24. 2. 2012

To je smůla

Pocit zděšení zažil majitel nákladního dodávkového vozidla při přepisu v evidenci motorových vozidel v Kopřivnici. Vozidlo, které vloni zakoupil od 28letého muže, totiž pochází z trestné činnosti. Lustrací v evidenci pátrání po vozidlech v rámci Schengenského prostoru pracovník úřadu zjistil, že auto postavené na českých registračních značkách staré 11let bylo odcizeno v únoru roku 2004 v Německu. Nový majitel má pro tento okamžik smůlu. Kopřivničtí policisté mu auto odebrali a zajistili do doby zjištění všech okolností k způsobu jeho nabytí. Připomínáme, že je dobré využít při koupi vozidla databázi pátrání po motorových vozidlech uveřejněnou a přístupnou všem na stránkách www.policie.cz.

 

Stále důmyslnější úkryty „nelegálek“

Je libo cigarety z rozvodové skříňky nebo z vysavače? Severomoravští překupníci s alkoholem a cigaretami jsou mistry ve vynalézavosti úkrytů. Ostravští celníci při své činnosti odhalili již nejednu skrýš pro nekolkovaný alkohol a cigarety. Při poslední kontrole provozovny v obci Bohumín použili svůj instinkt a využili svých zkušeností, což jim odkrylo další trend v úkrytech. Téměř 3.000 kusů cigaret bez kolku našli v rozvodné skříňce a ve vysavači. I tyto prostory se dají použít jako příruční sklad. Celníci v moravskoslezském regionu odhalili v období posledních tří let vybrané výrobky snad všude. Úkryty jsou skutečně originální. Zamrzlý rybník a v něm 500 litrů neznačeného alkoholu, zamaskovaný alkohol v černých ponožkách, tajné schránky pod regály přímo v obchodech, v prostoru pod podlahou, maskované vstupy do sklepů, motorový prostor vraků vozidel nebo čepování lihovin přímo z kovových sudů KEG. A teď přibyla rozvodová skříňka a vysavač. Jak daleko až půjde vynalézavost těchto „obchodníků“?

  

 

Manželka mu nedala peníze

Z pondělí na úterý 21. února se hned dvakrát po sobě během dvou hodin vloupal zloděj do prodejny potravin v Novém Jičíně. Nejprve odcizil peníze z pokladny a z místa odešel. Poté se na místo vrátil, rozbil výlohu vedlejší provozovny, z které chtěl také odcizit peníze, ale to mu nevyšlo. Policisté byli upozorněni svědky, že se do prodejny někdo vloupává. Zloděje před jednou hodinnou v noci na místě zadrželi. Muž uvedl, že peníze potřeboval. Na otázku, kde má odcizené peníze z první prodejny řekl, že je už utratil. A jelikož potřeboval další, šel si pro další do druhé prodejny. Závěrem policistům dodal, že kdyby mu manželka peníze dala tak by nekradl. Krádeží peněz a rozbitím výlohy způsobil poškozeným firmám škodu v předběžné výši 12 tisíc korun. Svým jednáním se dopustil přečinu krádež a poškozování cizí věci.   

 

Opakovaně poškodil vozidlo

Co je přesnou příčinou jednání 61letého muže z Nového Jičína, že opakovaně poškrábal auto druhému, nyní prověřují novojičínští policisté.  Nejprve na začátku ledna a poté na konci měsíce, vyryl do zaparkovaného auta zn. Mitsubishi Lancer rýhy, čímž majiteli vozidla způsobil předběžnou škodu ve výši 6 tisíc korun.

 

Alkohol

Frenštátští policisté kontrolovali v Bordovicích řidiče.  22.2.2012 v noci krátce před jednou hodinou zastavili vozidlo Škoda. Řidič byl zjevně pod vlivem alkoholu, proto mu dali dýchnout do alkoholtesteru. Na displeji se jim ukázala hodnota s 1.70promile alkoholu. Řidič, muž ve věku 24let je nyní podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Nyní si počká na svůj trest.

 

Chtěl peníze, tak lhal

Potřeboval 10 tisíc korun, proto kontaktoval finanční společnost, která mu peníze dovezla. Při podpisu smlouvy však uvedl nepravdivé údaje týkající se svého zaměstnání a výše měsíčního příjmu. Společnosti doposud peníze nevrátil. Bílovečtí policisté prověřují jeho jednání s podezřením ze spáchání přečinu úvěrového podvodu.

 

Mrtvý muž v autě

Ve středu 22. února jsme prověřovali oznámení o nálezu mrtvého muže v zaparkovaném osobním vozidle na ul. Císařské v Novém Jičíně.  Ohledáním zemřelého lékařem, nebylo zjištěno cizí zavinění, jako možnou příčinou určil umrznutí. Co bylo přesnou příčinou, určí pitva. Prověřováním jsme zjistili, že se jednalo o 68letého muže z Novojičínska bez bydliště, který ve vozidle přespával dlouhodobě a to na různých místech města a okolí.  

 

Tuhá zima

Zřejmě tuhá zima přiměla zloděje k tomu, že vnikl do přízemního bytu ve Studénce. V době od 6 do 15. února vnikl do bytu, z kterého odcizil kamna na tuhá paliva. Poškozený vlastník vyčíslil vzniklou škodu na téměř 15 tisíc korun. Zloděj se svým jednáním dopustil přečinu krádeže a porušování domovní svobody. Policisté po pachateli pátrají.

 

Boural s alkoholem

Dne 20.2. ve Frenštátě pod Radhoštěm, na ul. Záhuní, boural opilý řidič do veřejného osvětlení. Opilý 38letý řidič nezvládl své vozidlo zn. Š Octavia, a v levotočivé zatáčce vyjel mimo komunikaci, kde narazil do sloupu veřejného osvětlení. V souvislosti s dopravní nehodou vznikla škoda pouze na majetku. Ke zranění řidiče nedošlo. Dechovou zkouškou u něj policisté zjistili 1,7 promile alkoholu. Lékařské ošetření odmítl. Svým jednáním způsobil celkovou škodu ve výši 105 tisíc korun. Jeho jednání prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Odešel bez zaplacení

Z přečinu podvodu prověřují fulnečtí policisté 26letého muže, který bez zaplacení noclehu a stravy odešel z ubytovny. Po odchodu zanechal na ubytovně své osobní věci a dluh ve výši více jak 6tisíc korun.

 

Ze zaparkovaného auta odcizil zloděj notebook

Dne 20. 2. mezi 19 a 20 hodinou, v Lichnově, na parkovišti před restaurací, zanechal majitel ve svém vozidle notebook. Zloděj si toho všiml a po rozbití okna vozidla Š Octavia, zevnitř vozu počítač zn.HP odcizil. Poškozenému tak vznikla škoda ve výši téměř 15tisíc korun.

 

Nesplácí úvěry za televizory

Dva případy s podezřením z podvodu v těchto dnech prošetřují novojičínští policisté. Dvaadvacetiletý muž z Kopřivnice uzavřel  v srpnu 2010 úvěrovou smlouvu na  nákup LCD televizoru. Muž se ve smlouvě zavázal získaný úvěr splácet pravidelnými měsíčními splátkami po dobu 32  měsíců. Dohodnuté měsíční splátky však neuhradil. Společnosti svým jednáním způsobil škodu za téměř deset tisíc korun.
Další příad se odehrál v Novém Jičíně.  Osmačtyřicetiletý muž z Nového Jičína získal úvěr na nákup televizoru Philips, který měl hradit v pravidelných 24 měsíčních splátkách. Poskytnutý úvěr však neplatil. Muž do předmětné úvěrové smlouvy uvedl jako svého zaměstnavatele jednu stavební společnost s příjmem ve výši patnáct tisíc korun. Následně  bylo  zjištěno, že ve stavební společnosti nikdy nepracoval  a potvrzení bylo neplatné. Způsobena škoda přesáhla částku  sedmnáct tisíc korun.
 
 
 
Výtržnictví před diskotékou

Krátce po půlnoci z pátku na sobotu 18. února byli na ulici Gen. Hlaďo v Novém Jičíně přivolání policisté. Jednadvacetiletý mladík měl být před diskotékou fyzicky napaden skupinou neznámých pachatelů, kteří jej několikrát  uhodili pěstí do obličeje a také do něj kopali. Napadení  měla předcházet slovní rozepře mezi mladíky. Okolnosti  případu  nadále intenzivně prošetřujeme. 
 

Vandal poškodil vozidlo za sto tisíc

V noci z pátku na sobotu 18. února se v obci  Slatina  vyřádil neznámý vandal na zaparkovaném vozidle. Vandal poškodil lak na několika místech karoserie odstaveného vozidla Jeep Grand Cherokee. K poškození došlona pozemku u jednoho rodinného domu. Majiteli vozidla byla způsobena  předběžná škoda za  sto tisíc korun. Případ prošetřujeme pro přečin poškození  cizí věci.
 

Řidič havaroval do sněhové  závěje

Na vině byla s největší pravděpodobností  opilost řidiče osobního auta.  Krátce po půlnoci z neděle na pondělí 20. února letošního roku ve Frenštátě pod Radhoštěm řídil sedmatřicetiletý muž  osobní vozidlo Škoda Octavia Combi. Řidič v levotočivé zatáčce u autobusové  zastávky Dolní ve směru jízdy od Frenštátu pod Radhoštěm na Kopřivnici nezvládl  řízení, havaroval  do sněhové závěje, kde ještě narazil do sloupu veřejného osvětlení. Důvod havárie se brzy prokázal. Dechová zkouška prokázala, že řidič z Frenštátu pod Radhoštěm před jízdou požil alkohol, přístroj mu naměřil 1,72 promile alkoholu, následná zkouška byla s výsledkem 1,77 promile. Řidič s  naměřenými  hodnotami alkoholu souhlasil a nežádal lékařské vyšetření  s odběrem  krve. Předběžná škoda na osobním voze a poškozeném  sloupu veřejného osvětlení  přesáhla částku sto tisíc korun.
Muž nyní čelí podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tří  let.

  

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice