18. 9. 2017

Propagace nacismu

Policisté z obvodního oddělení Příbor zadrželi muže kvůli propagaci nacismu. Příborští policisté zahájili v pondělí 18. září 2017 úkony trestního řízení pro přečin založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, kterého se měl dopustit sedmapadesátiletý muž z Novojičínska. Ten v prodejně potravin na Novojičínsku opakovaně zvedal pravici s nataženými prsty nad úroveň ramen a při tom křičel nacistická hesla, a to za přítomnosti zaměstnanců, nakupujících i přivolaných policistů. Policejní hlídka muže na místě zadržela a převezla ho do protialkoholní záchytné stanice k vystřízlivění. Muži hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

 

 

Řidič nadýchal přes dvě promile

Ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelý jednapadesátiletý muž. Přes města Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Příbor a obec Šenov u Nového Jičína, kde byl na ulici Suvorovova zastaven a kontrolován policejní hlídkou, se v neděli 17. září 2017 po jedenácté hodině dopoledne projížděl podnapilý řidič s automobilem značky Citroen C4. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu přesahující 2 promile alkoholu. Dechová zkouška byla pozitivní i opakovaně s hodnotami opět přes 2 promile alkoholu. Policisté opilému řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič se k požití alkoholu doznal, s dechovými zkouškami souhlasil. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Podvodníci vylákali na muži téměř 430 tisíc

Policejní komisař sdělil dvěma mužům podezření ze spáchání přečinu podvodu, přičemž jeden z nich čelí ještě obvinění z krádeže. V prvním případě se měl podvodu dopustit dvaadvacetiletý muž z Ostravy. Ten v období od května do července tohoto roku, na základě smyšlených důvodů, zejména pod legendou o ochraně jeho finančních prostředků, podvodně vylákal od devětašedesátiletého muže z Novojičínska finanční hotovost ve výši téměř 420 tisíc korun. Muži hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. V druhém případě podvedl téhož muže z Novojičínska čtyřiadvacetiletý muž Ostravy. Ten v období června a července tohoto roku pod záminkou návratu podvodně vylákané hotovosti, vylákal od poškozeného dalších 9 tisíc korun a v nestřeženém okamžiku mu ještě z kapsy saka odcizil 2 tisíce korun. Pachatel se v tomto případě dopustil hned dvou trestných činů, a to přečinu podvodu a přečinu krádeže, za které mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

 

Zatajení nálezu

Odloženou pilu nevrátil, pachateli hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. Policisté z Nového Jičína pátrají po dosud neznámém pachateli, který dne 9. září 2017 v katastru obce Hostašovice, na lesní cestě za obcí směrem na část Lipůvka, našel a ponechal si zde odloženou motorovou pilu značky Husqvarna. Svým protiprávním jednáním způsobil škodu 10 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu zatajení věci. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Objasnění vloupání do bytu

Policistům z obvodního oddělení v Odrách ve spolupráci s novojičínskými kriminalisty se podařilo objasnit případ vloupání do bytu, k němuž došlo v srpnu letošního roku na Masarykově náměstí v Odrách. Jako pachatelé byli zjištěni dva muži ve věku 25 a 30 let. Tito po společném vniknutí do bytu odtud odcizili notebook značky Asus. Svým jednáním způsobili škodu 9 tisíc korun. Pachatelé se i v tomto případě dopustili hned dvou trestných činů, a to přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže, za které jim hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

 

Zadržený cyklista

Policejní komisař zahájil trestní stíhání 28letého muže pro trestné činy krádež, poškození cizí věci, porušování domovní svobody i neoprávněné opatření padělání a pozměnění platebního prostředku. Muž byl přitom soudy odsouzen mimo jiné pro krádeže, přičemž z výkonu trestu byl soudem podmíněně propuštěn se stanovením zkušební doby do února roku 2020. V období od 30. 8. 2017 do 19. 9. 2017 měl muž při jedenácti skutcích spáchat škodu v řádech několika set tisíc korun. Trestná činnost byla páchána zejména v teritoriu Ostravy-Poruby (dále Ostrava-Plesná a Ostrava-Krásné Pole). Celková škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši přesahující 320 000 korun. Muž měl překonávat zabezpečení objektů, poškodit okna či dveře budov, načež měl vniknout do restaurací, prodejen, bytů, laboratoře, kanceláře…Nato se měl zmocnit věcí poškozených, financí, elektroniky, kytary, jízdních kol, šperků a dalšího majetku obětí. Dne 13. 9. 2017 před 05.30 hodin měl muž páčením překonat dveře objektu, prohledat jej a z místa odjel na kole. Hlídka cyklistu zadržela v 05.35 hodin na ulici Opavské v Ostravě-Porubě. Policisté zajistili i odcizené jízdní kolo a následně další, které již podezřelý přemístil. Po shromáždění důkazů zahájil ostravský policejní komisař trestní stíhání muže. Učinil také podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Soud muže do vazby vzal.

 

Další poškození vozidla

Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti dalšího poškození trolejbusu. Ke skutku došlo dne 16. 9. 2017 kolem 22.25 hodin v Ostravě. Zatím neznámý pachatel poškodil na zastávce údery a kopem sklo dveří trolejbusu. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin poškození cizí věci. Policisté provedli ohledání místa činu, na místo byl povolán služební kynolog se psem. V pátrání po podezřelém pokračujeme.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice