16. 11. 2020

Poláci do ČR dováželi Ayahuascu, halucinogenní nápoj podávali při šamanských seancích

Celníci a policisté na Novojičínsku zadrželi skupinu Poláků, kteří podle nich několik let do Česka dováželi nelegální rituální nápoj Ayahuascu obsahující psychotropní látku DMT. Na tajných ceremoniálech pak nápoj podávali vybraným klientům. Dva členy skupiny zadržela zásahová jednotka. Podle zjištění celníků si tři Poláci objednávali směs Ayahuasca s DMT (dimethyltryptaminem) z Peru již od roku 2015. Jihoameričtí šamani ji vyrábějí k obřadním účelům z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Látku skupina přivážela do ČR v poštovních zásilkách, které měly obsahovat přírodní barviva. Následně nápoj podle celníků podávali na tajných rituálech v ČR solventním klientům z Polska, Rakouska a dalších evropských zemí. „V minulých dnech byli zadrženi dva členové skupiny, kteří byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí trest odnětí svobody ve výši deset až osmnáct let,“ uvedla mluvčí celníků Martina Kaňková.

Zadržela je zásahová jednotka celníků v domě na Novojičínsku, který byl pořízen z nelegální činnosti. Celníci jim kladou za vinu dovoz nejméně 146 kilogramů psychotropní látky. Třetí muž se v tu dobu nacházel v zahraniční a nebyl zadržen. Kolik si skupina mohla tajnými rituály vydělat a kolik jich za pět let fungování zorganizovala, je předmětem dalšího vyšetřování.

Nápoj Ayahuasca je amazonskými šamany používán mimo jiné pro komunikaci se světem duchů a pro další magické účely. K jeho psychickým účinkům patří změny smyslového vnímání, myšlení a zesílení emočního prožívání. V mysli se mohou pod vlivem ayahuascy objevit dávno zapadlé vzpomínky. „Je to droga, při užívání dochází k negativním projevům a účinkům na zdraví člověka,“ uvedla mluvčí.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice