3. 7. 2015

Prozatím 326 podvedených

Lákavý inzerát na prodej ponorných čerpadel a biolamp oslovil více jak 3 stovky zájemců. Dodané zboží však neodpovídalo nabízenému druhu a kvalitě. Vzniklá škoda dosáhla téměř 700 tisíc korun. Podezřelý 45letý muž z Kopřivnice nabízel formou inzerátů čerpadla a biolampy od roku 2012. Poškození jsou z celé republiky. Přítrž jeho jednání, alespoň prozatím, učinilo sdělení obvinění komisařkou oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně. Dodávaná čerpadla měla hodnotu zhruba 750 korun, jím inzerovaná kolem 1800 korun, běžně se prodávala za částku kolem 7 tisíc. Stejně i nabízené a dodávané biolampy za 300 korun nabízel kolem 2 tisíc, v daném období prodávané za nesrovnatelně vyšší cenu. Kupující uvěřili cenové nabídce nabízeného zboží, to si objednali, poštovní dobírkou však dostali jiné, funkční, ovšem za úplně jinou cenu a v jiné kvalitě. Mnozí z kupujících kontaktovali prodejce a žádali výměnu či vrácení peněz.  Nedočkali se. Mnozí vyhodnotili situaci a když byl prodejce nekontaktní, věc více neřešili.  Část z nich však podala na policii oznámení s podezřením ze spáchání podvodu. Postupně začaly přicházet oznámení z celé republiky. Postoupením jednotlivých případů ze Semil, na základě místní příslušnosti začalo, oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně případ řešit. Dnes má podezřelý sděleno obvinění s podezřením ze spáchání přečinu neoprávněného podnikání a zločinu podvodu se škodou téměř 700 tisíc korun. Ze shromážděných důkazů je zřejmé, že zboží prodával vědomě v jiné kvalitě s jasným úmyslem lidi podvést a nedovoleně podnikat. Na svou obhajobu však podezřelý uvádí opak, s odkazem že nikoho podvést nechtěl, že se jedná o pouhé nedorozumění jak z jeho strany, tak ze strany kupujících. Získané peníze použil pro svou potřebu. V trestním zákoníku je uvedeno, že zločinu podvodu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku značnou škodu. Nedovoleného podnikání se dopouští ten, kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání a způsobí takovým činem značnou škodu – nejméně 500 tisíc korun. V případě uznání vinným mu hrozí až 8 let trestu odnětí svobody.

inzerát

 

Vyjížděl na krajnice s téměř 3,5 promile alkoholu

Oznámení o podivném chování řidiče jedoucího v osobním automobilu ve směru na Nový Jičín přijali policisté na linku 158. Uvědomělý řidič si všiml podivného chování vpředu jedoucího automobilu na „čtyřpruhu„ silnice mezi Příborem a Novým Jičínem. Za kličkujícím vozidlem přejíždějícím ze strany na stranu jel až do obce Závišice. Tam jej předjel, zastavil a zeptal se jej, jestli nepotřebuje pomoc, zda mu není nevolno. Silný zápach alkoholu jej usvědčil v tom, že je řidič opilý. Tak jej vyzval, ať dále nejede, než se něco stane. Ten se s ním odmítal více bavit a z místa odjel. Již v průběhu jízdy vyrozuměl oznamovatel telefonicky policisty o možném opilém řidiči ohrožující další účastníky silničního provozu, udával jim směr jízdy i chování řidiče na silnici. Operační středisko za ním vyslalo policejní motorizované hlídky. Samotného 59letého řidiče po chvíli našli ve Štramberku, sedícího na sedadle řidiče v zaparkovaném autě.  Řidič policistům uvedl, že auto řídil a že pil a tak jej vyzvali k provedení dechové zkoušky. Provedený test ukázal téměř 3 a půl promile alkoholu. Lékařskému vyšetření se podrobil, odběr krve však odmítl. Následně byl převezen na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Jeho jednání je prověřováno s podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

opilý kličkující řidič zastaven svědkem (1) opilý kličkující řidič zastaven svědkem (2) opilý kličkující řidič zastaven svědkem (4) opilý kličkující řidič zastaven svědkem (5)

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice