14. 2. 2020

Chovanec výchovného ústavu se dopouštěl majetkové trestné činnosti

Přibližně třicet minut před půlnocí 12. února 2020 na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 volal revizor Českých drah a požádal o součinnost při ztotožnění osoby, která cestovala ve vlaku ze železniční stanice Suchdol nad Odrou do Nového Jičína a při řádné kontrole se neprokázala platným jízdním dokladem. Z tohoto důvodu se policisté dostavili do železniční stanice ČD Šenov u Nového Jičína a i přes veškeré možné lustrace a sdělené informace nedokázali věrohodně ustanovit neznámého mladíka, které neměl u sebe žádný doklad totožnosti a neustále uváděl různé nepravdivé a vymyšlené informace ke své identitě. Z tohoto důvodu byl tento vlakový pasažér zajištěn a převezen do budovy novojičínských policistů k dalším procesním úkonům. Během nich byl v neznámém mladém muži zjištěn 17letý mladík z Karviné, po kterém je vyhlášeno celostátní pátrání, poněvadž se v odpoledních hodinách téhož dne svévolně vzdálil z Dětského výchovného ústavu, kam byl umístěn na základě rozsudku Okresního soudu v Karviné.

Novojičínští policisté a kriminalisté, a to za přítomnosti sociálního pracovníka následně zjistili, že se 17letý mladík od prosince loňského roku do února letošního roku dopustil v různé době a na různých místech (vždy při svých chvilkových útěcích z výchovného ústavu) majetkové trestné činnosti.

Tak například začátkem prosince 2019 v prostorách restaurace na ulici K Nemocnici v Novém Jičíně využil chvilkové nepozornosti poškozeného muže a odcizil mu volně odložený mobilní telefon. Na konci prosince loňského roku ve stejné provozovně odcizil volně odloženou pánskou zimní bundu a bezdrátové sluchátka. Začátkem ledna letošního roku v drogistické prodejně na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína odcizil pánský parfém a začátkem února tohoto roku v supermarketu na téže ulici odcizil sluchátka, parfémy a další kosmetiku. O pár dnů později na tomtéž místě odcizil tyčinky, cukrovinky, sluchátka a drogistické zboží. Dne 10. února a 11. února 2020 v prodejnách na ulicích 5. května a Přemyslovců v Novém Jičíně odcizil dámské a pánské parfémy, žvýkačky, čokolády a bonboniéry.

Shora uvedený 17letý mladík je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty provinění přečinu krádeže a svým protiprávním jednáním majetkového charakteru mohl poškozeným fyzickým a právnickým osobách způsobit celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši nejméně 8 tisíc korun. Tento chovanec výchovného ústavu byl následně předán svému vychovateli a celá záležitost je nadále v prověřování a v prošetřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice