22. 7. 2019

Fantazie

Hned dva závažné případy intenzivně prověřovali kriminalisté 3. oddělení obecné kriminality ostravské policie. V prvním se obětí mělo stát dítě, ve druhém měl pachatel způsobit zranění poškozenému a zmocnit se jeho majetku…Na konci intenzivní práce pak v obou případech kriminalisté konstatovali, že skutek spáchán nebyl…

 

Nezletilá

Po 18.00 hodině dne 1. 7. 2019 jsme přijali oznámení o trestním jednání, jehož obětí se měla stát 13letá dívka. Žákyně sedmého ročníku základní školy sdělila, že jí měl podezřelý muž nabídnout finance a požadovat orální sex. Dále měl dívku líbat a dotýkat se jí. K incidentu mělo dojít dne 1. 7. 2019 v místnosti, kterou obývá 64letý muž. „Poškozená“ spolu s kamarádem byla v příbytku „podezřelého“ na návštěvě, chlapec měl muži opravovat počítač. V průběhu návštěvy měl muž nezletilou vyzvat, aby šla do jiné místnosti, ve které pak mělo dojít ke spáchání mravnostního přečinu.

Vzhledem k charakteru skutku, obětí se stalo dítě, započali okolnosti činu intenzivně prověřovat kriminalisté. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin svádění k pohlavnímu styku. Policisté realizovali výslechy a dokumentovali související skutečnosti činu. V průběhu prověřování byl zjištěn nesoulad dokumentovaných faktů, zjištěné informace nekorespondovaly s tvrzením poškozené.

Následně dívka dne 2. 7. 2019 policistům doznala, že si popsané protiprávní jednání vymyslela. Důvod svého jednání nevysvětlila. Ze zjištěných skutečností vyplynulo, že trestný čin spáchán nebyl a věc byla odložena.

 

Zbili mne

Mezi třetí a čtvrtou hodinou dne 29. 6. 2019 přijali ostravští policisté oznámení o loupeži. Zranění čtyřiadvacetiletého muže ošetřil lékař. „Poškozený“ sděloval, že byl na cyklostezce kolem 02.30 hodiny fyzicky napaden opakovanými údery pěstí do hlavy dvěma neznámými muži. Muž se měl bránit, ovšem pachatel mu měl odcizit 500 korun a z místa měli pachatelé utéci.

K útoku mělo dojít v Ostravě-Nové Bělé. Muž měl po incidentu dojít k příbuzné, která následně přivolala pomoc. Kromě způsobené škody na majetku ve výši 500 korun, měli útočníci oběť také zranit, doba léčení způsobeného zranění nebyla specifikována (muž uvedl, že utrpěl i zlomeninu).

Na místo byly povolány hlídky, které pátraly po pachatelích, stejně jako kynolog se služebním psem. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro zvlášť závažný zločin loupeže. Policisté realizovali výslechy, provedli ohledání místa skutku a zjišťovali informace k podezřelým. V průběhu prověřování mimo jiné kriminalisté zajistili také záznamy, které byly pro zjištění skutkového stavu věci klíčové. Záznam zachycoval nezvyklou situaci – muž, který šel po chodníku, sám sebe uhodil do tváře a ve svém „napadání“ pokračoval…

Kriminalisté nejen na místě pomyslné události zjistili i další skutečnosti, které nekorespondovaly s tvrzením muže. Pod tíhou shromážděných faktů muž dne 8. 7. 2019 doznal, že si loupež vymyslel. Proč řadu dnů takto „zaměstnával“ policisty, však neodůvodnil. Z dosud zjištěných skutečností vyplývá, že trestný čin spáchán nebyl a věc byla odložena.

 

Za volantem přes dvě promile

Víc jak dvě promile alkoholu v dechu byly následně zjištěny řidičům motorových vozidel v našem regionu. Jeden z mužů řídil jízdní soupravu u dálnice D 1, druhý se snažil uniknout skokem do řeky. K oběma skutkům došlo dne 17. 7. 2019 v Moravskoslezském kraji. Skok do řeky Opavy volil řidič vozu zn. Peugeot 406, aby unikl silniční kontrole dne 17. 7. 2019 po 17 hodině. Nicméně opavští policisté muže dostihli, načež byl vytažen zpět na břeh. Na otázku jak se jmenuje, policistům sdělil vulgární výraz. Nicméně policisté informace k identitě 47letého řidiče zjistili. Orientační dechová zkouška vykázala hodnoty, přesahující 2,7 promile alkoholu. Výslech podezřelého bylo možno konat v době, kdy nebyl ovlivněn alkoholem. Muž poté doznal, že v průběhu několika málo hodin vypil asi 10 piv. Cestou měl zastavit neznámému chodci, později měl řidič zastavit i se spolujezdcem u restaurace a v ní pak pokračovat v požívání alkoholu (konkrétně piva). Když v jízdě pokračoval, byl zaregistrován hlídkou, před kterou se snažil uniknout skokem do vody. V době kontroly cestoval s řidičem i 61letý spolujezdec (kterému měl prvotně nabídnout, že jej sveze). Muž si již vyslechl sdělení podezření pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve věci vedou opavští policisté zkrácené přípravné řízení.

 

 

 

 

A sdělení podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky si vyslechl také 62letý cizinec. Dne 17. 7. 2019 kolem 12 hodin řídil v prostoru čerpací stanice a následně na parkovišti u dálnice D 1 (ve směru na Ostravu) nákladní motorové vozidlo s návěsem. Při jízdě se řidič zřejmě plně nevěnoval řízení, měl narazit do krytu tankovacího stojanu a poškodit odpadkový koš u stojanu. Následně měl na parkovišti narazit do zaparkovaného nákladního vozu zn. MAN TGL a poškodit jej. Přivolaní policisté po provedení orientační dechové zkoušky zjistili u řidiče hodnoty, přesahující 2,4 promile alkoholu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. V době, kdy již muž nebyl ovlivněn alkoholem, při výslechu doznal požití alkoholu v průběhu konané bezpečnostní přestávky. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení, pachateli hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice