17. 3. 2023

V multifunkčním výcvikovém centru trénovala speciální pořádková jednotka

Multifunkční výcvikové středisko situované v policejním areálu ve Frýdku-Místku slouží svému účelu, využívají nejčastěji policisté pořádkové policie, ale také další složky podílející se na zajišťování bezpečnosti či integrovaného záchranného systému. Prostor střediska je flexibilní a lze v něm namodelovat různé krizové, mimořádné situace, se kterými se zapojené složky mohou při své činnosti setkat.

Ve středu 15. března 2023 v dopolední i odpolední části dne v areálu proběhlo cvičení policistů speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství polici Moravskoslezského kraje, které bylo zaměřeno na problematiku zásahu při náhlém ozbrojeném útoku v místě, kde se nachází větší počet civilních osob. Venkovní i vnitřní prostor výcvikového střediska se tedy změnily na „ubytovnu a nákupní centrum“. Taktického cvičení se zúčastnilo šest desítek policistů, desítka zdravotníků a figuranti – studenti střední školy.

Policisté spolu se zdravotníky, rozdělení do skupin, si procvičili na několika modelových situacích jednotlivé kroky a postupy při zásahu proti ozbrojenému pachateli či pachatelům, kteří zranili větší počet osob a ukrývali se v areálu. Jednalo se například o prohledávání prostor, eliminace pachatele, záchranu a ošetřování zraněných. Cvičení  prověřilo flexibilitu, rychlost, včasnost a spolupráci obou zapojených složek.

 

Chtěli prodat věci za pár stovek, přišli o tisíce korun

Policisté obvodních oddělení napříč územním odborem Frýdek-Místek přijali v posledních dnech hned několik oznámení, kdy se poškození stali obětí podvodu a byly jim odčerpány jejich finanční prostředky z účtů. V prvním případě poškozená žena nabízela na inzertním portálu k prodeji oblečení, kdy na její nabídku reagoval zájemce. Ten ji následně na email zaslal odkaz pro potvrzení přijetí platby od kupujícího. Po otevření odkazu se otevřelo okno, do kterého poškozená vyplnila údaje ke své kartě – jméno, číslo karty, datum platnosti a CVV kód. Poté v internetovém bankovnictví zjistila, že jí byla z účtu odčerpána částka přesahující 20 tisíc korun. Také v dalších dvou případech byl scénář obdobný, kdy poškození nabízeli prostřednictvím inzertního portálu k prodeji oblečení a po zkontaktování se zájemcem vyplnili v zaslaných odkazech své osobní a přístupové údaje k platebním kartám. Následně jim byly odčerpány z účtu finanční prostředky v řádech tisíců korun. Ve čtvrtém případě poškozená vložila inzerát k prodeji sportovní vybavení za 400 korun. Vzápětí se jí ozvala údajná zájemkyně, která poškozenou požádala o zaslání zboží prostřednictvím přepravní společnosti s tím, že u ní již vyhotovila a zaplatila objednávku. Následně poškozené zaslala odkaz, kde bylo třeba tuto objednávku potvrdit a současně v aplikaci mobilního bankovnictví potvrdit heslem přijetí platby za zboží. Poté však poškozená po přihlášení se zjistila, že ji byla z účtu odčerpána částka téměř 11 tisíc korun. Poškození v těchto případech tak přišli při prodeji věcí za pár stovek o tisíce korun na svých účtech.

Proto buďte při prodeji přes inzeráty na sociálních sítích či inzertních portálech opatrní. Odkazy, které podvodníci prodávajícím zasílají, vypadají jako platební brány či stránky přepravních společností, jedná se však o podvodné stránky, jejichž cílem je dostat vaše přístupové údaje k účtu či platební kartě. Proto na odkazy zaslané údajným kupujícím neklikejte a v žádném případě skrze odkazy nezadávejte vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či aplikace, stejně tak přístupové údaje k platební kartě. Kupujícímu vždy postačí číslo vašeho bankovního účtu, nenaleťte proto podvodníkům na legendy s potvrzováním platby či platbu přes přepravní společnost prostřednictvím odkazů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice