24. 5. 2019

Pomněnkový den – 25. květen – Mezinárodní den pohřešovaných dětí

I v letošním roce se policisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje zapojují do celorepublikového projektu, který upozorňujeme na problematiku pohřešovaných dětí.

Pomněnkový den má již několikaletou tradici a jeho počátky sahají do Ameriky. V roce 1983 vyhlásil prezident Spojených států amerických Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí jako vzpomínku na šestiletého chlapec, který se právě 25. května 1979 v New Yorku ztratil po cestě do školy. Pomněnkový den nese svůj název odvozený od kvítku pomněnky, jehož překlad z angličtiny znamená „nezapomeň na mě“.

Pro připomenutí problematiky pohřešovaných dětí, proběhla dnes 24. května v dopoledních hodinách na několika místech v Novém Jičíně akce, při níž jsme v blízkosti základních a mateřských škol oslovili veřejnost. Připomněli jsme, co dělat v případě, že by došlo k pohřešování někoho blízkých nebo jak poučit své děti, aby se nestaly obětí trestného činu, případně jakým způsobem by se mohli na základě výzvy Policie ČR zapojit do pátrání. V rámci akce jsme na místě rozdávali preventivně propagační předměty související s tématem pohřešovaných dětí.

 

Upoutal jej seniorčin řetízek

Sdělení podezření pro přečin krádež si vyslechl 52letý muž. Dne 31. 3. 2019 kolem 16.20 hodin měl před jedním z domů v Ostravě přistoupit k 83leté seniorce a strhnout jí řetízek. Oběť u dveří domu komunikovala s podezřelým. Muž s ní počal komunikovat, načež využil situace a šperk jí strhnul, načež se dal na útěk. Situaci však zaregistrovali náhodní svědci, jedoucí na kole. Podezřelý později šperk odhodil, cyklisté jej vrátili poškozené.

V průběhu prověřování bylo zjištěno, že řetízek „upoutal“ podezřelého pravděpodobně již při cestě tramvají. Poté, co žena vystoupila, měl jí muž následovat a využít vhodné chvíle. Škoda na majetku byla specifikována v částce 5 200 korun.

Porubští kriminalisté shromažďovali informace, klíčový význam měl zdařilý obrazový záznam podezřelého z tramvaje. Policisté však zajistili také obrazový záznam samotného skutku. Díky obrazovému záznamu a operativnímu prověřování kriminalistů byl identifikován konkrétní podezřelý muž. Ten se následně ke skutku doznal. V minulosti byl již odsouzen po trestný čin loupeže, trest vykonal v srpnu roku 2018. Aktuálně muži hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice