12. 2. 2018

Odcizené věci odvezl v popelnici

Příborští policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který se v sobotu v ranních hodinách pokusil vloupat do jednoho z rodinných domů. Pachatel se poté, co se mu nepodařilo vypáčit vstupní dveře, nesmířil s tím, že odejde z místa s prázdnou a z terasy rodinného domu odcizil několik kusů elektromotorů a nástěnné hodiny v celkové hodnotě téměř čtyř tisíc korun. Jelikož tyto odcizené věci nebyl schopen z místa odnést, využil k jejich odvozu plastovou popelnici na bioodpad. Pachateli, který se svým jednáním dopustil přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže ve stádiu pokusu v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Vloupal se na veřejné toalety

V sobotu v ranních hodinách dopadli policisté na Novojičínsku sedmapadesátiletého muže, který se vloupal do objektu veřejných toalet. Výtržník, se do objektu dostal poté, co poškodil mincovní zámek a kliku vstupních dveří, čímž způsobil škodu v předběžné výši 500 korun. Nyní mu v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

 

Na vysoké neprahl po vzdělání

Na „půdu“ vysoké školy se „neuchyloval v touze po vzdělání,“ nýbrž se měl dopouštět krádeží. Celkem pětkrát měl 32letý muž odcizit peněženky poškozených. Využít měl situací, kdy se v neuzamčených kancelářích nenacházely poškozené, případně když oběť ponechala kabelku odloženu na chodbě bez dozoru či zavazadlo zůstalo volně odloženo v neuzamčené místnosti. Muž se měl zmocnit peněženek s penězi, doklady a dalšími věcmi. Jednou z obětí je i studentka, která si své věci odložila v místnosti a v další skládala zkoušku.

Dvakrát měl muž překonat uzamčení nápojového automatu v objektu pojišťovny a odcizit kazety tub na mince s penězi. K sérii majetkového protiprávního jednání došlo v době od 19. 1. 2018 do 5. 2. 2018 v Ostravě. Škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši, jež přesáhla 14 000 korun. Policejní komisař zahájil trestní stíhání 32letého muže pro přečin krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V minulosti byl za trestnou činnost již odsouzen, mimo jiné i za krádež, přičemž nepodmíněný trest odnětí svobody vykonal v srpnu 2017. Aktuálně mu hrozí další trest odnětí svobody a to v délce až na tři léta.

 

Vyhledával vysavače a mycí linky, vůz ale neumýval

I další obviněný muž byl již v minulosti odsouzen pro krádež, trest odnětí svobody vykonal v září roku 2017. Přes uvedenou skutečnost si opět vyslechl sdělení obvinění pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. 39letý muž je podezřelý z osmi skutků, spáchaných v době od 2. 1. 2018 do 6. 2. 2018. Místem činu byla sedmkrát Ostrava, jednou došlo ke krádeži v Opavě. Muž měl pokaždé překonat tzv. kasičku mycí linky či mincovník automatických vysavačů. Následně se měl zmocnit peněz a místo opustit. Celková škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši, jež přesáhla 90 000 korun. Jednu z mycích linek měl vyhledat opakovaně, celkem pětkrát. Ke krádežím docházelo často v noční době. V průběhu prověřování byly shromážděny informace, směřující ke konkrétnímu podezřelému. Ten se později k jednání doznal, motivem měla být finanční tíseň. Pachateli uvedeného jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

Auta

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 33letého muže pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. K sérii celkem 12 skutků došlo v době od 7. 6. 2017 do 23. 10. 2017 v Moravské Ostravě. Muž je podezřelý, že celkem 12krát vnikl do vozidel různých značek a následně zpravidla odcizil věci poškozených (v jednom případě se věcí nezmocnil, neboť byl vyrušen náhodným svědkem). Do automobilů měl vnikat po rozbití oken či po překonání zámků. Z automobilů pak „mizely“ věci obětí – zavazadla, oděvy, doklady, nářadí, knihy, obuv, potraviny…zkrátka vše, co muže „upoutalo.“ Škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši, jež přesáhla 87 000 korun.

 

 

Hledáme svědky

Dne 16. 11. 2017 kolem 07.40 hodin došlo v Ostravě-Porubě na ulici Polské k závažné dopravní nehodě. Při střetu automobilu zn. Škoda Fabia a ženy, přecházející po přechodu pro chodce, byla 75letá chodkyně vážně poraněna. Doba léčení způsobeného zranění si vyžádá dobu delší šesti týdnů. Po střetu s automobilem zraněné pomáhaly dvě ženy. V místě se také nacházel další svědek, muž, který směřoval k řidičce automobilu své konstatování. Žádáme tyto svědky, aby nás kontaktovali na lince 158. Přivítáme informace všech svědků uvedené nehody. Za pomoc děkujeme.

 

Vyšetřování se chýlí ke konci.

Vyšetřování okolností požáru historického kostela v Třinci-Gutech se chýlí ke konci. Moravskoslezští kriminalisté realizovali desítky potřebných úkonů trestního řízení, tak aby shromáždili veškerá související fakta. Kriminalisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy. Policisté vedli výslechy osob, k objasnění některých skutečností přibrali znalce. Posledními znaleckými posudky byla stanoviska expertů k výši škody. Požár způsobil škodu na mobiliáři kostela ve výši téměř 6 700 000 korun a škoda na budově kostela byla specifikována ve výši 14 000 000 korun. Vazebně je stíhán jeden 18letý obviněný, trestní stíhání dvou dalších obviněných je vedeno na svobodě. Připomenout lze právní kvalifikaci věci. Muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení. Na pachatele tohoto skutku pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody od osmi do patnácti let. Zopakovat lze, že k požáru došlo v noci z prvního na druhého srpna 2017 a již třetího srpna 2017 policisté zahájili trestní stíhání tří osmnáctiletých mladíků. Požár způsobil zkázu této památky.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice