13. 6. 2013

Kradl v pravé poledne v několika prodejnách na Novojičínsku

Stejným způsobem jako na Třinecku se také na Novojičínsku dopouštěl dnes již známý 26letý zloděj krádeží do prodejen v čase poledních přestávek. V průběhu měsíce března až května, šestkrát v Bílovci a dvakrát ve Frenštátě pod Radhoštěm „navštívil“ s páčidly prodejny v čase oběda. Vyhodnocením kamerových záznamů a způsobu provedení vloupání, jsme zjistili, že se jedná o stejného zloděje, kterého zadrželi naší třinečtí kolegové. V tomto období „navštívil“ na Novojičínsku několik zlatnictví, prodejnu kol, železářství, fotoateliér, prodejnu elektroniky i optiku. Největší jeho drzostí byl pokus vloupání do obchodu v těsné blízkosti policejního oddělení ve Frenštátě pod Radhoštěm. V jedné z prodejen se dokonce pokusil vymazat záznam z kamerového systém. Máme dostatek důkazů prokazujících jeho trestnou činnost s více jak 300tisícovou škodou.  Nicméně se sám pod tíhou důkazů k těmto skutkům doznal, nyní se nachází ve vazební věznici, pro podezření ze spáchání přečinu krádež a poškozování cizí věci.  

 

Poskytnout první pomoc a zachránit život

Téma preventivní akce novojičínských dopravních policistů, Českého červeného kříže, střední zdravotnické školy a BESIPu na čerpací stanici v Libhošti. (hlavní tah silnice z Nového Jičína
na Příbor) . 
dopoledních hodinách ve středu 12. června, ve společné službě všech zainteresovaných, připravili oslovené řidiče na krizové situace v dopravě v souvislosti s ohrožení lidského života. Nejen řidiči, ale také spolujezdci měli možnost si vyzkoušet zachránit lidský život poskytnutím první pomoci. Na připravených figurínách si vyzkoušeli nepřímou masáž srdce a umělé dýchání včetně prvotních úkonů.

Chceme poskytnout řidičům službu, kterou na silnicích, ale i v běžném životě možná někdy využijí a udělají dopravu bezpečnější. S blížícím se létem se provoz zhušťuje, krizových situací přibývá a tak pouze nácvikem si člověk osvojí dovednosti, které možná při dopravní nehodě uplatní. Mnozí řidiči se s poskytnutím první pomoci setkali pouze při výcviku v autoškole při získání řidičského průkazu, jen profesionální řidiči jsou pravidelně v této oblasti proškolováni. Informace o tom jak poskytnout první pomoc se v průběhu let několikrát pozměnily. Nicméně včasná pomoc a základní návyky život mnohdy zachrání.

Jen pro připomenutí resuscitaci provádíme, zprůchodněním dýchacích cest a při zástavě dýchání nepřímou masáží srdce. Stlačení hrudníku v poměru třicet ku dvěma vdechům, 100x za min.
do obnovy dýchání či příjezdu lékařské pomoci
.

 

Statistika dopravních nehod do května 2013

Za pět měsíců letošního roku bylo novojičínským policistům nahlášeno celkem čtyři sta dvacet čtyři dopravních nehod, při kterých přišli o život čtyři lidé, devatenáct účastníků silničního provozu utrpělo těžká zranění a sto lehká. Nejčastější příčinou dopravních nehod byl tradičně nesprávný způsob jízdy, a to ve sto devadesáti devíti případech, rychlost byla příčinnou sto čtrnácti karambolů, přednost porušilo dvaatřicet řidičů a devět nesprávně předjíždělo.

 

Dopravní nehody šetřené policií

 

2013

2012

+/-

%

Počet nehod

424

360

64

18

Usmrceno

4

3

1

33

Těžká zranění

19

12

7

58

Lehká zranění

100

71

29

41

 

Příčiny dopravních nehod

 

2013

2012

+/-

%

způsob jízdy

199

186

13

7

rychlost

114

83

31

37

přednost

32

33

-1

-3

předjíždění

9

10

-1

-10

alkohol

31

28

3

11

 

Činnost dopravních policistů za pět měsíců letošního roku a porovnání s rokem předešlým:

 

2013

2012

Alkohol

82

117

Zadrženo řidičských průkazů

42

52

Řízení bez řidičského průkazu

11

17

Odebrání vozidla

0

0

Zdroj: DI Nový Jičín

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice