11. 11. 2021

Auta ke kupcům „nedojela“

Kriminalisté krajského ředitelství prověřují rozsáhlý podvod s desítkami poškozenými, se škodou přesahují  5 milionů korun.

Neznámý pachatel či pachatelé na obecně známých internetových inzertních portálech nabízejí k prodeji vozidla, jejichž cena se běžně pohybuje v rozmezí 200 až 300 tisíc korun za poloviční cenu. Jako důvod nízké nabídky je uváděno, že prodávající, cizinec, využívá dotaci svého domovského státu na nákup ekologického vozidla a starého auta se potřebuje „zbavit“. Inzerát je v českém jazyce a fotografie i detailní technické údaje nabízeného automobilu jsou vzaty z exitujících inzercí.  Další elektronická komunikace probíhá již pomocí překladače z angličtiny nebo němčiny (čeština je „kostrbatá“). „Prodávající“ požaduje uhradit zálohu ve výši poloviny prodejní ceny, a když je kupujícím na běžný účet zahraniční banky zaslána, komunikace je přesunuta na „přepravní společnost“. Automobil ovšem není v dohodnutou dobu dopraven a začíná se „roztáčet kolo“ výmluv, proč tomu tak je (včetně odkazu na situaci v souvislosti s Covidem). Nakonec přepravce požaduje na již užitý bankovní účet doplatit zbytek ceny. Když jsou peníze odeslány, pachatel je z účtu okamžitě převede.

V tuto chvíli moravskoslezští kriminalisté evidují téměř 50 poškozených se škodou okolo 5 a půl milionů korun. Je možné, že poškozených může být více nebo jejich řady mohou být v budoucnosti ještě rozšířeny. Již nepřiměřeně nízká cena za nabízené zboží by měla být podezřelá. Je s podivem, že kupci nemají zájem si automobil osobně prohlédnou. I kdyby se nejednalo o podvod, přece jen je nabízena „ojetina“ a fotografie a údaje k vozidlu vůbec nemusí odpovídat skutečnosti.  Dalším vodítkem k větší opatrnosti by měl být požadavek „přepravní společnosti“, která s prodejem jako takovým nemá co dočinění, o zaslání financí na bankovní účet z důvodu doplacení nedodaného automobilu.

Znovu nabádáme veřejnost k opatrnosti při nákupu ve virtuálním prostředí. Zvažte, a to nejen při pořizování použitého zboží, zda uváděna cena není „přehnaně“ nízká. Zvlášť u takových výrobků, jako jsou auta, kdy jejich cena dosahuje desítek tisíc korun, není nákup tzv. „zajíce v pytli“ zrovna ideální. A peníze nikdy neposílejte předem.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice