28. 1. 2022

Sledovaná kauza rituálních seancí u Oder: Cizinci manželé Jaroslaw a Karolina K. z Polska, žijící na Novojičínsku podle žaloby pořádali šamanské rituály. Součástí šamanských seancí měla být i konzumace rituálního nápoje, díky které se měl konzument dostat do transu a být schopen vstoupit do jiných dimenzí či mluvit s duchy.

Obsahuje u nás zakázanou psychotropní látku DMT. Dělo se to v domě v Heřmanicích u Oder i na dalších pronajatých místech v České republice a Velké Británii. Sezení probíhala od roku 2015 do října 2020. Konala se v průměru dvakrát měsíčně. Seance byly určeny klientům z Polska, Rakouska, Německa, Norska, Nizozemí a Velké Británie. Každý z účastníků zaplatil v přepočtu deset tisíc korun. Rituály podstoupilo bezmála 1500 lidí, někteří opakovaně. Čistý zisk přesáhl pět milionů korun. Na vyšetřování případu se podíleli američtí a němečtí celníci. V jejich rukou skončily hned čtyři zásilky z Peru s nápojem Ayahuasca. K zadržení balíků došlo v USA v Miami a v Německu v Lipsku a Frankfurtu nad Mohanem. Informace se dostaly k ostravským celníkům z protidrogového oddělení, kteří následně ve spolupráci s příslušníky ostravské expozitury Národní protidrogové centrály provedli na Novojičínsku velkou razii. Manželé u soudu vinu odmítli. Ve prospěch Poláků svědčilo několik účastníků šamanských rituálů Potvrdili, že šlo pouze o očistná sezení, která jim změnila život. Osm a půl roku a pět a půl roku žaláře. Takové tresty, umocněné vyhoštěním na neurčito, si manželé Jaroslaw a Karolina K. vyslechli v pátek u ostravského krajského soudu. Verdikt není pravomocný.

 

Zločin podvodu při investování do dluhopisů

Koncem roku 2019 se na policisty obrátil muž a oznámil, že byl podveden při investování do dluhopisů. Vzhledem k postupně zjištěným skutečnostem si věc převzali kriminalisté krajského ředitelství specializující se na závažnou trestnou činnost hospodářského charakteru. Škoda činí v tomto případu téměř 47 milionů korun. V průběhu prověřování vyšlo najevo, že 46letý muž měl nabízet k nákupu emisi dluhopisů jisté opavské společnosti, se kterou byl spřízněn. Záminkou mělo být podnikání při nákupu pozemků a jejich zhodnocení, avšak ve skutečnosti se mělo jednat v podstatě o snahu k obohacení. Na řekněme zajímavou nabídku zareagovalo zhruba 130 osob nejen z  Moravskoslezského kraje, ale také z jiných koutů republiky. Někteří muže znali osobně, jiným byl doporučen. Dluhopisy byly jmenovité hodnoty 100 000 korun s úrokem téměř 10% a od této částky začínaly investice zájemců. Ti se však stali poškozenými, neboť muž jim měl vyplatit jen část výnosů a neuhradil vložené vskutku vysoké částky. Nebylo z čeho – podnikání s pozemky nebylo realizováno a opavská společnost obecně nevyvíjela žádnou podnikatelskou činnost. Dále, muž měl díky totožné legendě o zhodnocení peněz nákupem pozemků získat od jednoho z poškozených půjčku 10 milionů korun se slibně znějící úrokem. Uhradil mu jen zhruba třetinu půjčky. V součtu se celková škoda vyšplhala na téměř 47 milionů korun. Činnost kriminalistů při prověřování jednání muže spočívala v ověření obchodních transakcí, komunikaci s finančními institucemi a především s poškozenými, kterých vskutku není málo (130). Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality obvinil 46letého muže ze zločinu podvodu, za který trestní zákoník stanoví trestní sazbu v rozmezí od pěti do deseti let. Kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice