1. 7. 2011

Porušení autorských práv

 Devatenáctiletý mladík prodával přes internet filmy k nelegálním účelům. Novojičínští kriminalisté sdělili obvinění devatenáctiletému mladíkovi z Nového Jičína z přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Mladík na konci minulého roku prodal prostřednictvím internetu nejméně čtyřem osobám zkopírované filmy. Několika zájemcům po jejich předchozí objednávce, zaslal z pošty z Nového Jičína na dobírku DVD-R disky, uložené v jednotlivých obalech. Obviněný mladík na webových stránkách inzeroval na prodej filmy různých žánrů na kompaktních discích, při minimálním odběru 3 filmy za 100 korun. Tyto inzeráty na webových stránkách shlédlo celkem 76 návštěvníků. Ve všech případech se jednalo o neoprávněné rozmnoženiny filmových děl, tedy neoprávněně zasáhl do zákonem chráněných práv k autorským dílům. Jednalo se například o tituly filmů Harry Potter a Princ dvojí krve, Iron Man 2, Prokletý ostrov, Toy Story 3 – Příběh hraček, Avatar, Robin Hood a další. Svého jednání se dopouštěl proto, že si chtěl vylepšit svou finanční situaci. Obviněný způsobil držitelům a majitelům autorských práv škodu, která přesahuje částku třicet tisíc korun. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až do výše dvou let.

 

Neoprávněný odběr elektřiny

Podezřelý z neoprávněného odběru elektrické energie je 46letý muž z Novojičínska. Ten do svého domku na Bílovecku přiváděl elektrickou energii napojeným kabelem na přívodní svorky rozvodné sítě. Takto energii odebíral od počátku dubna do konce června letošního roku. Škoda, která vznikla společnosti je předběžně vyčíslena na částku deset tisíc korun. Neoprávněný odběr byl na konci června zjištěn pracovník energetické společnosti, který prováděl běžnou kontrolu odběrového místa. Zjistil, že v místech, kde byl elektroměr není něco v pořádku. Muž neodborným zásahem napojil neměřený vodič k hlavnímu jističi a neoprávněně odebíral elektřinu. Po zadokumentování bílovičtí policisté zahájili s mužem zkrácené přípravné řízení pro trestný čin krádeže s možným až dvouletým trestem odnětí svobody nebo peněžitým trestem.

 

Nepoučitelný řidič

Ve středu 29. června krátce před půlnocí řídil jednapadesátiletý muž z Ostravy nákladní vozidlo Iveco. S náklaďákem jel z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm. Zde jej na ulici Nádražní kontrolovala policejní hlídka. Při kontrole vyšlo najevo, že má vysloven zákaz řízení, a to rozsudkem Okresního soudu Olomouc z března minulého roku. Zákaz řízení mu měl skončit v říjnu letošního roku. Muž nyní čelí podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Krádež součástek z železničních vagónů

Dalším případem krádeže na kolejích se v těchto dnech zabývají bílovičtí policisté. Neznámý pachatel se v době od 16. do 29. června letošního roku zaměřil na odstavené železniční vagóny na trati v Jistebníku na Novojičínsku. Z vozů na koleji číslo 5 odcizil různé železné součásti. Tímto jednáním vznikla škoda odcizením ve výši 50 tisíc korun.

 

Vloupání do novinového stánku

V noci na 30. června došlo v Kopřivnici k vloupání do novinového stánku. Neznámý pachatel násilím vnikl do novinového stánku na ulici Panská, ze kterého následně odcizil cigaret různých značek v předběžné hodnotě 40 tisíc korun. Na zařízení stánku způsobil škodu za dalších 2 tisíce korun. Kopřivničtí policisté po pachateli krádeže intenzivně pátrají.

 

Vloupání do rodinného domku

Během čtvrtečního dne 30. června vnikl neznámý pachatel do rodinného domku ve Štramberku. Dřevěným žebříkem, který přistavil k oknu, vylezl do prvního patra a následně vnikl do obytné části domu. Prostory v domě prohledal a z pokojů odcizil LCD televizoru Gogen a finanční hotovost. Celková škoda odcizením a poškozením přesáhla částku 14 tisíc korun. Pachatel se tak dopustil přečinu krádeže a porušování domovní svobody. V případě dopadení mu hrozí až tři léta odnětí svobody.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice