29. 7. 2011

Novojičínsko – Z kradeného mobilu prosmskoval tisíce.

Kuriózní případ krádeže v současné době šetří příborští policisté. V těchto dnech se na policii obrátila mladá žena z Příbora, které měl neznámý pachatel v polovině července letošního roku odcizit mobilní telefon. Ke krádeži došlo na letním večeru v jedné z příborských restaurací. Zloděj se z uzavřené tašky u stolu zmocnil mobilního telefonu Samsung s paušální SIM kartou. To by neobvyklé tak nebylo, kdyby pachatel nevyužit toho, že majitelka odcizeného mobilu včas nezablokovala SIM kartu. Zloděj toho náležitě využil. Následně zaslal prostřednictvím prémiové SMS služby jedné firmy asi 70 textových zpráv, které byly v hodnotě 79 a 99 korun za jednu SMSku. Až při měsíčním výučtování zjistila, že zloděj z ukradeného mobilu stačil prosmskovat více než sedm tisíc korun. Policisté po pachateli krádeže a odcizeném mobilním telefonu intenzivně pátrají. V případě dopadení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Co je zapotřebí udělat, aby se přístroj stal pro zloděje bezcenným?

Pokud vám ukradli mobilní telefon, urychleně se obraťte na vašeho operátora, který provede zablokování SIM karty proti neoprávněnému volání či zasílání SMS zpráv (i z jiných přístrojů).
Dále se obraťte na Policii ČR, která požádá všechny operátory o zablokování vašeho přístroje, podle jeho výrobního čísla IMEI, čímž se znemožní další používání telefonu.
A jaký je postup při žádosti o zablokování na Policii České republiky?
Dostavte se na nejbližší oddělení Policie ČR a přineste si s sebou následující podklady.
Účtenku, fakturu, krabici nebo záruční list s výrobním číslem IMEI, které prokáží vlastnictví telefonu. Dále občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost. Nejste-li vlastníkem telefonu, musíte mít plnou moc (nemusí být úředně ověřena). Pravnická osoba musí předložit písemnou žádost podepsanou statutárním orgánem a opatřenou razítkem. Policista spolu s žádající osobou vyplní formulář.
Při koupi mobilního telefonu si ověřte, zda-li souhlasí výrobní číslo IMEI telefonu s obalem a doklady prokazující vlastnictví telefonu pečlivě uchovejte.
Blokace telefonu může být na vaši žádost opět později zrušena.
Na (snad) pravidelně aktualizovaném webu umístěném na adrese https://aplikace.policie.cz/patrani-mobily/
Pokud si chcete nechat zablokovat svou SIM kartu, obraťte se, prosím, na svého provozovatele mobilní sítě (operátora).

Více informací o možnostech zablokování telefonu a SIM karty naleznete zde:

 

Řídil motocykl, ačkoliv měl vysloven zákaz řízení

Ve čtvrtek 28. července v odpoledních hodinách kontrolovali policisté ve Studénce řidiče motocyklu. Dvaačtyřicetiletý muž řídil malý motocykl Jawa, bez registrační značky po veřejné komunikaci na ulici Butovická. Policisté se proto rozhodli, že řidiče zkontrolují. Z výpisu evidenční karty řidiče zjistili, že řídil vozidlo, ačkoli mu byl rozhodnutím Magistrátu města Ostrava z června letošního roku vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu 24 měsíců. Zákaz mu měl skončit až na konci června 2013. Muž z Novojičínska nyní čelí podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až tři léta.

 

Cyklista přišel o jízdní kolo

Neznámý pachatel odcizil v noci na 28. července z chodby panelového domu v Novém Jičíně horské jízdní kolo. Pachatel se z chodby sklepa domu zmocnil odstaveného horského jízdního kola Blackhawk, které bylo uzamčeno lankovým zámkem, a to přes vidlici k přednímu kolu. Majiteli kola tak pachatel způsobil škodu odcizením za téměř deset tisíc korun.

 

V baru přišla o kabelku

Na návštěvu jednoho baru v Kopřivnici zřejmě nebude v dobrém vzpomínat 47letá žena. Ve středu 27. července ve večerních hodinách jí v baru neznámý pachatel odcizil u stolu odloženou dámskou kabelku. Majitelka kabelky tak přišla o peněženku, finanční hotovost, doklady, náramkové hodinky a další věci. Celková škoda odcizením přesáhla částku šestnáct tisíc korun. Kopřivničtí policisté po pachateli krádeže a odcizených věcech intenzivně pátrají.

 

Naftový upír

V době od 26. do 28. července v Kateřinicích na Novojičínsku vnikl neznámý pachatel na oplocený pozemek jedné firmy. Následně z nádrže zaparkovaného kombajnu Class Lexion odcizil 300 litrů motorové nafty. Předběžná škoda odcizením a poškozením přesáhla částku deset tisíc korun.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice