje půjčit peníze. Starší žena však měla sdělit, že peníze nemá, nepůjčuje a poté měla hovor ukončit. Zakrátko seniorce měl opět zvonit telefon. Volající se měl představit jako policista a seniorce sdělil, že o předchozím telefonátu neznámé osoby ví. Ženu měl také instruovat k vydání požadované hotovosti dříve volající osobě s tím, že následně dojde k zadržení podvodníka… Moravskoslezští policisté upozorňují, že takto nepostupují.

 • Při telefonickém hovoru nepředávejte volajícímu jakékoliv informace o sobě (finanční situaci) či své rodině (jména příbuzných apod.).
 • Žádost o finanční prostředky si ihned ověřte zavoláním svým rodinným příslušníkům (skutečným vnukům či dalším příbuzným).
 • Důkladně zvažte, koho a zda vůbec vpustíte do svého obydlí. Je potřeba si uvědomit, že ne všichni lidé mají dobré úmysly.
 • Pořiďte si na dveře panoramatické kukátko, při komunikaci s neznámým člověkem používejte bezpečnostní řetízek.
 • Pokud se neznámá osoba představí například jako opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, nechte si předložit jeho průkaz nebo si zavolejte přímo na úřad či instituci, na kterou se odvolává a jeho totožnost si ověřte.
 • V případě jakéhokoliv podezření ihned kontaktujte Policii České republiky na bezplatné telefonní lince 158.

Nakupování
…neznámý pachatel měl v jednom z ostravských obchodních center využít nepozornosti 78leté ženy a z nákupního vozíku jí odcizit kabelku. V té se měl nacházet mobilní telefon, peněženka s finanční hotovostí, osobními doklady a další věci…

 • Při nakupování či dávání zboží do zavazadlového prostoru vozidla na parkovišti mějte své věci neustále pod kontrolou, tašku s věcmi si nikam neodkládejte.
 • Buďte obezřetní při výběru peněz z bankomatu (nikdy si nepište a nelepte svůj PIN kód na platební kartu),
 • Rovněž při cestování v prostředcích MHD mějte své věci pod kontrolou.

 

 

 

 

 

Bezpečnost venku

 • Pokud je to možné, ve večerních hodinách choďte raději ve skupinách nebo si domluvte odvoz.
 • Nebraňte svůj majetek za každou cenu. Zdraví a život jsou nenahraditelné.

Doprava

…k dopravní nehodě cyklisty a osobního vozidla došlo v noci mimo obec. Muž jel na neosvětleném kole bez užití cyklistické přilby…

 • I v silničním provozu buďte obezřetní. Vozovku přecházejte, pokud je to možné, po vyznačených přechodech pro chodce. Před vstupem do vozovky se řádně rozhlédněte a na přechod pro chodce vstupujte až tehdy, kdy vozidlo zastaví či pokud nic nejede. A nezapomínejte, že tramvaj má vždy přednost.
 • Myslete na svou viditelnost. Noste oblečení jasných barev. Při šeru, ve tmě opatřete své oblečení, tašku, batoh či hůl reflexními doplňky. Při jízdě na kole za snížené viditelnosti používejte předepsané osvětlení.

Moravskoslezští policisté při svém preventivním působení u seniorů využívají preventivní projekty moravskoslezské policie, například knižní publikaci s názvem „Černá kronika aneb se soudních síní“. Ta je určena především seniorům a obsahuje dvanáct příběhů, které jsou vždy ukončeny poučením, jak se v takové situaci zachovat, či se jí vyhnout. Jsou zde zachyceny časté a závažnější trestné činy páchané na seniorech. Děj jednotlivých povídek je inspirován skutečnými příběhy. Pro seniory se zrakovým handicapem je k dispozici i audiokniha. S knihou je možné se setkat nejen v rámci besed, které policisté pro seniory pořádají. Publikace i audiokniha jsou také volně dostupné v knihovnách v Moravskoslezském kraji. Další informace o projektu „Černá kronika aneb ze soudních síní“ naleznete na internetových stránkách policie http://www.policie.cz/clanek/cerna-kronika-aneb-ze-soudnich-sini.aspx.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice