26. 8. 2019

Nabídl jí pomoc

Sdělení podezření pro přečin krádeže si vyslechla 33letá žena. Ta je podezřelá, že odcizila v době od 21 hodin dne 22. 8. 2019 do 20.30 hodin dne 22. 8. 2019 padesát tisíc korun. Devětapadesátiletý muž měl ženě nabídnout, aby byt spolu s ním obývala (i se svými dětmi), neboť se měla ocitnout v existenční tísni. Dětem měl poškozený například pořídit i školní pomůcky. V obydlí měl mít muž uložené (ukryté) i peníze. Dne 22. 8. 2019 pak zjistil, že finance se na předmětném místě nenachází a informoval policisty. Pachateli trestného činu krádež hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

Šperky

A stejný trest hrozí i 32leté ženě za totožný trestný čin. Také tato žena si dne 22. 8. 2019 vyslechla sdělení podezření pro přečin krádeže. Policisty kontaktovala v závěru červenci třiačtyřicetiletá poškozená a oznámila odcizení šperků (prstenů, náušnic, řetízků…) v částce, přesahující 160 000 korun. Ke skutku došlo v lednu 2019 a původně byly uloženy ve šperkovnici v jedné z místností rodinného domu v Ostravě. Kriminalisté postupně shromažďovali informace k podezřelé osobě, tyto pak směřovaly k ženě, která měla v předchozím období žít s oznamovatelkou. Ve věci je rovněž vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

Škoda větší jak 300 000 korun, kriminalisté vypátrali i odcizené štěně

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 26letého muže pro trestné činy krádež, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Předchozí uložený trest odnětí svobody přitom muž vykonal na počátku května letošního roku. I přes tuto skutečnost, je opět podezřelý ze čtyř skutků, spáchaných v Ostravě od 28. 7. 2019 do 16. 8. 2019. Celková škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce, jež přesáhla 330 000 korun. V prvém případě měl muž rozbít okno zaparkovaného vozu a odcizit batoh s potravinami, ošacením a „přibrat“ měl i další věci z vozu, BIO zeleninu, tři kilogramy bonbonů a další. Na počátku srpna měl spolu s již rovněž obviněným 26letým mužem společně vniknout do zaparkovaného autobusu, po předchozím rozbití okna, načež měli poškodit interiér autobusu a odcizit z něj různé věci – přední kameru, navigaci…Škoda odcizením byla specifikována ve výši asi 40 000 korun, zato škoda, jež vznikla poškozením, byla předběžně stanovena ve výši asi 200 000 korun (dosud neobjektivizováno znalcem). Dále je muž podezřelý, že po překonání vstupních dveří, vnikl do bytu a odcizil majetek poškozeného, peníze, notebooky, televizor, kolo a jiné…Způsobená škoda v tomto případě měla dosáhnout zhruba 90 000 korun. Poslední, čtvrtý skutek, byl spáchán odpoledne 16. 8. 2019. Podezřelý měl poškodit oplocení pozemku, vniknout na pozemek a z kotce odcizit (odnést) čtyřměsíční štěně německého ovčáka. Majitelé si štěně pořídili na konci června. Kriminalisté 2. oddělení obecné kriminality ostravské policie postupně shromažďovali informace k podezřelým (skutek číslo dvě měli spáchat dva muži ve věku 26 let), realizovali množství úkonů, načež zjistili informace směřující k oběma mužům. Byly provedeny výslechy, analyzovány obrazové záznamy, zajištěny stopy…V bytě, z něhož měl podezřelý odcizit věci za desítky tisíc korun, si měl podezřelý i připravovat pokrm na sporáku. Po shromáždění důkazů zahájili kriminalisté trestní stíhání mužů, pachateli čtyř popsaných deliktů hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Podezřelý některé skutečnosti doznal, nicméně tvrdil, že neví, kde se odcizené štěně nachází. Kriminalisté dál pátrali po odcizeném štěněti a i přes zprvu nedostatek klíčových informací, byli úspěšní a štěně vypátrali, neboť zúročili osobní i místní znalost svého služebního teritoria. V současnosti je štěně již zpět u svých majitelů.

 

Na silnicích

Sdělení podezření pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání si vyslechl 37letý muž. Krátce před 10 hodinou dne 17. 8. 2019 zastavili policisté vozidlo zn. Škoda v Ostravě-Porubě. V průběhu kontroly řidiče policisté zjistili nejen pozitivní orientační zkoušku k detekci drog, ale i alkoholu. Orientační test řidiče byl pozitivní v ukazateli amfetamin/metamfetamin, orientační dechová zkouška vykázala hodnotu přesahující 0,5 promile alkoholu. Řidič odmítl odběr biologického materiálu. Nepředložení řidičského průkazu muž odůvodnil faktem, že mu byl odebrán. Soud muži uložil zákaz činnosti, spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, do září roku 2021. Muž je dále podezřelý z přestupkového jednání. A následný den, odpoledne 18. 8. 2019 uvedl další řidič policistům při silniční kontrole v Ostravě-Porubě, že řidičský průkaz nemá u sebe. Policisté však zjistili, že řidiči byly uloženy čtyři zákazy činnosti, spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, nejdéle do června roku 2021. I tento 37letý řidič si již vyslechl sdělení podezření pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

A řídit motorová vozidla do února roku 2020 nesmí ani 24letá žena, která byla „přistižena“ dopravními policisty. Hlídka automobil zn. Seat zastavila v Moravské Ostravě dne 22. 8. 2019 kolem 18.45 hodin. Řidička je rovněž podezřelá z trestného činu čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Na pachatele uvedeného přečinu pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody až na dvě léta.

 

Smrt

Ostravští policisté prověřují okolností úmrtí 39letého muže. Krátce před 17 hodinou dne 23. 8. 2019 došlo v Ostravě k pádu muže z balkonu domu (11. patra). Muž utrpěl zranění, kterým podlehl.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice