28. 5. 2021

Případy dvou vloupání do prodejny občerstvení v centru Nového Jičína

Policisté z novojičínského Obvodního oddělení v těchto dnech přijali oznámení o dvou případech obdobného vloupání do objektu občerstvení v prostoru ulic Jungmannova a Masarykovo náměstí v Novém Jičíně. Doposud neznámý pachatel nebo neznámí pachatelé po vypáčení kovové petlice a zámků dveří neoprávněně vnikl či vnikli do skladových prostor provozovny a odcizil nebo odcizili nejprve 45 plat s vejci (1.350 kusů) a poté 15 plat s vejci (450 kusů). Jednotlivé skutky se staly v rozmezí dnů 14. až 17. května a také 21. až 24. května letošního roku, čímž poškozené místní soukromé společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 a půl tisíce korun. Jakékoli informace, které by vedly k objasnění výše uvedených přečinů krádeže, k ustanovení osoby či osob pachatelů, jakož i k nálezu odcizených vajíček, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, policistům z Obvodního oddělení v Novém Jičíně na číslo 974 735 651.

 

Odcizení elektrického kola z frenštátského rodinného domu

Mezi patnáctou hodinou odpolední a dvacátou hodinou večerní 27. května 2021 doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Střelniční ve Frenštátě pod Radhoštěm přečin porušování domovní svobody a přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů a následně z předsíně tohoto obydlí odcizil horské elektrokolo značky Cruissis e-Atland žlutozelené barvy, čímž poškozené 21leté místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 60 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Frenštátě pod Radhoštěm a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného jízdního kola, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na frenštátské policejní číslo 974 735 711.

 

Silniční kontrola prokázala silně podnapilého řidiče osobního automobilu v obci Bítov

Službu konající policejní autohlídka z bíloveckého Obvodního oddělení v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu stavěla a kontrolovala třicet minut po dvaadvacáté hodině večerní 27. května 2021 v obci Bítov řidiče osobního motorového vozidla tovární značky VW Golf, a to 31letého muže z Novojičínska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo prokázáno, že tento muž je v podnapilém stavu, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 1,5 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený 31letý řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, nepožádal o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) a na místě mu bylo zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nyní prověřována ze strany bíloveckých policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Tragická dopravní nehoda osobního automobilu s nákladním vozem v Brance u Opavy

Pětatřicet minut po třinácté hodině odpolední 27. května 2021 došlo v obci Branka u Opavy k tragické dopravní nehodě. V té chvíli 74letý muž z Vítkova jel po vedlejší ulici Školní osobním motorovým vozidlem tovární značky Ford Focus ve směru od obce Chvalíkovice ke křižovatce s hlavní silnicí spojující Fulnek s Opavou, přičemž odbočoval vlevo na Hradec nad Moravicí. V dané křižovatce se však střetl s právě přijíždějícím nákladním motorovým vozidlem tovární značky Man, které řídil 70letý muž z Jeseníku a jenž jel ve směru z Hradce nad Moravicí na Opavu. Při této dopravní nehodě utrpěl řidič osobního automobilu těžká zranění neslučitelná s životem, kterým na místě podlehl. Jeho 64letý spolujezdec rovněž z Vítkova utrpěl blíže nespecifikovaná mnohačetná poranění těžké povahy a z místa byl transportován leteckou záchrannou službou do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u řidiče nákladního vozu negativně, u zemřelého řidiče osobního auta byla nařízena soudní pitva. Celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 180 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě a ze strany opavských kriminalistů.

 

Cizinci

Operátoři policejní linky 158 přijali tuto středu ráno hovor. V areálu bruntálské firmy se měly pohybovat neznámé osoby, pravděpodobně cizinci. Policisté po příjezdu na místo zjistili, že jde vskutku o cizí státní příslušníky, kteří měli vystoupit z nákladového prostoru kamionu. Jelikož pětice mužů policistům nepředložila cestovní doklady či doklady totožnosti, směřovaly identifikační procesy a další úkony ke zjištění, o koho se jedná a současně ke zjištění oprávněnosti vstupu a pobytu na území naší republiky. Policisté ověřili, že jde o pět mužů z Afghánistánu ve věku od 15 do 27 let. Tři dospělí muži (ve věku 18, 19 a 27 let) byli umístěni do Zařízení pro zajištění cizinců v Balkové. Policisté zjistili, že všichni zažádali o mezinárodní ochranu v jiném státu a k nám vstoupili neoprávněně, současně v rozporu s ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví týkajícím se vstupu osob na území České republiky v souvislosti s Covid-19. Nyní budou tedy probíhat standardní úkony správního řízení k jejich předání do státu, ve kterém podali žádost, a to dle mezinárodní úmluvy, tzv. Dublinského systému. Co se týká dvou patnáctiletých hochů, s ohledem na jejich věk byl kontaktován odbor sociálně právní ochrany dětí, který si je převzal.

 

Ostrava: Ujíždějící řidič „zaparkoval“ do reklamní tabule. O dva dny dříve si měl přivézt na kapotě auta kus betonu a hodit ho na vozidlo

Tuto středu 26. května 2021 po poledni se policisté z oddělení hlídkové služby Městského ředitelství policie Ostrava vydali v městské části Přívoz za jistým osobním vozidlem, neboť měli podezření, že by za volantem mohl být muž se zákazem řízení. Řidič na výstražné zvukové i světelné znamení k zastavení nereagoval, naopak, začal zrychlovat a bylo evidentní, že se rozhodl hlídce ujet. Jistou chvíli jelo vozidlo díky hustému provozu dokonce po chodníku, naštěstí se tam právě nenacházeli chodci. Řidič následně na ulici Mariánskohorské (ve směru na Porubu) projel přes odstavný pruh. Odbočovací manévr k čerpací stanici pravděpodobně vlivem vysoké rychlosti nezvládl a narazil s vozidlem mimo komunikaci do reklamní tabule a poté do uzávěru vody. Po kontrole zadrženého „řidiče“ policisté zjistili, že se vskutku jedná o 33letého muže z Ostravy, který není vlastníkem řidičského oprávnění a má několika soudy vysloveno vícero zákazů řízení motorových vozidel, nejdelší zákaz je do roku 2033. Výsledek orientačního vyšetření na návykové látky byl pozitivní na amfetamin, pro odmítnutí odborného lékařského vyšetření bude muž oznámen správnímu orgánu. Výsledek dechové zkoušky byl negativní.

Výše uvedenou událostí se zabývají policisté obvodního oddělení Ostrava Vítkovice. „Připojili“ ji totiž k další věci. Co se stalo? Tento týden odpoledne přijali policisté oznámení, že neznámý muž měl v městské části Vítkovice přijet s betonovou kostkou na kapotě svého auta k zaparkovanému vozidlu. Měl vystoupit a hodit kostku nad čelní sklo. „Hod“ se nějak nepovedl, zvedl tedy kostku spadlou za auto a tentokrát zamířil na sklo zadní, které měl rozbít. Z místa odjel. Škoda je předběžně vyčíslena na 20 000 korun. Policisté se standardní činností dopátrali podezřelého muže, ale neznali místo jeho aktuálního pohybu. Shodou náhod ho kolegové z oddělení hlídkové služby zadrželi po nezdařilém výše popsaném ujíždění. Policisté obvodního oddělení včera sdělili 33letému muži s bohatou trestní minulostí rozličného charakteru podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a přečinu poškození cizí věci. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trestní sazbu až do výše dvou let. K poškození vozidla ho dle něj vedly osobní důvody. Jednání lituje, zejména proto, že poničené auto bylo někoho jiného, než domníval…

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice