27. 2. 2019

Sousedce vyrazili dveře kvůli odběru elektřiny

Dva muži z Novojičínska se během včerejšího dne měli dopustit trestného činu porušování domovní svobody. Muži ve večerních hodinách společnými silami vyrazili dveře od bytu své dvaatřicetileté sousedky. Důvodem měl být spor o odběr elektrické energie. Muži se svou sousedkou uzavřeli dohodu, že pomocí elektrického kabelu, zapojeného v jejím bytě, budou odebírat elektřinu, za jejíž odběr jí budou dávat finanční prostředky. Jelikož však muži dohodu nedodrželi a za odběr elektřiny ženě nezaplatili, prodlužovací kabel odpojila. To se jim však nelíbilo a za pomoci násilí vnikli do jejího bytu a elektrický kabel opět zapojili do zásuvky. Po příjezdu policistů na místo se jeden z pachatelů začal chovat agresivně, kdy z tohoto důvodu byl zajištěn a kvůli silné podnapilosti (dechovou zkouškou naměřeny téměř tři promile) převezen k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici. Oba pachatele může stát násilný vstup do bytu jejich sousedky draho, jelikož jim nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

 

Kterak v kuchyni pervitin vařil

Komisař 11. oddělení obecné kriminality ostravské policie (laicky toxi týmu) zahájil trestní stíhání 47letého muže pro přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy i obecného ohrožení z nedbalosti. Muž je podezřelý, že v blíže nezjištěné době (minimálně od půli ledna 2019 do 3. 2. 2019) v jednom z ostravských bytů přechovával laboratorní techniku, tvořící provizorní zařízení určené k výrobě psychotropní látky pervitin, i chemikálie. Použít měl farmaceutické přípravky a minimálně ve třech případech vyrábět pervitin. První proces se měl muži zdařit a psychotropní látku vyrobit měl. Vzhledem k nesprávnému postupu v druhém případě pervitin vyrobit neměl. Při třetím pokusu o výrobu pervitinu došlo zřejmě v důsledku neodborné manipulace k požáru. Pervitin měl muž „vařit“ v kuchyni. Muž utrpěl při požáru popáleniny a byl hospitalizován. Další obyvatelka bytu a další obyvatel domu byli ošetřeni lékařem ve zdravotnickém zařízení, neboť se měli nadýchat zplodin hoření. Ohrožení měl však tímto jednáním muž vystavit i další obyvatele domu (minimálně dvacet osob) a požár se nerozšířil na další bytové jednotky díky včasnému hasebnímu zásahu. Po oznámení požáru byly na místo události vyslány policejní hlídky. Popálený muž na chodbě domu policistům sděloval, že převrhl ředidlo, kterého má větší množství. V místě proběhly záchranné práce i hasební zásah. Při ohledání bylo zřejmé, že v bytě se nachází věci určené k výrobě drog. Mužův zdravotní stav zprvu neumožňoval provést jeho výslech. Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař jeho trestní stíhání. Muž si ovšem vyslechl sdělení podezření též pro trestné činy ohrožení pod vlivem návykové látky, přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látka a jedu, nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Muž řídil dne 3. 8. 2018 kolem 03.30 hodin v Ostravě motorové vozidlo zn. Renault, ovlivněn návykovou látkou. Následné toxikologické vyšetření prokázalo ovlivnění řidiče v míře, zcela neslučitelné s bezpečným řízením automobilu. Při kontrole však policisté nalezli ve voze také igelitové sáčky s krystalickou látkou a další věci (baňku, chemikálie atd), určené k výrobě drog. Muž je dále podezřelý, že si opatřil pervitin a tento distribuoval k dalšímu užití jiným osobám. Podezřelý při výslechu sdělil, že neví, kdo mu věci k výrobě drog do automobilu umístil. Na pachatele předmětného protiprávního jednání pamatuje trestní zákoník sankcí trestu odnětí svobody až na pět let.

Kriminalisté 11. oddělení obecné kriminality ostravské policie byli vloni v průběhu slavnostní akce oceněni ředitelem ostravské policie v kategorii „Tým roku 2018.“ V roce 2018 zajistili ostravští kriminalisté týmu celkem 21 tzv. varen metamfetaminu, 10 pěstíren konopí a zjistili 126 osob, podezřelých z drogových deliktů.

 

Krádež desítek kusů prádla

Ostravští policisté započali prověřovat krádež oděvů, konkrétněji desítek kusů prádla. Událost byla oznámena 25. 2. 2019 ráno. Zatím nezjištěný pachatel poškodil dveře prodejny v Ostravě (detailněji rozbil skleněnou výplň dveří provozovny), načež vnikl do objektu a odcizil zboží. Pachatel odcizil prádlo, konkrétněji víc jak tři desítky kusů kalhotek, víc jak 15 kusů podprsenek, košilky a trička…Způsobená škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce přesahující 24 000 korun (škoda způsobená krádeží zboží). Další škoda byla způsobena poškozením dveří objektu (aktuálně vyčíslena prvotně v částce zhruba 10 000 korun). K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice