16. 1. 2019

Statisíce nekolkovaných cigaret na severu Moravy

V uplynulých dnech provedli ostravští celníci z odboru Pátrání, oddělení Odhalování závažné trestné činnosti, realizaci trestní věci s krycím názvem „Astra 2“. Sledovací akce byla zaměřena na nelegální obchodování s tabákovými výrobky a probíhala od června loňského roku. Při samotné realizaci byla provedena kontrola nebytového prostoru, v tomto případě garáže v obci Odry (bez čísla popisného). V garáži bylo ukryto celkem 200 kilogramů tabáku a 606 000 cigaret bez platné tabákové nálepky. Pachatel, cizinec z Vietnamu, nezákonně skladoval tabákové výrobky, a to cigarety různých značek, bez platných tabákových nálepek České republiky, zejména pak cigaret značky Marlboro neoprávněné označených ochrannou známkou. Tyto nezákonně distribuoval dalším překupníkům a konečným zákazníkům na území Moravskoslezského kraje a jiných místech na daňovém území České republiky. Celníci svou činností zabránili úniku na spotřební dani ve výši přesahující dva miliony korun. Případ s návrhem na zahájení trestního stíhání byl předán k dalšímu šetření orgánům Policie České republiky, Oddělení hospodářské kriminality Nový Jičín.

 

Krádež sýrů

Sdělení podezření pro trestný čin krádeže si vyslechla 30letá žena. Ta byla v uplynulých letech odsouzena k nepodmíněným trestům odnětí svobody, které dosud nevykonala. I přesto měla opět dne 8. 1. 2019 kolem 21 hodin odcizit 40 kusů sýru Romadur v jedné z prodejen. Sýr měla uschovat do zavazadla a projít prostorem pokladen bez zaplacení. Neunikla však pozornosti pracovníka bezpečnostní služby. Škoda na majetku byla vyčíslena v částce téměř 1 200 korun (1196 korun). Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

Garáž

Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti trestného činu krádeže. Ke skutku došlo v blíže nezjištěné době od 29. 12. 2018 do 13. 1. 2019 v Ostravě. Neznámý pachatel vnikl do jedné z garáží, přičemž odcizil různé věci – kufry, pneumatiky, kotouče a brzdové destičky i lyžařské sety (lyže, boty a další pomůcky). Škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce, přesahující 340 000 korun. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

Nákup na netu

Další případ nákupu prostřednictvím internetu započali prověřovat ostravští policisté. Dne 14. 1. 2019 dopoledne po předchozí komunikaci prostřednictvím internetu 35letý poškozený předal muži mobilní telefon značky iPhone X. Předtím měl muž poškozenému zaslat fotografii úhrady telefonu, realizovanou opět prostřednictvím internetu. Platba za zboží však nedorazila a muž již po převzetí telefonu nekomunikoval. Škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce 25 500 korun. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice