24. 9. 2013

Nástražný výbušný systém na ulici (23.9.2013)

Nález podezřelého předmětu na autobusové zastávce ul. Revoluční v Novém Jičíně oznámila 34letá žena policistům na tísňovou linku krátce po třinácté hodině.

Policisté podezřelý předmět ohledali. Jelikož vypadal jako nástražný výbušný systém, nenechali nic náhodě. Zajistili a ohradili okolní prostor policejní páskou. Vykázali přihlížející a přivolali policejního pyrotechnika.  Následně v čase (14.45-15.45 hod.) zajištění předmětu uzavřeli silnici I/57 v obou směrech z důvodu případné hrozící exploze. Výjezdová pyrotechnická skupina z Olomouce předmět připomínající podomácky vyrobené výbušnině, zajistila a převezla ve speciálním kontejneru do bezpečného prostoru. Konečnou identifikaci a zneškodnění předmětu provedli pyrotechnici na kopci Puntík s asistencí hasičů z Nového Jičína pro případ exploze. Ani při prověření  rentgenem nebylo zřejmé, zda jde o funkční předmět či atrapu. Až po prozkoumání a jeho rozebrání mohli pyrotechnici definitivně konstatovat, že se skutečně jedná pouze o atrapu nástražného výbušného systému. Zřejmě určenou k airsoftovým hrám. „Pyrotechnická služba Policie ČR vyjíždí ročně v rámci Moravy a Slezska zhruba ke třiceti podezřelým předmětům, u nichž vznikla obava, že by se mohlo jednat o funkční bombu. Naštěstí pouze zhruba v pěti případech za rok se skutečně jedná o funkční nástražný výbušný systém.“ – mjr. Bc. Milan Doleček/Pyrotechnická služba PČR/vedoucí oddělení Olomouc. Častější jsou nálezy munice z 2. světové války ve volném prostranství, ale také při demolici objektů. Obecně platí, že při nálezu jakéhokoli předmětu připomínající munici je nutné být vždy obezřetný.  Místo je vhodné označit a informovat o něm policisty. V žádném případě s nimi nemanipulovat.

 

 

Chatky

Minimálně třikrát v letošním roce se dopustil 27letý zloděj z Hodslavic krádeže věcí. Dvakrát v průběhu několika dnů vnikl do chatky majitel v zahrádkářské osadě Skalky a jednou odcizil kolo od rodinného domu v Bludovicích. Poprvé majitel zahradní chatky z osady Skalky nahlásil policistům krádež v měsíci srpnu. Zloděj mu odcizil několik lahví alkoholu. Následně v měsíci září jej navštívil znovu. Také tehdy mu zcizil potraviny a alkohol. Policisté 27letého zloděje z Hodslavic vypátrali. Při výslechu se jim doznal k další trestné činnosti, kterou policisté nadále vyšetřují. Mimo jiné má na svědomí také krádež jízdního kola ze zahrady rodinného domu v Bludovicích a další vloupání do zahradních chatek v téže obci. Policisté muže vyšetřují ve zkráceném přípravném řízení. S ohledem na okolnosti jednotlivých případů a osobu zloděje je šance, že bude soudem v nejkratší době potrestán pravomocným rozsudkem. 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice