15. 1. 2019

Vloupání do bytu

Přečinem krádeže a přečinem porušování domovní svobody se od včerejšího dne zabývají policisté z obvodního oddělení v Novém Jičíně. Dosud neznámý pachatel se měl v odpoledních hodinách vloupat do jednoho z bytů na ulici Dvořákova. Nejprve za použití násilí překonal vstupní dveře bytu, kdy poškozením dveří způsobil škodu téměř sedm tisíc korun. Následně pachatel celý byt prohledal a odcizil z něj vše, co mu přišlo pod ruku a mělo větší hodnotu. Jednalo se například o sadu reproduktorů, herní konzoli, parfémy, jízdní kolo či trezor, ve kterém byla uschovaná finanční hotovost ve výši 10 tisíc korun. Pachateli, který se vloupání dopustil, nyní hrozí v případě dopadení až tři roky za mřížemi.

 

Zvlášť závažný zločin vraždy – rozhodnutí ve věci

Moravskoslezský vrchní komisař ukončil prověřování okolností vraždy devítiletého dítěte. K události došlo dne 28. 6. 2018 kolem 19 hodiny v Ostravě. Ze zjištěných informací vyplývá, že 28letý muž vyhodil dítě a z okna vyskočil. V důsledku pádu z výše větší jak 20 metrů utrpěli oba smrtelná poranění. Kriminalisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy, vedli výslechy osob, nařídili pitvy zesnulých a k objasnění některých okolností přibrali znalce (také z oboru forenzní biomechaniky). Po shromáždění důkazů a zadokumentování skutkového stavu události vrchní komisař věc odložil, neboť trestní stíhání je nepřípustné, jelikož podezřelý zemřel.

 

Celníci odhalili magnety na tachografu

V sobotu v odpoledních hodinách prováděli ostravští celníci z oddělení Mobilního dohledu kontrolu na dálnici D1, kilometr 368, směr Bohumín. Hlídka zastavila nákladní vozidlo estonské imatrikulace a požádala řidiče, aby předložil doklady. Při kontrole jim mj. ukázal i digitální kartu řidiče, která nevykazovala žádný údaj o činnosti – jízdě. Celníci pojali podezření, že se v nákladním vozidle nachází zařízení ovlivňující chod tachografu. Tato skutečnost se hlídce Mobilního dohledu potvrdila, kdy jim řidič následně sám vydal magnet, který umožňuje neoprávněnou manipulaci s tachografem. Řidič tedy nedodržel stanovenou dobu odpočinku, čímž vzniklo důvodné podezření z porušení zákona o silniční dopravě. Ostravští celníci uložili kauci ve výši 100 000 korun.

V Moravskoslezském kraji se nejedná o první takové porušení. Řidiči nákladních vozidel, kteří chtějí obejít zákon a dodržování povinných bezpečnostních přestávek tím, že na tachograf připevňují magnet, si vybírají spíše méně frekventované silnice I. a II. třídy, ale nevyhýbají se už ani zpoplatněným komunikacím. V uplynulém roce ostravští celníci odhalili nelegální manipulaci s magnety ve třech případech. Porušení se nejčastěji dopouští zvláště zahraniční dopravci.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice