10. 6. 2016

Zvítězila nad podvodníkem

U téměř podvedené seniorky zvítězil zdravý rozum. Zachránila si tak více jak 100 tisíc korun.

Ve stádiu pokusu podvodu skončilo jednání doposud neznámého pachatele-falešného vnuka, který telefonicky kontaktoval poškozenou seniorku. S historkou o výhodné koupi bytu jí přesvědčil k výběru finanční hotovosti ze svého účtu. Ta však po samotném výběru a opětovném telefonátu, že si peníze před bankou převezme jeho známá, pojala podezření, že se může jednat o podvod. Zavolala na telefonní číslo svého pravého vnuka, a ten jí potvrdil, že po ní žádné peníze nechtěl a nevolal. V dalším přijatém hovoru falešnému vnukovi sdělila, že je podvodník, že nikomu žádné peníze dávat nebude. Poté celou věc oznámila frenštátským policistům.

Jedná se o jeden z mála případů, kdy nedošlo k samotnému podvodu. Se stejnou historkou oslovují podvodníci desítky dalších poškozených, kteří jim uvěří a požadované peníze jim předají.   Samotná oznamovatelka se zachovala naprosto správně. Jakmile pojala podezření, od dohody ustoupila, zachovala chladnou hlavu a nikomu nic nepředala. 

Pachatelé těchto podvodů zneužívají důvěřivosti oslovených seniorů, využívají jejich dobroty a snahy pomoci své rodině. Jen malé procento případů bývá objasněno. Když už jsou pachatelé zjištěni je nesmírně těžké jim trestnou činnost prokázat. Snahou policistů je těmto podvodům v maximální možné míře předcházet a to formou informování při společných setkáních se seniory.

 

Podobný případ se udál v měsíci dubnu, viz Tisková zpráva z Nového Jičína 12. dubna 2016

Falešný vnuk

Podvodného jednání se měla dopustit doposud neznámá žena, která navštívila po předchozím telefonickém hovoru „falešného vnuka“ 77letou ženu ve Fulneku.

Stejný scénář, jako v mnoha jiných v minulosti oznámených případech poškozených důvěřivých seniorů, použil neznámý podvodník se svou spolupachatelkou. Nejprve opakovaně volal 77leté ženě telefonem. Přesvědčil jí, že je její vnuk a vylíčil jí srdceryvně prosbu o peníze na koupi nového auta. Když už od ní získal příslib peněz, tak jí řekl, že si je vyzvedne jeho známá u ní doma.

Důvěřivá seniorka byla přesvědčena, že se jedná o jejího skutečného vnuka a 30 tisíc skutečně předal neznámé ženě, která si pro ně přišla. Až později se jí celá věc rozležela, svěřila se své dceři a pak uvěřila, že byla podvedena.

V letošním roce se jedná o první případ tohoto oznámení, které novojičínští policisté v okrese prověřují. Doposud neznámí pachatelé se dopustili přečinu podvodu s trestní sazbou dvou let trestu odnětí svobody.

 

Operoval, zjistil podezřelou

Sdělení podezření pro přečin krádeže si vyslechla 63letá žena. Skutku se měla dopustit i přesto, že v posledních třech letech byla odsouzena mimo jiné pro trestný čin krádež k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.

K trestnému činu došlo dne 8. 6. 2016 mezi 7 a 8 hodinou v Ostravě. Žena se měla nejprve podrobit drobnému operačnímu zákroku. Po úkonu se měla v další místnosti převléci a vzít si své odložené věci. V uvedené době pak měla žena vniknout do místnosti zdravotnického personálu a odcizit odložený mobilní telefon. Přístroj patřil lékaři, který zákrok provedl. Poškozený mobil postrádal, proto jej zdravotní sestra zkusila „prozvonit.“

Přístroj se pak rozezvučel v zavazadle ženy, čekající na lékařskou zprávu. A tak byla přivolána policie, která dále konala úkony trestního řízení. Podezřelé nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice