17. 6. 2016

Přízemní byty

Kriminalisté 10. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava se mimo další problematiky specializují také na odhalování rozsáhlé majetkové kriminality. O předchozí realizaci vás informoval na tiskovém brífinku vedoucí tohoto oddělení, npor. Bc. Libor Šustek (viz původní TZ níže kurzívou). Specialisté předmětného oddělení nyní rozkryli další sérii krádeží věcí z bytů, tentokrát se jednalo o celkem 11 případů. Na pěti z nich měla navíc participovat také 25letá přítelkyně podezřelého. Ke skutkům došlo v době od 31. 3. 2016 do 9. 6. 2016 v Ostravě (části Moravská Ostrava, Hrabůvka, Poruba…). Celková škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši přesahující 364 000 korun.

Modus operandi činů byl obdobný. Pachatel vnikal do přízemních bytů zejména díky pootevřeným oknům, která měl vypáčit. Následně prohledal obydlí a odcizil věci poškozených (elektroniku, zejména šperky a další majetek obětí). V pěti případech měl muž páchat krádeže spolu s 25letou ženou. V průběhu operativního prověřování získali kriminalisté informace, směřující k 24letému muži. Poslední výkon trestu přitom muž ukončil teprve 12. 3. 2016. První skutek po návratu z věznice měl spáchat 31. 3. 2016. Vzhledem k faktu, že dvojice se pohybovala napříč Ostravou a nepobývala v konkrétním místě, bylo nejprve nutné vypátrat aktuální místo pobytu podezřelých. Následně byli zadrženi a policejní komisař zahájil trestní stíhání dvojice pro přečiny krádež, porušování domovní svobody a muže dále pro přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pachatelům skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Policejní komisař podal podnět ke vzetí obviněného do vazby. Soud muže do vazby vzal. Trestní stíhání ženy je vedeno na svobodě.

Vzhledem k letnímu období je vhodné opětovně připomenout doporučení, aby lidé při svém odchodu z obydlí neponechávali pootevřená okna. Z dalších prověřovaných událostí rovněž vyplývá skutečnost, aby obyvatelé bytů a domů na noc zamykali svá obydlí. Někteří pachatelé se specializují na krádeže věcí z bytů (domů), jejichž dveře zůstanou na noc neuzamčené a ke krádežím tak dochází, zatímco obyvatelé bytů spí.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice