29. 7. 2019

 Policisté dopadli muže, který v osmi případech odcizil naftu za 44 tisíc

Novojičínští kriminalisté zahájili během uplynulých dnů trestní stíhání osmačtyřicetiletého muže z Ostravy pro trestný čin krádeže a trestný čin poškození cizí věci. Obviněný měl celkem v osmi případech odcizit naftu z odstavených vozidel a stavebních strojů nacházejících se v blízkosti staveniště dálnice D 48 a staveniště obchvatu obce Skotnice. Této trestné činnosti se měl muž dopouštět od května letošního roku, kdy téměř ve všech případech naftu odčerpal po násilném překonání víčka palivové nádrže. Pachatel skončil v policejních poutech poté, co jej příborští policisté přistihli přímo při činu, a to ve chvíli, kdy na staveništi dálnice D 48 ze dvou vozidel odčerpal 110 litrů nafty do připravených kanystrů. Muž se pokusil před policisty utéct, ovšem po chvíli byl zadržen. Během zmíněných osmi případů měl odcizit celkem téměř 1 400 litrů nafty v hodnotě bez mála 44 tisíc korun. Škoda na vozidlech pak byla předběžně vyčíslena na více jak 13 tisíc korun.

Muž byl již několikrát soudně trestán, a to převážně za majetkovou trestnou činnost, naposledy pak koncem roku 2017. Jelikož se krádeže nafty dopustil tedy v době, kdy byl za obdobnou trestnou činnost v posledních třech letech pravomocně odsouzen, hrozí mu nyní trest odnětí svobody až na tři roky.

 

Dopravní akce „TISPOL“ + foto

Moravskoslezští dopravní policisté se podíleli ve dnech 27. a 28. 7. 2019 na celorepublikové dopravně bezpečnostní akci „TISPOL“. Dopravní policisté se zaměřili zejména na kontrolu dodržování povinností pro silniční osobní dopravu spojenou s přepravou osob a dále na dodržování povinností pro silniční nákladní dopravu. U řidičů bylo také zjišťováno, zda nejsou pod vlivem alkoholických nápojů či jiných návykových látek.


 

 

 

 

 

V průběhu akce policisté zkontrolovali celkem 395 vozidel, z toho 128 nákladních automobilů a 38 autobusů. Zjistili dohromady 104 dopravních přestupků a z toho jeden přestupek v souvislosti s požití alkoholického nápoje (u řidiče nákladního vozidla) a jeden přestupek s požitím návykové látky. V 15 případech nebyly na kontrolovaných osobních a dodávkových vozidlech umístěny platné dálniční známky, v 8 případech se jednalo o nepoužití bezpečnostních pásů.

 

Sto ze zjištěných přestupků jsme vyřešili blokovou pokutou v celkové výši 71 800 korun a čtyři přestupky jsme oznámili správnímu orgánu k projednání. Co se týkalo pouze nákladních vozidel, tak z kontrolovaných 128 zjistili policisté u 22 porušení zákona. Nejčastěji se jednalo o nevyhovující technický stav (7 případů) a nesprávné používání tachografu (6 případů). U kontrolovaných autobusů se jednalo o 1 přestupek a to v souvislosti s nesprávným použitím tachografu.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice