26. 8. 2016

 

Zavilí cyklisté

Ostravský policejní komisař vede vyšetřování okolností série 32 skutků. Po shromáždění důkazů bylo zahájeno trestní stíhání tří mužů ve věku od 25 – 28 let pro trestné činy krádež, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Způsobená škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce téměř 555 000 korun. Krádeže byly páchány napříč Moravskoslezským krajem – Ostravou, Opavskem, Novojičínskem i Frýdeckem a Bruntálskem. K trestnímu jednání docházelo v době od května do poloviny července 2016. Předmětem zájmu pachatelů byla zejména jízdní kola a majetek uložený ve sklepních či dalších úložných prostorách domů (tzv. kolárnách, kočárkárně apod.).

Muži měli buď individuálně, dva či společně, páchat protiprávní jednání. Uzamčení objektů překonávali zpravidla násilným způsobem, načež vnikali do objektů a nejčastěji se zmocnili jízdních kol. Do měst, kde měli páchat krádeže, měli cestovat vlakem, nejčastěji si opatřovali jízdní kola a na nich pak cestovali zpět do Ostravy. A tak tito „cyklisté“ absolvovali jízdy tu z Dolního Benešova, tu z Čeladné, Krnova, Frýdlantu nad Ostravicí či Frenštátu pod Radhoštěm (a mnoha dalších obcí Moravskoslezského kraje). Celkem tak bylo odcizeno 32 jízdních kol. Z úložných prostor domů však „zmizely“ i další věci – namátkou lze uvést lyže, slivovici, lahve dalšího alkoholu, vrtačky, rybářské pruty, notebook, televizor, sportovní dresy, brusle, boty…Jízdních kol se měli zmocňovat i přes zajištění lankovými zámky. V některých případech sice podezřelý měl násilným způsobem překonat uzamčení dveří objektů, vniknout do nich, ale odcizit majetek neměl. Jindy se měl muž zmocnit jízdního kola, při cestě však v prostoru areálu objektu spatřil kolo – dle jeho úsudku „lepší.“ Původně odcizené kolo tak nechal na dalším místě činu a dál pokračoval na nově odcizeném, jiném jízdním kole.

Jeden z mužů byl zadržen ráno 19. 7. 2016 v Ostravě krátce po činu. Když se 57letý muž vracel domů, potkal na chodbě neznámého muže, který nesl nářadí poškozeného. Oznamovatel si uvědomil, že pila a řezačka, kterou má neznámý v rukou, je jeho. Přivolal proto policisty, kteří muže zadrželi.

Sedmadvacetiletý muž byl přitom již soudem pro krádež odsouzen k trestu odnětí svobody, ze kterého byl podmíněně propuštěn, zkušební doba byla stanovena do roku 2018. Dva obvinění byli vzati soudem do vazby.

Za trestný čin krádeže hrozí v krajním případě pachatelům trest odnětí svobody až na pět. Vyšetřování okolností pokračuje, jsou analyzovány další obdobně spáchané trestné činy i zajištěné stopy z míst těchto skutků. Proto není vyloučeno, že výše popsaný výčet trestního jednání nebude rozšířen o další trestné činy.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice