15. 11. 2022

Nehoda na dálnici D1

Dnes kolem 11:30 hodin jsme přijali oznámení o dopravní nehodě  na dálnici D1, 334. kilometru v katastru Studénky. Řidič (ročník 1975) vozidla jedoucí ve směru na Ostravu měl údajně manipulovat se zapalovačem, dostal smyk a vyjel mimo komunikaci. Vozidlem narazil do dopravní značky. Z důvodu nehody uzavřeli policisté po dobu nezbytně nutnou provoz na dálnici, v poměrně krátké době byla komunikace částečně zprůjezdněna. Řidič, který není držitelem řidičského oprávnění, odmítl dechovou zkoušku. Policisté dálničního oddělení Mankovice se i nadále zabývají nehodovým dějem.  Škoda je předběžně odhadnuta na dopravním značení ve výši 500 000 korun, na vozidle 50 000 korun. Řidiči byl předán do péče zdravotníků.

 

Dopravně bezpečnostní akce, která byla převážně zaměřená na viditelnost chodců a cyklistů

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje se v průběhu uplynulého pracovního týdne, tedy od 7. do 11. listopadu 2022, zapojili do vyhlášené dopravně bezpečnostní akce, která byla převážně zaměřená na viditelnost chodců a cyklistů. Dopravně bezpečnostní akce se konala převážně za snížené viditelnosti (soumrak, svítání, noční doba) a byla zaměřena na dodržování zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, s cílem eliminovat dopravní nehodovost s účastí chodců a cyklistů.

Celého opatření se v uvedené době zúčastnilo 511 policistů z dopravní i z pořádkové policie, tedy z jednotlivých dopravních inspektorátů, z obvodních oddělení i ze Speciální pořádkové jednotky v rámci moravskoslezského Krajského ředitelství Policie České republiky.

Při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu bylo zastaveno a zkontrolováno 2.241 účastníků silničního provozu (řidiči dvoustopých či jednostopých motorových i nemotorových vozidel a chodci), přičemž bylo zjištěno 434 dopravních přestupků. V příkazním řízení (blokovou pokutou) na místě bylo vyřešeno 410 případů porušení zákona a 24 skutků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření. Počet zkontrolovaných chodců v silničním provozu mimo obec a za snížené viditelnosti bylo celkem 245, přičemž 233 lidí bylo povinně vybaveno reflexními prvky, 12 z nich se pohybovalo v této době či na daném místě v silničním provozu bez povinných reflexních prvků.

Jak bylo při dohledu nad bezpečností a plynulostí silniční provozu zjištěno a prokázáno, tak 45 chodců se dopustilo různých dopravních přestupků, což bylo ve 43 případech vyřízeno na místě a 2 skutky byly oznámeny správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření. Cyklisté v 34 případech porušili dopravní předpisy a rovněž i oni byli sankcionováni v příkazním řízení blokovou pokutou na místě. Ve většině těchto událostí chodců a cyklistů se tedy převážně jednalo o špatné osvětlení či nevhodné oblečení bez reflexních prvků za snížené viditelnosti, na neosvětlených místech, v úsecích mimo bytovou zástavbu a mimo obce a města, u chodců to také bylo přecházení mimo přechody pro chodce či chůze po nesprávné straně vozovky v místech, kde není chodník apod.

Ač byla celá dopravně bezpečnostní akce převážně zaměřena na chodce a cyklisty, přesto službu konající policejní hlídky a zakročující policisté kontrolovali i další účastníky silničního provozu. Orientační dechové zkoušky či odborná měření dechovými zkouškami prokázaly přítomnost alkoholických nápojů v dechu u 6 osob (5x přestupkové jednání a 1x přečin ohrožení pod vlivem návykové látky) a provedenými testy na možnou přítomnost jiných návykových látek v těle řidiče byl prokázán 1 případ. Mezi hlavní přestupky při porušení silničního zákona patřilo držení telefonu nebo jiného hovorového či záznamového zařízení při řízení (50x), nevyhovující technický stav vozidla (64x), překročení stanovené rychlosti jízdy (33x), nepoužití bezpečnostních pásů či zádržných systémů řidičů či spolujezdců (22x), nepředložení dokladu o pojištění odpovědnosti u motorového vozidla (zákonné pojištění – 5x) a jízda v předmětném úseku bez příslušné dálniční známky (4x). Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících letošního i následujícího roku, a to v rámci celorepublikových a celokrajských vyhlášených opatření. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté sledovat i dalšími připravovanými akcemi na teritoriích jednotlivých územních odborů v Bruntále, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě.

 

Phishing: Kriminalisté včas „zastavili“ dvojici pokoušející se okrást tisíce osob

V ohrožení byly finance jak českých klientů banky, tak klientů řecké banky. Kriminalisté z krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality bryskně zjistili muže podezřelého z pokusu vylákat finance z účtů klientů bank. Aktuálně rozšířili trestní stíhání a současně obvinili jeho komplice. Skvělá práce kriminalistů, kteří rozpracovali vlastní poznatek, uchránila až tisíce lidí před podvodným vylákáním peněz z jejich účtů! Začněme takto: Až na pár poškozených hovoříme jen o pokusu. Kriminalistům specializujícím se na kyber kriminalitu totiž stačilo na jaře pouhých pár dnů k vypátrání a obvinění muže, čímž jemu a komplici „překazili business“ a jistě zachránili neskutečnému množství klientů jejich vklady. Čas zde hraje velkou roli, neboť policisté ze zkušeností ví, že i přes neustálé nabádání k obezřetnosti při elektronické komunikaci (ve virtuálním prostředí obecně) spočívající před „kliknutím“ v ověřování si všech informací, se pachatelům vždy bohužel podaří mnohé osoby obelstít. Ale zde…

Počátkem dubna zadrželi ostravští policisté s kolegy z pražské zásahové jednotky 28letého muže (video a informace zde: https://www.policie.cz/clanek/rozesilal-podvodne-sms-zpravy.aspx ). Nyní je již stíhaný i jeho 29letý komplic. Ten měl poskytnout finance a telefonní čísla a mladšího instruovat k hromadnému rozesílání SMS zpráv nebo e-mailů. Cílem bylo vylákat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, vždy pod záminkou neprodlené nutnosti odblokování účtu, jak jinak než po „kliknutí“ na obdržený odkaz. Informace byla samozřejmě mylná a odkaz směřoval na falešné webové stránky, vizuálně však velmi podobné oficiálním jisté významné banky. Z více než 3 000 SMS a 2 000 e-mailů se dvojici podařila odeslat zhruba polovina. A téměř 1 000 bylo „ohrožených“ českých klientů, respektive jejich účtů v této bance. Ve hře bylo i zahraničí, neboť muži měli odeslat na 15 SMS zpráv klientům významné řecké banky, avšak dalších na 5 000 SMS směřujících do Řecka měli mít připravených k odeslání a jen díky zásahu policistů se jim to nezdařilo. Vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality obvinil oba muže ze spolupachatelství pokusu a přípravy zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a pokusu přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Trestní sazba se pohybuje v rozmezí mezi osmi až dvanácti lety. Mladší byl za obdobnou trestnou činnost v minulosti již odsouzen a nyní je ve výkonu trestu. Starší se za uvedené aktuálně zodpovídá u jiného soudu, zdejší soudce rozhodl o jeho vzetí do vazby. Je tedy zřejmé, že oba jsou počítačově zdatní a znalí phishingových útoků. Při domovních prohlídkách zajistili policisté také mobilní telefony a počítač, vše je nyní v rukou kriminalistických expertů. Obecně tyto případy kladou na kriminalisty vysoké nároky – zde například zjišťovali a vyhodnocovali informace od operátorů a osob či společností spravujících či poskytujících služby SMS či e-mailové brány, identifikovali uživatelské účty a analyzovali transakce. Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice