25. 9. 2018

 

Moravskoslezští policisté se zaměřili na nepozorné řidiče

Jako jedna z nejčastěji uváděných příčin dopravních nehod, je nevěnování se plně řízení, z tohoto důvodu se Moravskoslezští dopravní policisté v průběhu minulého týdne, zaměřili zejména na kontrolu dodržování zákazu používání telefonního přístroje za jízdy v ruce, nesprávný způsob jízdy, sledování situace v silničním provozu apod. Při silničních kontrolách byl policisty využíván mimo jiné i monokulární dalekohled, který má dohled až 800 m a je vybaven digitálním fotoaparátem s možností videozáznamu. Policisté se při kontrolách taktéž zaměřili na kontrolu povinnosti používání bezpečnostních pásů u řidičů a cestujících v autobusech, dále zda řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholických nápojů a na dodržování povinností, které vyplývají ze zákonných předpisů, souvisejících se silničním provozem. Do akce se v průběhu uplynulého týdne zapojilo téměř 900 policistů, a to nejen ze služby dopravní, ale také z pořádkové policie.

Celkové výsledky dopravně bezpečnostní akce

Nejčastěji páchaným přestupkem v období dopravně bezpečnostní akce, bylo nedodržení zákonem stanovené rychlosti (156), následovalo užití vozidla s nevyhovujícím technickým stavem (130) a nepoužití bezpečnostních pásů (112). Během trvání akce policisté zjistili 6 řidičů, kteří sedli za volant po požití omamných látek a dalších 23 po požití alkoholu, přičemž 5 z nich nadýchalo hodnoty přesahující 1 promile alkoholu v krvi, policisté s nimi zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté v uvedeném období zkontrolovali 6 015 vozidel a zjistili 874 přestupků, které buď na místě vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši převyšující 355 tisíc korun) a 48 přestupků oznámili příslušnému správnímu orgánu.

 

Ve vazbě

Jak jsme informovali v minulém týdnu, došlo v Moravské Ostravě ke krádeži hudebních nástrojů. Ostravští kriminalisté shromáždili ve velmi krátké době informace směřující k 40letému podezřelému muži z Ostravy. Podezřelého muže kriminalisté zadrželi, zahájili jeho trestní stíhání pro přečiny krádež, neoprávněné užívání cizí věci i maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Muž byl přitom opakovaně odsouzen, naposledy trest odnětí svobody vykonal v závěru roku 2017. I letos však proti němu bylo vedeno trestní stíhání, věc je aktuálně v gesci soudu (mimo jiné se měl rovněž v měsíci únoru 2018 dopustit krádeže hudebních nástrojů, které měl rovněž odcizit ze zaparkovaného vozu v Ostravě). Policejní komisař učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, soud muže do vazby vzal. Aktuálně je tedy vedeno vyšetřování okolností krádeže hudebních nástrojů i neoprávněného užívání cizí věci. Automobil měl muž řídit i přesto, že mu soud uložil zákaz činnosti, spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, do roku 2020. Předmětný automobil i převážnou část odcizených věcí, ostravští kriminalisté zajistili. Muž je dále podezřelý i z krádeže věcí ze zaparkovaného vozu v Ostravě-Zábřehu. Ke skutku došlo 14. 9. 2018. Podezřelý měl poškozenému (rovněž cizinci) odcizit kufr a další věci. Škoda na majetku byla v tomto případě vyčíslena ve výši, jež přesáhla 75 000 korun (dosud neobjektivizováno znalcem). Muž se k protiprávnímu jednání následně doznal.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice