28. 11. 2016

Černá kronika aneb ze soudních síní

Na začátku adventní doby seznamují policisté napříč Českou republikou seniory s novou knihou „Černá kronika aneb ze soudních síní“.

Dnešního dne zahájili policisté v Novém Jičíně a Fulneku čtení knihy určené pro seniory. Setkání, kterého se účastnilo několik desítek aktivních seniorů, bylo připraveno ve spolupráci s odborem sociálních věcí města Nový Jičína a místostarostou města Fulnek. Tématem bylo seznámení s nejčastějšími praktikami podvodníků vůči seniorům. Součástí besedy bylo přečtení jednoho příběhu z knihy a předání několika výtisků účastníkům setkání. Knihu vydalo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, která formou dvanácti příběhů informuje seniory o základních zásadách bezpečného chování a nejčastějších i nejzávažnějších případů páchaných právě na nich.

 

Krádež třídních knih a not

Krádež téměř tří desítek třídních knih prověřují ostravští policisté a vedou pátrání také po odcizených věcech. Zatím neznámý pachatel vnikl v Ostravě dne 24. 11. 2016 (v době od 18.30 hodin do 21.15 hodin) do zaparkovaného vozu zn. Škoda, poté co rozbil okno automobilu. Ze zavazadlového prostoru pak neznámý odcizil zavazadlo s peněženkou, doklady i platební kartou a penězi, stejně tak mobilní telefon a 27 kusů třídních knih i not. Škodu na majetku specifikoval 27letý oznamovatel ve výši zhruba 13 000 korun.

K objasnění okolnosti věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečiny krádež, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pachateli uvedených skutků hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Peníze na charitu

Sdělení podezření pro trestný čin krádeže si vyslechl 43letý muž. Ten je podezřelý, že 23. 11. 2016 kolem 23.15 hodin měl v prostorách obchodního centra vytrhnout kasičku s penězi, která byla původně připevněna ke zdi, a finance uvnitř byly určeny k charitativním účelům. Muž se měl kasičky zmocnit, uschovat ji do igelitové tašky (o kterou si předtím řekl prodavačce) a z místa odejít. Později měl do kasičky vniknout a zmocnit se peněz. Policisté muže zadrželi necelou hodinu po činu v jedné z heren, když hrál na automatech. Muž sic zprvu uváděl, že odpoledne hrál na různých automatech a o odcizení pokladničky nic neví, nicméně obrazový záznam činu předestřel také podobu podezřelé osoby a muž byl identifikován. Později podezřelý krádež kasičky s penězi doznal, odůvodňoval ji nákupem vánočních dárek pro dítě a ženu a uváděl, že tímto způsobem chtěl blízkým udělat radost. Policisté nalezli také poškozenou kasičku, ze které měl muž peníze vyjmout a vyhodit ji.

Muž je dále podezřelý ze skutku, kterého se měl dopustit dne 18. 11. 2016 ráno. Podezřelý měl vniknout do prostoru garáží v Moravské Ostravě. V garáži pak měl prohledat skříň a odcizit tašku, do které si měl připravit věci ze skříně a další majetek poškozeného, umístěný vedle skříně. Muže však měl vyrušit svým příchodem do prostoru poškozený. Připravené věci tak zůstaly na místě a byly vráceny posléze vráceny majiteli. Jejich hodnota byla vyčíslena v částce přesahující 13 700 korun. I k druhému skutku se muž doznal a odůvodnil jej identickým motivem, tedy dle jeho sdělení měl chtíti získané finance užít k nákupu dárků pro svou rodinu. Muž si vyslechl sdělení podezření pro přečin krádeže ve stadiu pokusu.

Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení. Soud vzal podezřelého do vazby. V minulosti byl muž odsouzen pro trestný čin krádeže k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který vykonal v dubnu roku 2014. Nicméně mužův trestní rejstřík je skutečně velmi pestrý, k nepodmíněným trestům odnětí svobody byl odsouzen opakovaně.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice