15. 11. 2019

Případ odcizení trakčního vedení kolem železnice prověřují novojičínští kriminalisté

V těchto dnech policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně intenzivně prověřují případ krádeže trakčního vedení na železničním traťovém úseku mezi obcemi Suchdol nad Odrou a Hladké Životice. Na objasnění tohoto zločinu krádeže a přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení spolupracují i další policisté v rámci Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje, kteří žádají širokou veřejnost o podnětné a pozitivní informace k ustanovení osoby či osob pachatelů nebo k nálezu odcizených měděných kabelů.

Jak bylo do současné chvíle zjištěno, tak k celému skutku došlo v blíže neustanovené době mezi třináctou hodinou odpolední 6. listopadu do šesté hodiny ranní 8. listopadu 2019, a to na katastru obce Suchdol nad Odrou na úseku železniční tratě ve směru na Studénku. Mezi 31 sloupy trakčního vedení s čísly 209-269 neznámý pachatel dosud nezjištěným způsobem přerušil odstřižením, demontoval a odcizil zesilovací vedení elektrického proudu trakčního vedení na koleji číslo 1 pod napětím 3.000 V v délce bezmála 2 kilometrů, o hmotnosti přibližně 2.000 kg, čímž vnikla poškozené právnické osobě celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 500 tisíc korun.

Při oznámení dané záležitosti oprávněný pracovník Služby železničních a dopravních cest uvedl, že krádež byla zjištěna okolo šesté hodiny ranní 8. listopadu tohoto roku strojvedoucím nákladního vlaku, jedoucího v traťovém úseku Suchdol nad Odrou – Studénka s tím, že na 1. traťové koleji schází zesilovací trakční vedení. Samotné přerušení, demontáž a odcizení vedení nezpůsobilo výpadek v napájení, takže přesný čas skutku nelze stanovit. Jak dále tento vedoucí střediska sdělil, tak odcizené zesilovací vedení bylo ve výšce necelých 9 metrů nad zemí, bylo pod plným napětím 3.000 V a k případné krádeži musela být použita plošina, žebřík nebo nějaká prodlužovací tyč se zařízením na odstřižení drátů a tato demontáž se nemohla obejít bez obrovského rizika zásahu a úrazu elektrickým proudem. Taktéž pád kabelu z výšky bezprostředně mohl hrozit zraněním přítomných osob. Dále dodal, že krádež s největší pravděpodobností nemohla způsobit pouze jedna osoba a doba páchání této trestné činnosti se musela pohybovat řádově v několika hodinách. Naposledy bylo vše zkontrolováno a v pořádku při průjezdu kontrolního montážního vozu, a to okolo třinácté hodiny odpolední 6. listopadu tohoto roku.

Shora popsaný případ je tak nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby nebo osob pachatelů, jakož i k nálezu odcizených měděných kabelů, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Podnapilá řidička osobního automobilu ujela od dopravní nehody v Odrách

Přibližně třicet minut před půlnocí 12. listopadu 2019 řídila 29letá žena z Novojičínska osobní motorové vozidlo tovární značky Audi A6, přičemž při couvání na ulici Kaménka v Odrách přehlédla za sebou zaparkované osobní motorové vozidlo tovární značky VW Golf, do kterého narazila. Poté z místa kolizní situace ihned odejela, avšak po chvíli byla zastavena a kontrolována službu konající policejní hlídkou z oderského Obvodního oddělení. Odborné měření dechovými zkouškami u ní prokázaly pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1,9 promile alkoholu v dechu. Žena s naměřenými hodnotami souhlasila, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou doznala, přiznala i řízení automobilu v době dopravní nehody a nepožádala o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči). Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 15 tisíc korun. Shora uvedené řidičce byl na místě zadržen její řidičský průkaz, bylo jí zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a již nyní je důvodně podezřelá z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských  dopravních policistů.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice