16. 9. 2022

Policejní akce „Lesník“ v Beskydech

V průběhu června a letních prázdnin se policisté speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství zapojili spolu s kolegy z jednotlivých obvodních oddělení na Frýdecko-Místecku do akce „Lesník“. Na akci participovali také pracovníci Lesů ČR. Ve vybraných dnech se policisté zaměřovali na kontrolu chatových oblastí, dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v horských oblastech a především na porušování zákazových značek vjezdu do míst Chráněné krajinné oblasti Beskydy či zastavení v zónách, kde je to zakázáno. Návštěvníci hor se tak mohli během prázdnin na svých výletech setkat mimo jiné i s policisty na čtyřkolkách či terénních motocyklech. Během uvedeného období policisté zjistili 41 přestupkových jednání spočívajících především v porušení dopravního značení „zákaz zastavení“ v zónách, kde je parkování zakázáno, avšak zejména turisty porušováno. V 11 případech byli řidiči vyřešeni na místě uložením pokuty příkazem na místě. V dalších 30 případech pak byli provozovatelé vozidel oznámeni příslušnému správnímu orgánu.

 

 

Výsledky dopravně bezpečnostní akce v Moravskoslezském kraji

Na začátku tohoto týdne proběhly v rámci našeho kraje hned dvě dopravně bezpečnostní akce. Jedna byla zaměřená zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti a druhá na dodržování zákazu požívání alkoholu a jiných návykových látek. Policisté se zaměřili však také na kontrolu dodržování všech povinností účastníků silničního provozu. Při pondělní akci, zaměřené na rychlost zjistili policisté 129 přestupků. Porušení rychlosti bylo v 98 případech. Kromě rychlosti se policisté zaměřili také i na jiné přestupky účastníku silničního provozu. Druhým nejčastějším zjištěným prohřeškem byl nevyhovující technický stav vozidla, ale také držení telefonu nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení.

Při druhé dopravně bezpečnostní akci , která proběhla následující den, policisté zkontrolovali 2183 vozidel . S řidiči řešili  celkem 309 dopravních přestupků, přičemž 289 z nich vyřídili v příkazním řízení, a to v částce za 139.700,-. Příslušnému správnímu orgánu oznámili 20 přestupků. V jednom případě bylo řidiči dechovou zkouškou naměřeno jedno promile alkoholu a viník bude řešen v trestní rovině.  U dalších čtyř řidičů byly  pozitivní orientační testy na návykové látky. Nejvyšší počet přestupků – 58 případů – byl nevyhovující technický stav vozidla. Na pomyslné druhé příčce v porušení pravidel silničního provozu bylo držení telefonu nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení, a to ve 49 případech. Také porušení rychlosti bylo zjištěno u 44 řidičů. Dále policisti zjistili ve 20 případech, že řidiči neměli zaplacený poplatek – dálniční známku. Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších obdobích letošního roku.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice