3. 2. 2014

Chodci – účastníci silničního provozu

Při dopravní akci policistů, se několik desítek chodců nechovalo na novojičínských silnicích správně. Ohrožovali nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Od policistů dostali pokuty v celkové výši 4 tisíc korun. Jednalo se převážně o jejich nesprávné přecházení vozovky, nevyužití míst k tomu určených, tedy přechodů pro chodce, s ohledem na samotnou bezpečnost a plynulost silničního provozu. Většinu z nich policisté napomenuli, tam kde nestačila domluva, přistoupili k represi.  Téměř třicet neukázněných chodců dostalo pokuty ve sto korunových částkách. Jednoho z přestupců policisté oznámili k projednání správnímu orgánu. Nesouhlasil s udělením pokuty ani přestupkem. Samotní chodci a jejich chování na silnici je v hledáčku policistů i pro další období. Účastníky silničního provozu jsou všichni a ne jen řidiči. Také chodci by měli dbát na svou bezpečnost a pohybovat se po silnicích tak aby neohrožovali ostatní účastníky. Svým vhodným chováním, a reflexními doplňky mohou újmě na zdraví a životě předcházet.

 

Tisková zpráva z 23.ledna 2014

V loňském roce došlo na silnicích okresu Nový Jičín k dopravním nehodám s účastí 42 chodců, oproti roku 2012 jich přibylo 18, jeden srážku s vozidlem nepřežil. Ve 14 případech byli chodci sraženi na místech určených k přecházení, 6x v Novém Jičíně, 2x v Šenově u Nového Jičína, 2x v Bílovci, v Kopřivnici 2x a Frenštátě pod Radhoštěm také 2x. V současné době tedy od 22. do 31. ledna probíhají na novojičínských silnicích zvýšené dohledy policistů s cílem preventivně eliminovat dopravní nehodovost s účastí chodců. Na  vytypovaných stanovištích okresu dohlížejí policisté v ranních a podvečerních hodinách nad bezpečností chodců, ale také samotných řidičů.  Ne vždy totiž za nehodu mohou jen řidiči. Mnohdy neosvětlení, často v tmavém oblečení procházející chodci ohrožují nejen sebe, ale také samotné řidiče. Právě v tuto dobu, kdy jsou silnice mokré, zledovatělé, pohlcující světlo z reflektorů, spatří řidiči chodce až na poslední chvíli.  V dnešní době kdy jsou dostupné reflexní doplňky oděvů, je až zarážející, kolik lidí hazarduje se svými životy.  

Dvě dopravní nehody s chodci se staly také posledních dnech. K první dopravní nehodě došlo v Novém Jičíně na ul. Sokolovské v úterý 21. ledna, krátce před 7 hodinnou ranní. Řidič osobního automobilu ve věku 73letý přehlédl 56letou ženu ve chvíli, kdy přecházela přes přechod pro chodce v části kruhových objezdů. Žena utrpěla zranění s nutnou hospitalizací v nemocnici. Jednání řidiče prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dalším zraněnou je taktéž žena, kterou řidič srazil na přechodu ve Frenštátě pod Radhoštěm ulice Rožnovské.  Také tady nedal 40letý řidič přednost chodci. Paní ve věku 78 let srazil levou částí vozidla, čímž utrpěla zranění s nutnou hospitalizací v nemocnici.

U všech těchto účastníků dopravních nehod byla dechovou zkouškou vyloučena přítomnost alkoholu v těle.  Vždy se jednalo o pochybení ze strany řidičů. Jeden uvedl, že si chodkyně nevšiml, a druhý připisuje srážku povětrnostním podmínkám a přehlédnutím chodkyně. Dopravní policisté nadále vyšetřují okolnosti těchto událostí.    

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice