23. 12. 2011

Dopravní nehody

V průběhu 24 hodin od včerejšího dne do časných ranních hodin, vyjížděli novojičínští policisté k 25 dopravním nehodám. Ve většině případů se staly dopravní nehody v souvislosti se změnou počasí a sněhovou pokrývkou na komunikaci, kdy řidiči nezvládli své vozidlo. U jednoho havarovaného řidiče jsme zjistili požití alkoholických nápojů před jízdou. Z 25 případů došlo ke 4 lehkým zraněním a 1 vážnému. Krátce po 12 hod. na silnici I/57 u Kunína přejela 28letá řidička se svým vozidlem do protisměru přímo pod kamion. Na místě zasahovali také hasiči a RZS. Těžce zraněná žena byla převezena do nemocnice. 

Znovu upozorňujeme řidiče, že všechny dopravní nehody policistům oznamovat nemusí. Pouze ty, kde je zranění osob a poškození majetku třetím osobám, anebo škoda přesahuje 100tsíc korun.

V případě, že v souvislosti s dopravní nehodou nevznikla škoda na majetku třetím osobám, a škoda na vozidlech nepřevyšuje 100tisícovou škodu, nejsou řidiči povinni tuto nehodu hlásit policistům. Důležité však je, aby si řidiči vzájemně vyplnili tzv. Evropský formulář o dopravní nehodě, do kterého uvedou všechny požadované údaje. Pořiďte fotodokumentaci, uveďte viníka nehody a formuláře podepište. Škodu následně nahlaste pojišťovnám. Případně přímo kontaktujte své pojišťovny a ty Vám poradí, co máte dělat.

 

Poznali jej podle fotky

Muž, který přišel během jízdy autobusem o svou příruční tašku, už ví, kdo jej okradl. Během vyšetřování jsme zjistili osobu, která manipulovala s odcizenou platební kartou. Pomocí kamerového systému jsme získali identifikační popis. Požádali jsme, jako v mnoha jiných případech, veřejnost o spolupráci ke ztotožnění mladého muže. Za nějakou dobu se nám ozvali lidé, kteří nám poskytli údaje k hledanému. Na základě získaných informací jsme mohli v těchto dnech sdělit obvinění 25letému muži z Novojičínska. K samotnému skutku došlo v měsíci červnu během jízdy autobusem z Nového Jičína do Ostravy. Pachatel tehdy využil okamžiku a ze sedadla cestujícího odcizil poškozenému pánskou příruční tašku s doklady a penězi. Za přečin krádeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku může pachateli uložit soud, trest odnětí svobody v délce až tři roky.

 

Ujel z dopravní nehody

Z celkem šesti případů sražených chodců, ke kterým došlo na Novojičínských silnicích, známe pouze dva řidiče. Po zbylých čtyřech stále pátráme. První dopravní nehodu se sraženéým chodcem jsme vyšetřovali, v měsíci září letošního roku. Tehdy krátce po 17 hodině přecházel po přechodu pro chodce 9letý chlapec. Řidič projíždějícího auta chlapce srazil zpětným zrcátkem. Z místa nehody odjel, aniž by mu poskytl první pomoc. Zraněný chlapec byl následně ošetřen v nemocnici. Svědci nehody uvedli základní informace k vozidlu. Operativní činností jsme řidiče i vozidlo zjistili. V těchto dnech byl muž obžalován z přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí první pomoci. Druhý případ, u kterého již řidiče známe, se udál v sobotu 17. prosince v Bartošovicích. Tehdy řidič osobního vozidla srazil chodce a z místa nehody taktéž odjel. Zraněný muž na následky nehody v nemocnici zemřel. Řidič vozidla, který nehodu způsobil, se policistům následující den přihlásil. Nyní zjišťujeme okolnosti této dopravní nehody, další svědky, ohledáváme vozidlo a porovnáváme zajištěné stopy z místa činu. U dalších čtyř případů sražených chodců, řidiče prozatím neznáme. Na všech těchto případech intenzivně pracujeme. Ihned po těchto nehodách jsme požádali také veřejnost o spolupráci, se snahou zjistit svědky ovšem bezvýsledně.

 

Stalking- obtěžuje svou ženu

Z přečinu nebezpečného pronásledování prověřují policisté 43letého muže z Novojičínska, který má soustavně pronásledovat svou manželku. Z podaného oznámení poškozené, policisté zjistili, že od měsíce srpna loňského roku do současné doby intenzivně pronásleduje 43letý muž svou 41letou manželku s kterou nežije ve společné domácnosti. Prostřednictvím mobilního telefonu jí zasílá vulgární a urážlivé SMS zprávy a pod psychickým nátlakem se dožaduje jejího návratu a společného soužití. Nejedná se o ojedinělý případ. Jen na Novojičínsku jsme v průběhu letošního roku prověřovali několik podobných případů. Nebezpečné pronásledování – Stalking, můžeme specifikovat jako vztahové násilí, které oběti způsobuje důvodný pocit ohrožení. Většinou se jedná o osoby, které se navzájem znají. Aby policisté v těchto případech mohli pronásledovatele obvinit z nebezpečného pronásledování, musí být splněny následující podmínky: jednání pachatele musí být proti vůli oběti, dlouhodobé a intenzivní. Za obvyklou dobou pronásledování se považuje doba 4-6 týdnů, není to však podmínkou.

K nebezpečnému pronásledování řadíme:
Obtěžování opakovanými pokusy o kontakt, opakované zasílání dopisů, SMS zpráv, dárků či neustálé telefonování
Pronásledování osoby vyhledáváním její fyzické blízkosti, pozorováním
Pronásledování s vyhrožováním kdy u poškozené osoby vyvolává oprávněný pocit strachu, obavy

 

Drze si vzal peníze z pokladny

Včerejšího dne 19. prosince, krátce po půl druhé odpoledne, na Novojičínsku, vešel do obchodu potravin muž. Před zraky kupujících si otevřel pokladnu a z ní odcizil finanční hotovost. Přihlížející nakupující pak vyhrožoval, že „ jestli něco poví tak jí zabije“. Když po něm chtěla prodavačka vrátit peníze, muž se otočil a část odcizených financí jí vrátil. Poté nastoupil do vozidla, které na něj venku čekalo, a z místa se snažil odjed. Svědek události se muži snažil v odjezdu zabránit. Ten však vystoupil z auta a začal mu vyhrožovat fyzickou likvidací. Poté z místa odjel. Policisté prověřují celou událost s podezřením ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování, krádeže a vydírání.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice