30. 4. 2018

Předmětem zájmu řetízky

Ostravský policejní komisař sdělil obvinění 42letému muži pro trestný čin krádeže. Muž byl přitom v minulosti pro krádež odsouzen a uložený trest obecně prospěšných prací ve výměře tři sta hodin dosud nevykonal.

Muž je nyní podezřelý z dvou skutků krádeží řetízků (či jejich částí). K činům došlo dne 25. 4. 2018 kolem 15 hodin a 26. 4. 2018 po 17 hodině v Ostravě-Porubě. V obou případech muž poškozené oslovil s dotazem na cestu a následně strhnul (či se pokusil strhnout) řetízek z krku žen. V prvém případě se měl zmocnit přívěsku a utéci. Přívěsek policisté zajistili v jedné ze zastaváren. V druhém případě, kdy mu 82letá oběť popisovala cestu ke zdravotnickému zařízení, se měl zmocnit řetízku s přívěskem i brože. Opět místo činu opustil. Poškozená věc oznámila na tísňové lince. Informace byla předána hlídkám, přičemž policisté zaregistrovali muže odpovídajícího popisu, který se po spatření policistů, snažil schovat za kontejnery. Policisté podezřelého zadrželi během několika minut po skutku. Policistům muž čin ihned doznal, u sebe měl i řetízek poškozené. Orientační dechová zkouška podezřelého vykázala hodnotu přesahující 0,9 promile alkoholu.

Celková škoda na majetku byla vyčíslena v částce téměř 14 000 koroun. Muž se k protiprávnímu jednání doznal. Aktuálně mu hrozí další trest, detailněji odnětí svobody až na tři léta.

 

Fotbalové utkání

Ostravští policisté i včera pokračovali v nutných úkonech souvisejících s dokumentací protiprávního jednání fanoušků v průběhu fotbalového utkání. V době, kdy osoby omezené na osobní svobodě byly schopny úkonů (připomínám, že jejich orientační dechové zkoušky vykázaly hodnoty přesahující dvě promile alkoholu), realizovali policisté výslechy. První dva muži ve věku 38 a 27 let si vyslechli sdělení obvinění pro trestné činy výtržnictví a násilí proti úřední osobě. Starší z mužů byl přitom již pro přečin výtržnictví odsouzen. Staršímu obviněnému nyní hrozí trest odnětí svobody až na šest let, mladšímu pak až na čtyři léta.

Po provedeném ohledání místa, kde docházelo k poškození sedaček v sektoru vyhrazeném pro příznivce pražského týmu, lze rovněž konstatovat, že došlo k poškození různých částí celkem 177 sedadel. Prvotně byla škoda specifikována ve výši přesahující 200 000 korun. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin poškození cizí věci a výtržnictví.

Analýzami velkého množství zajištěných obrazových záznamů se zabývají jak ostravští policisté, tak kriminalisté moravskoslezského krajského ředitelství, specializující se na objasňování protiprávního jednání diváckého násilí. Lze předpokládat, že počet obviněných či osob podezřelých z přestupkového jednání, se navýší.

 

Fikce

Ostravští kriminalisté započali v druhé půli dubna prověřovat okolnosti události, kterou oznámil 41letý muž. Oznamovatel uvedl, že mu byla odcizena finanční částka ve výši 165 000 korun. Ke krádeži mělo dojít dne 17. 4. 2018 v době od 18 hodin do 18.45 hodin na chodníku u jedné z křižovatek v Ostravě. Neznámý či neznámí měli využít jeho indispozice, kdy si měl sednout na trávník, aby si odpočinul. Muž toto sděloval i následný den (18. 4. 2018), kdy již nebyl ovlivněn alkoholem a bylo možno konat jeho výslech. Peníze měl vyhrát a přicestovat s výhrou vlakem z Brna. Cestou z nádraží mu měly být peníze odcizeny. V průběhu prověřování zjistili kriminalisté odlišné skutečnosti, než uváděl oznamovatel. Muž dne 27. dubna 2018 doznal, že žádnou výhru nezískal a uvedený skutek se nestal. Sdělil, že o výhře se mu možná zdálo… Vzhledem k faktu, že se skutek nestal, věc bude odložena. Pakliže se kriminalisté zabývají oznámeními o fiktivních skutcích, nemohou se věnovat úkonům nutným k řešení těch skutečných trestných činů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice