17. 1. 2017

Zpronevěřil zálohu na rodinný dům

Kriminalisté z Nového Jičína zahájili úkony trestního řízení, směřující k prověření a objasnění skutečností, které nasvědčují spáchání přečinu zpronevěra. Tohoto skutku se měl dopustit doposud nezjištěný pachatel, a to tím, že v červenci 2016 jako zprostředkovatel prodeje rodinného domu převzal od kupujícího v Ostravě zálohu na daň z převodu nemovitosti přesahující 34 tisíc korun a část kupní ceny ve výši přesahující 745 tisíc korun na koupi nemovitosti s pozemky. Zprostředkovatel si však svěřené peníze ponechal a způsobil poškozenému 46letému muži z Novojičínska škodu ve výši 780 tisíc korun. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

 

Krádež čerpadel a elektrického posunu brány

Zloděj, který v průběhu noci ze soboty na neděli odcizil u rodinného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm elektrický posun brány, tepelné čerpadlo a bazénové čerpadlo si zřejmě předem dobře vytipoval místo činu. Svým jednáním způsobil škodu přes 48 tisíc korun. Pachatel se v tomto případě dopustil hned dvou trestných činů, a to přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, za které mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

 

Přes tři sta tisíc korun

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 41letého muže pro přečin zanedbání povinné výživy. Muž je podezřelý, že nepřispíval na výživu nezletilých dětí, celkem neměl přispět částkou ve výši 307 000 korun. Na nezletilého syna neměl muž přispět v období od dubna roku 2008 do současnosti, ačkoliv tato povinnost je dána zákonem i rozsudkem okresního soudu. Dlužná částka, kterou neměl muž přispět na výživné dítěte, je ve výši 265 000 korun.

A obdobná situace byla prověřována u zaopatření výživného dalšího dítěte. Na výživné dcery neměl muž přispět v období od října roku 2014 do současnosti, ačkoliv je tak rovněž povinen činit na základě rozsudku soudu. Dlužná částka tak činí 42 000 korun. V průběhu prověřování bylo po muži vyhlášeno celostátní pátrání, kdy byl zadržen dne 12. 1. 2017 na Frýdeckomístecku. Následně bylo zahájeno jeho trestní stíhání. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. Muž byl již pro tuto trestnou činnost odsouzen.

 

Téměř dvanáct let

Muž je podezřelý, že dluží na výživném pěti dětí oprávněným osobám (matkám) řádově dvě stě tisíc korun. Výživné měl zanedbávat od roku 2002, kdy vyživovací povinnost na jednotlivé děti byla postupně ukončena jejich zletilostí a případně ukončením studia. Vyživovací povinnost na některé z dětí je dosud aktuální. Případ náleží, co do délky celostátně hledaného, bezpochyby k výjimečným. Pátrání bylo vyhlášeno v dubnu roku 2005. Desítky realizovaných úkonů pak korespondují se stovkami stran spisového materiálu. Hledaný Václav Starý detailně viz https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=8140418050707 již v současnosti nedisponuje platným dokladem totožnosti a ačkoliv existují indicie, že může pobývat na Ostravsku, dosud se kontaktu s policisty vyhýbá. Aktuální podoba muže je zřejmě odlišná po jedenácti letech od zveřejněné fotografie. Při náhodném kontaktu působil upraveným dojmem. Veškeré provedené úkony pátrání byly dosud negativní. V průběhu prověřování byl zjištěn fakt, že v roce 2010 se dokonce objevil na svatbě jednoho ze svých dětí, nicméně novomanželé neměli disponovat informací o pátrání po hledaném. Výskyt hledaného byl zadokumentován prostřednictvím na svatbě pořízené fotografie. Veškeré informace o hledaném nyní 58letém Václavu Starém přijmeme na lince 158. Za pomoc veřejnosti děkujeme.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice