10. 2. 2023

Policisté všímavostí zabránili možnému požáru vozidla

Zahoření vozidla během jízdy na dálnici. Situace, která díky všímavosti a pohotové reakci policistů speciální pořádkové jednotky neměla vážnější následky. V úterý před půl šestou večer si policisté speciální pořádkové jednotky při jízdě na dálnici D48 z Frýdku-Místku směr Český Těšín všimli před nimi jedoucího vozidla Škoda Octavia, jehož zadní motorová část začínala hořet. Řidič tuto situaci nezaregistroval a pokračoval v jízdě. Policisté proto okamžitě začali dávat řidiči znamení k zastavení vozidla, na což zareagoval a zastavil v odstavném pruhu. Zatímco jeden z policistů běžel k vozidlu a odvedl řidiče z auta, jeho kolega na místo přivolal hasiče a zároveň pohotově pomocí hasicího přístroje doutnající podvozek uhasil. Na místo následně dorazili hasiči a kolegové z dálničního oddělení, kteří zajistili odtah vozidla z dálnice. Pravděpodobnou příčinou zahoření byla technická závada v podobě unikajícího motorového oleje na výfukové svody motoru. Naštěstí se tato událost obešla bez zranění osob a případných dalších škod na vozidle.

 

Případy internetových podvodů

Nejen policisté a kriminalisté z územních odborů Policie České republiky v Bruntále, v Novém Jičíně a v Opavě, ale i jejich kolegové v rámci Moravskoslezského kraje a vlastně i v celé České republice téměř dennodenně prošetřují a prověřují případy různých protiprávních jednání a chování mající znaky nejen podvodu v prostoru celosvětového internetu a na jednotlivých sociálních sítích.

V posledních dnech jen policisté z Obvodního oddělení v Krnově přijali od poškozených osob hned čtyři obdobná oznámení o trestné činnosti majetkového charakteru ze strany doposud neznámých fyzických či právnických osob.

Tak například 52letý muž z Krnova oznámil, že v odpoledních hodinách 6. února 2023 byl z přesně neustanoveného místa telefonicky kontaktován na jeho mobilní telefon ze strany mu neznámé osoby s nabídkou pomoci při úspěšném obchodování na burze, přičemž mu následně po dohodě zaslal na jeho e-mail jistý internetový odkaz s doporučením, aby tento otevřel a vyplnil požadující informace. Výše uvedený muž se kromě zadání údajů ke své osobě přihlásil přes tak zvaný George klíč i do svého internetového bankovnictví a měl sledovat připisování finančních prostředků. Místo toho však během velmi krátké chvíle došlo v několika případech k odčerpání finančních prostředků z jeho účtu na jiné mu neznámé bankovní účty a těmito neoprávněnými transakcemi neznámého pachatele mu byla odcizena finanční hotovost ve výši 300 tisíc korun.

V dopoledních hodinách dne 6. února letošního roku byl několikráte telefonicky kontaktován neznámou osobou i 80letý muž z Krnova s tím, že by mu ráda převedla nějaké finanční prostředky získané předchozím investováním do kryptoměn a požádala jej o přihlášení se nejen do e-mailové schránky ale rovněž i do jeho internetového bankovnictví, což důvěřivý muž seniorského věku učinil. Následně sledoval, jak mu na jeho spořicí účet přišla finanční částka ve výši 50 tisíc korun, která však po chvíli byla opět odebrána a z tohoto jeho účtu byly několika rychlými transakcemi neoprávněně odčerpány na jiné účty i jeho finance ve výši 200 tisíc korun.

V průběhu dne 6. února tohoto roku byla v místě bydliště telefonicky kontaktována 32letá žena z Krnova ze strany jí neznámého muže, který se představil jako pracovník společnosti Microsoft a nabídl jí vyčištění jejího notebooku s následnou autorizovanou aktualizací, s čímž výše uvedená žena souhlasila. Na základě telefonicky dávaných pokynů si do svého příručního počítače nainstalovala aplikaci Teamviewer a do svého mobilního telefonu aplikaci Anydesk, následně zadala své přístupové údaje ke svému internetovému bankovnictví, přičemž bez jejího vědomí došlo k neoprávněné expresní platbě v euro měně a na blíže neupřesněný zahraniční účet byly převedeny její finanční prostředky v celkové výši téměř 52 tisíc korun.

Ve večerních hodinách 7. února 2023 byla z přesně nezjištěného místa za využití celosvětového internetu prostřednictvím sociální sítě Facebook kontaktována jistá 43letá žena z Bruntálska s tím, že neznámá osoba zareagovala na její inzerát ohledně prodeje dětského oblečení se zájmem o toto zboží. Následně byl přes aplikaci Messenger zaslán výše jmenované ženě odkaz na internetovou stránku Zásilkovny, která vykazovala znaky originality a pravosti, proto zde 43letá žena zadala údaje o své platební kartě (číslo karty, číslo svého bankovního účtu včetně CVV kódu) a čekala na připsání finančních prostředků z nákupu zboží ze strany jí neznámé osoby, tedy za její prodej nabízeného dětského oblečení. V ranních hodinách následujícího dne však kontrolou svého bankovního účtu zjistila, že jí žádné finanční prostředky připsány nebyly, naopak jí v několika neoprávněných transakcích byla odebrána finanční hotovost ve výši bezmála 18 tisíc korun.  

Novojičínští policisté a kriminalisté se v těchto dnech intenzivně zabývají oznámením manželů ve věku 56 a 65 let z Novojičínska, kteří byli rovněž přes mobilní a internetovou komunikaci podvedeni ze strany doposud neznámé osoby nebo osob, a to začátkem února letošního roku. Pod legendou investování do různých komodit společnosti ČEZ je telefonicky a následně přes sociální sítě oslovil neznámý pachatel, který po 56leté ženě a také i po 65letém muži požadoval vstupní poplatek do budoucí transakce ve výši 5.999 korun, což oba uhradili a po doporučení k nainstalování aplikace Any Desk do rodinného počítače a přihlášení se do jejich internetového bankovnictví za údajným účelem nastavení limitů pro vyplácení budoucích investic, jim byla několika svévolnými a neoprávněnými bankovními příkazy odčerpána a odcizena celková finanční částka ve výši 649 tisíc korun.

Obdobných přečinů neoprávněného přístupu k počítačovému systému, neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací, přečinu podvodu a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku se dopustila doposud neznámá fyzická či právnická osoba i na 49letém muži z Opavska, kdy tímto případem se nyní intenzivně zabývají policisté a kriminalisté z Územního odboru Policie České republiky v Opavě.

V podvečerních hodinách 7. února 2023 z nezjištěného místa neznámý pachatel učinil nevyžádaný telefonát na mobilní telefon výše uvedeného oznamovatele s nabídkou vyplacení v minulosti investovaných financí do kryptoměn, přičemž požadoval vzdálený přístup do jeho mobilního telefonu pomocí programu a aplikace AnyDesk, s čímž 49letý muž souhlasil a toto neznámé osobě umožnil. Na další žádost se poškozený muž přihlásil do svého internetového bankovnictví a za pomocí stránky Portálu občana si nainstaloval i aplikaci Revolut s vidinou vyplacení investovaných a zúročených financí do kryptoměny na takto nově zřízený účet. Při této činnosti si však poškozený muž nevědomky sjednal u jedné z bank úvěr, kdy tyto peníze pak bez jeho svolení odešly několika provedenými transakcemi na jiné účty a 49letému muži z Opavska tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši 401 tisíc korun.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice