19. 12. 2011

O víkendu vykázali policisté dva muže z obydlí

Způsobil jí těžké ublížení. S podezření z těžkého ublížení na zdraví prověřují novojičínští kriminalisté jednání 31letého muže z Novojičínska. V sobotu 17. prosince vyvrcholila slovní rozepře ve fyzické napadení ženy. Útočník fyzicky ublížil své družce tak silně, že musela být ošetřena lékařem. Poškozená 37letá žena utrpěla poranění hlavy a páteře s nutností hospitalizace v nemocnici. Přivolaní policisté útočníka vykázali z místa bydliště. Jednání muže nyní prověřujeme s podezřením ze spáchání zločinu těžkého ublížení na zdraví a zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Také v druhém případě vykázali policisté ze společného bydliště násilníka. Muž ve věku 63let zde napadl jak slovně tak i fyzicky svou manželku. Jelikož se nejednalo o první případ tohoto napadání, policisté vyhodnotili situaci natolik vážnou a naplňující znaky domácího násilí, že muže z bytu vykázali. Muže zajistili, pro jeho podnapilost jej umístili do protialkoholní záchytky. Po vystřízlivění musí své jednání vysvětlit policistům. Nicméně společné vánoce doma neoslaví. Rozhodnutí o 10denním vykázání je neměnné.

 

Bezpečnostní akce na alkohol mladistvých

V pátek 16. prosince provedli novojičínští policisté kontroly restauračních zařízení. Během kontroly zjistili ve Studénce 3 mladistvé, kteří požili alkoholické nápoje. Všichni tři byli předání rodičům. Naměřené hodnoty alkoholu překračovaly 1 promile.

 

Odcizili starou záchodovou mísu

Ve čtvrtek 15. 12. 2011 krátce po deváté hodině ranní přijeli tři muži k oplocenému objektu firmy v Novém Jičíně. Pracně rozpletli pletivo, vnikli dovnitř, a z místa, kde se nacházely použité toalety, chtěli jednu odnést. Ve chvíli když s použitou záchodovou mísou odcházeli, byli vyrušeni pracovníkem firmy. Dali se na útěk. Nakonec nic neodcizili. Pouze na poškozeném oplocení vznikla majiteli škoda ve výši 200 Kč.

 

Štědré vánoce pro zloděje

S blížícími vánocemi narůstá počet krádeží v obchodech, ale také kabelek a peněženek. Jen 15.12.2011 jsme přijali několik oznámení o odcizení. Chvilka nepozornosti a kabelka z nákupního vozíku je pryč. Zloděje to přímo nabádá. Po půl druhé tak přišla jedna maminka v novojičínské prodejně o téměř 5 tisíc korun. Nechala kabelku ve vozíku. Peníze, platební karta a mobil už patří někomu jinému.
Policisté v těchto dnech ve zvýšené míře dohlížejí na bezpečnost občanů v blízkosti frekventovaných míst, nákupních center, náměstí a parkovišť. Preventivně informační odbor kanceláře policejního prezidenta připravil novou preventivně informační kampaň zaměřenou na kapesní krádeže „Obezřetnost se vyplatí“. Cílem této kampaně je, aby si lidé na vytipovaných místech dávali pozor na své osobní věci. Krádežím jsme schopni zabránit jedině společně. Důležité je, aby nebyla dána šance zlodějům. Je důležité chovat se obezřetně a svým chováním tak předcházet krádežím svého majetku. Co se týče krádeží zboží z prodejen, tak tyto jsou na denním pořádku. Každý den i několikrát ochranná služba prodejen zadrží zloděje, kteří si odnášejí zboží. Když je zadrží, jsou mnohdy fyzicky napadeni.
Tyto zloděje pak předávají policistům k dalšímu šetření. Většinou se jedná o lidi, kteří se těchto krádeží dopouštějí opakovaně. Mnozí z nich jsou již natolik známí svými krádežemi ve svém okolí, že raději vyjíždějí do jiných měst. Proto se mnohdy stává, že ráno je zloděj přistižen v Ostravě a odpoledne třeba v Kopřivnici. Odcizené zboží v hodnotě do 5 tisíc je považováno za přestupek a tak trvá nějakou dobu, než je přestupkovou komisí projednán. Až když se dopustí maření výkonu úředního rozhodnutí lze jeho jednání i s přestupkovou hodnotou považovat za trestný čin – přečin. A to potom policisté provedou zkrácené přípravné řízení, kdy se v krátké době dostane před soud. Tehdy mu je udělen trest. Nikdo jej nezavře. Dostane podmínku, veřejně prospěšné práce, počítá se s jeho nápravou, dá se mu ještě šance. A tak krade dál. To může trvat i několik let, než je skutečně umístěn do vězení.

Za tyto krádeže pak může dostat trest odnětí svobody v délce tří let.

 

Auto z garáže

Drzý zloděj vnikl do garáže rodinného domu ve Studénce. Autem pak odjel. Ve středu 14. 12. 2011 oznámil poškozený policistům ze Studénky, že mu někdo odcizil auto z garáže. Vozidlo měl zaparkováno v uzamčené garáži u rodinného domu. Zloděj překonal uzamčená vrata, sedl do odemčeného vozidla, uvnitř nalezl klíče od zapalování a pak odjel. Policisté nyní pátrají nejen po pachateli uvedeného skutku ale také po samotném vozidle zn. Škoda Octavia zelené metalízy.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice