10. 8. 2020

Tragický požár

V sobotu 8. srpna 2020 došlo v  odpoledních hodinách v Bohumíně na ul. Nerudova k tragickému požáru bytové jednotky v 11. patře panelového domu. Jeho obyvatelé byli s ohledem k nastalé situaci evakuováni. Bohužel v souvislosti s požárem zahynulo 11 osob a dalších deset utrpělo zranění. Na místě byli přítomni také policejní krizoví interventi, kteří poskytovali pomoc postiženým. Kriminalisté a policejní specialisté prováděli i v průběhu včerejšího dne ohledání místa a blízkého okolí tragické události. Na místě byl také speciální tým zabývající se identifikací obětí hromadných úmrtí. Při ohledání místa činu byl přítomen také policejní psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů hoření. V blízkosti vstupu do bytu byl nalezen urychlovač hoření. 

Příčiny úmrtí osob určí nařízené soudní pitvy. V souvislosti s tragickým požárem byla krátce po události zadržena jedna osoba. 

Aktuální informace:

 Zadrženého muže ve věku 54 let vrchní komisař obvinil ze zvlášť závažného zločinu vraždy v souběhu se zvlášť závažným zločinem obecného ohrožení.  Byl podán podnět k podání návrhu na vzetí do vazby.

Obviněnému je kladeno za vinu, že s rozmyslem si měl opatřit hořlavou látku, kterou měl v panelovém domě v Bohumíně na ulici Nerudova v 11. patře vlít do prostoru bytu a na vstupní dveře. Následně měl látku zapálit a tím došlo k požáru celé bytové jednotky. V bytě se v době požáru nacházelo více osob, jelikož zde probíhala oslava. Při požáru či v jeho souvislosti došlo k úmrtí 11 osob ve věku od 8 do 73 let.

Motivem činu měly být dlouhodobé rodinné spory.  Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody ve výši 15 až 20 let, popřípadě výjimečný trest.

Kriminalisté v průběhu ohledání zajistili desítky stop, které budou vyhodnocovat. Ve věci budou přibráni soudní znalci z různých odvětví (např. chemie, genetika).

 

Těžké ublížení na zdraví, výzva

Ve středu měl téměř 60letý muž z dosud nezjištěné příčiny napadnout nožem a rovněž prázdnou lahví téměř 30letého muže, kterého znal. Poškozený utrpěl zranění převážně bodného charakteru a byl převezen s vážným zraněním do nemocnice. Kriminalisté 6. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava věc prověřují pro podezření z těžkého ublížení na zdraví, realizují jednotlivé úkony trestního řízení. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na pět až dvanáct let.

Kriminalisté v rámci prověřování shromažďují veškeré informace a obrací se tímto se žádostí o svědectví. Místo je frekventované a je tedy předpoklad, že dvojice (jednalo se o muže bez oficiálního trvalého bydliště) nebo samotného napadení si mohly všimnout procházející osoby či osádky projíždějících vozidel. Skutek se stal tento týden ve středu kolem 16:30 hodin v Ostravě – Zábřehu na chodníku vedoucímu podél příjezdové komunikace od nájezdové rampy ulice Rudné směrem ke kruhovému objezdu situovanému před objektem McDonalds.

Policisté přijmou jakékoliv informace k osobám či skutku, a to na bezplatné lince Policie ČR 158. 

 

Kriminalisté ostravského 5. oddělení obecné kriminality sdělili podezření 28leté ženě z Ostravy z přečinu krádeže.

Obviněná pracovala v objektu soukromé společnosti se sídlem v Ostravě, nebyla však jejím zaměstnancem. Měla ale přístup do jednotlivých kanceláří firmy, a to i po pracovní době. Této situace měla využít a v průběhu více než měsíce postupně odnášet elektroniku tak, aby si ani recepční firmy ničeho nevšiml. Jednalo se primárně o notebooky, konkrétně šest kusů v hodnotě přesahující 170 000 korun. Dle zjištěných informací měla odcizené věci odnášet do zastaváren a utržené peníze používat pro potřebu svou a příbuzných. Žena si je svého jednání vědoma a škodu by chtěla dle jejího vyjádření nahradit.

Kriminalisté pracovali ve velmi úzké spolupráci a v součinnosti s kolegy z místně příslušného obvodního oddělení. Policisté kompletovali v rámci trestního řízení informace týkající se případu, kontaktovali poškozené a po zjištění konkrétních zastaváren zajistili také polovinu z odcizených notebooků. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice