24. 1. 2024

Srážka nákladního vozidla s vlakem na železničním přejezdu

 

Dnes před 5:45 hodin ráno došlo na zabezpečeném železničním přejezdu u Dolní Lutyně na Karvinsku ke střetu nákladního vozidla a vlaku. Při kolizi zemřela jedna osoba, desítky byly zraněny. Dle dosud zjištěných informací zůstalo vozidlo s návěsem, převážející vrtnou soupravu, z dosud nezjištěných příčin stát za závorami i signalizačním zařízením zabezpečeném železničním přejezdu. Došlo ke střetu s projíždějícím osobním vlakem. Po oznámení vyjely všechny složky Integrovaného záchranného systému na místo. V první chvíli bylo zapotřebí zajistit bezpečí osob a ošetření raněných. Hasiči, zdravotníci i policisté začali okamžitě jako jeden tým činit potřebné. Z téměř 70 cestujících ve vlaku byly zdravotníkům k ošetření předány téměř dvě desítky osob. Ostatní cestující bylo zapotřebí postupně z vlaku evakuovat. Srážku bohužel nepřežil strojvedoucí (ročník 1993).

  Na místě bylo množství policistů z různých složek. Mezi naše činnosti patřilo krom dalšího ověřování totožnosti všech osob, poskytování součinnosti dalším složkám, ale také zajištění dopravní obslužnosti přilehlých komunikací a zajištění bezpečného perimetru. Vzhledem k charakteru události měli klíčovou úlohu krizoví interventi, kteří poskytovali psychologickou pomoc a podporu jak na místě, tak i příbuzným.

Policisté provedli na místě topografickou a fotografickou dokumentaci. Karvinští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti, ze kterého je podezřelý řidič nákladního vozidla (ročník 1991). Provedená dechová zkouška byla u něj s negativním výsledkem. Kriminalisté nadále pokračují ve shromažďování všech informací a skutečností, které se události týkají a v této činnosti budou i nadále pokračovat. Bude zažádáno například také o expertní zkoumání kamionu. Ve zjišťování příčin srážky kriminalisté úzce spolupracují primárně s Drážní inspekcí, Českými drahami a Správou železnic.

 Z důvodu střetu byl a stále je v tomto úseku železniční tratě zastaven provoz.  

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice