30. 12. 2022

Kopřivnice: Exploze v bytu

Včera v podvečer okolo 19. hodiny došlo v jednom z bytů bytového domu v Kopřivnici k explozi. Na místo ihned přijely všechny složky Integrovaného záchranného systému. Ze svých bytů byly evakuovány téměř čtyři desítky osob, a to za asistence policistů, kteří kontrolovali, zda nájemníci byty opustili. Policisté byli v kontaktu jak se samosprávou, tak s hasiči. Do péče zdravotníků byl předán téměř 30letý nájemník bytu, ve kterém došlo k explozi. Ke zranění jiné osoby nedošlo. Vzhledem k poškození bytu a okolnostem (případný únik plynu) byli na místě také statik a plynař. Tito konstatovali, že policisté mohou vstoupit do domu, respektive bytu.

 

K ohledání místa byli přivoláni pyrotechnici z Pyrotechnické služby Policie ČR, psovod se služebním psem k vyhledávání akcelerantů a specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství. Policisté na místě pracovali v podstatě až do brzkých ranních hodin, přičemž zajistili stopy a předměty, jejichž odborné zkoumání provedou pyrotechnici. Kriminalisté dokumentovali i další související skutečnosti.

 

Z dosud zjištěných informací vyplývá, že muž měl mít v bytě různé chemické látky a současně pyrotechnické výrobky, přičemž k explozi mělo dojít při či následně po manipulaci s chemikáliemi. Jedná se o příčinu s nejvyšší pravděpodobností. Policisté dosud vzhledem ke zranění a hospitalizaci muže nevyslechli.

„Z panelového osmipatrového domu bylo evakuováno celkem 47 osob, kterým bylo zajištěno provizorní přístřeší a pitný režim ve vedlejším vchodě druhého panelového domu. Po celou dobu zásahu byl pro evakuované osoby připraven i evakuační autobus. Hasiči ve spolupráci s vedení města Kopřivnice zajistili provizorní ubytování pro dvě osoby. Ostatní osoby našly zázemí u svých příbuzných a známých. Hasiči na místě pomáhali i s převozem osob do provizorního ubytování, “ uvedl Lukáš Popp z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Kriminalisté oddělení obecné kriminality územního odboru Nový Jičín věc prověřují pro podezření z trestného činu obecné ohrožení. I nadále budou pokračovat v jednotlivých úkonech trestního řízení. Od dnešních ranních hodin se postupně vrací evakuovaní obyvatelé do svých bytů.

 

V souvislosti s případem připomínám informace o nebezpečí související s manipulací s pyrotechnikou –  https://www.policie.cz/clanek/s-pyrotechnikou-nejen-na-konci-roku-opatrne.aspx .

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice