31. 7. 2020

Případ výtržnictví a fyzického napadení v prostoru novojičínského autobusového nádraží

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení k prověření a k objasnění skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že chvíli po dvacáté hodině večerní 28. července 2020 byl v prostoru autobusového nádraží na ulici Sokolovské v Novém Jičíně spáchán přečin výtržnictví. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak ve výše uvedené době silně podnapilý 26letý muž z Novojičínska (orientační dechová zkouška u něj prokázala hodnotu okolo 3 promile alkoholu v dechu) vulgárně pokřikoval na 29letého muže z Nového Jičína, který stál na jednom z nástupišť se svou rodinou a jakmile se k nim přiblížil, tak druhý z jmenovaných mužů k němu přistoupil a dožadoval se, ať je nechá na pokoji a odejde. Tento slovní konflikt však následně přerostl ve vzájemné fyzické napadení obou mužů, a to údery pěstmi do všech částí těl. Oba muži tak utrpěli zranění lehčích charakterů, přičemž mladší agresor byl následně lékařsky vyšetřen a ošetřen v novojičínské nemocnici, starší z mužů zdravotnickou pomoc nevyhledal. Lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se u 26letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně za úmyslný přečin výtržnictví k podmíněnému trestu odnětí svobody o počtu osmnácti měsíců, se zkušební dobou do února roku 2021 a dále byl pravomocně odsouzen trestním příkazem Okresního soudu v Havlíčkově Brodě pro úmyslný trestný čin ublížení na zdraví a pro úmyslný trestný čin výtržnictví k podmíněnému trestu odnětí svobody o výměře čtyřiadvaceti měsíců, se zkušební dobou do června roku 2022. Celá záležitost je nadále ve stádiu prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Případ krádeže zboží v novojičínské prodejně objasněn

Policisté z novojičínského Obvodního oddělení v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 38leté místní ženě, která je důvodně podezřelá z toho, že chvíli po desáté hodině dopolední 29. července tohoto roku v prodejně s drogistickým zbožím na ulici 5. května v Novém Jičíně měla odcizit elektrický odstraňovač chloupků na obličej v hodnotě bezmála 400 korun. Toto zboží si u sebe uschovala a bez úhrady prošla přes pokladní zónu, kde byla zadržena všímavými pracovníky prodejny. Následnými lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se u ní v daném případě jedná o recidivu, poněvadž byla v posledních třech letech pravomocně odsouzena a potrestána rozhodnutím Okresního soudu v Novém Jičíně pro obdobnou majetkovou trestnou činnost, a to k podmíněnému trestu odnětí svobody o výměře osmi měsíců, se zkušební dobou do srpna roku 2021. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Podvodné jednání na osobě seniorského věku v Příboře

Policisté z Obvodního oddělení v Příboře v této chvíli zahájili úkony trestního řízení směřující k objasnění a k prověření skutečností důvodně nasvědčujících spáchání přečinu podvodu a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kterých se dopustil doposud neznámý pachatel tím, že okolo jedenácté hodiny dopolední 30. července 2020 po zazvonění u vstupních dveří domu 79leté ženy na ulici Štefánikové v Příboře, se pod smyšlenou záminkou vrácení přeplatku nechal pozvat do jejího obydlí a zde následně odcizil finanční prostředky.

Jak bylo dosavadním šetřením zjištěno, tak u dveří rodinného domu 79leté ženy zazvonila jí neznámá žena (věk okolo 30-40 let, výška do 160 cm, plnoštíhlé zavalitější postavy, krátkých černých vlasů, pravděpodobně romské národnosti, oblečená do černé halenky s krátkým rukávem a přes rameno měla tašku černé barvy) s tím, že jde vrátit přeplatek za služby, na pozvání osoby seniorského věku vstoupila do obývacího pokoje, různými dotazy zjistila, kde jsou uložené finanční prostředky a v nestřeženém okamžiku odcizila ze skříně v pokoji finanční částku na hotovosti ve výši 17 tisíc korun. Dokonce i vylákala na poškozené ženě PIN kód k její platební kartě, kterou rovněž odcizila a následně odešla neznámo kam. K případnému výběru financí z bankomatu či k platbě za nákup zboží za pomocí odcizené platební karty již nedošlo, karta byla rodinnými příslušníky téměř ihned zablokována. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů a jakékoli informace, které by vedly k ustanovení osoby pachatele či k nálezu odcizených financí a platební karty, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Jel po dálnici v protisměru a měl způsobit nehodu

Včera kolem 20. hodiny přijali policisté oznámení, že na dálnici D1 v katastru Ostravy jede vozidlo v protisměru. Okamžitě vyjeli k místu. Ve směru na Polsko hlídka spatřila stojící poškozené vozidlo značky Renault. Řidičem byl 54letý cizinec, jehož chůze byla nejistá a vrávoravá. Podezření z ovlivnění alkoholem potvrdil výsledek provedené orientační dechové zkoušky – přes 2 promile alkoholu v dechu. Policisté uviděli opodál další dvě vozidla. Řidič vozidla značky Fiat uvedl, že jel směrem na Polsko, přičemž automobil jedoucí před ním prudce vybočil. Náhle tak spatřil protijedoucí vozidlo. Došlo k bočnímu střetu. Hmotná škoda je způsobená také na třetím automobilu, kterého zasáhly odlétnuté části vozidel při kolizi. Celkově je předběžně vyčíslena na téměř 200 000 korun. Při nehodě nedošlo ke zranění osob. Policisté z dálničního oddělení Ostrava, kteří věc prověřují, zadrželi řidiči renaultu řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a obecného ohrožení z nedbalosti. Muži hrozí dle trestního zákoníku trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Policisté se obrací se žádostí o svědectví na řidiče, kteří včera pár minut před 20. hodinou místem dopravní nehody – 358. kilometr dálnice D1 v katastru Ostravy ve směru na Polsko – projížděli. Řidič měl dle informací najet na dálnici na 365. kilometru (Vrbice) a pokračovat v protisměru, jedná se tedy rovněž o tento úsek směrem k hranicím. Policisté dálničního oddělení Ostrava uvítají jakoukoliv informaci k vozidlu v protisměru a k dopravní nehodě, stejně tak záznamy z kamer vozidel. Informace lze sdělit na telefonním čísle 974 722 761, na jakémkoliv oddělení Policie ČR nebo na bezplatné lince 158.

 

Podezření na utonutí 30letého muže v areálu vodní plochy SRA – Štěrkovna Hlučín

Krátce před osmnáctou hodinou podvečerní 30. července 2020 na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámil 39letý muž z Ostravy, že pohřešuje svého 30letého kamaráda z Ostravy, a to v objektu Sportovně rekreačního areálu SRA – Štěrkovna na Hlučínsku. Na místo byla ihned vyslána službu konající místně příslušná policejní hlídka z Obvodního oddělení v Hlučíně, která zjistila, že oznamovatel společně s 30letým mužem si přibližně třicet minut po sedmnácté hodině odpolední uvedeného dne na „hlučínské štěrkovně“ v katastru obce Kozmice zapůjčili vodní šlapadlo a vydali se na něm k ostrůvku, který se nachází uprostřed vodní plochy a je od břehu vzdálen přibližně 200 metrů. Z přesně nezjištěných příčin onen 30letý muž ze šlapadla spadl do vody, chvíli se držel nad hladinou a mával rukama, následně se však podle slov oznamovatele potopil a již nevyplaval. Jak bylo dále zjištěno, tak 39letý muž okamžitě začal volat o pomoc, což slyšeli na břehu přítomní vodní záchranáři, kteří ihned dorazili na místo a začali propátrávat hladinu jezera. Hlučínští policisté okamžitě započali pátrací akci a požádali o součinnost policisty ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje se sídlem ve Frýdku-Místku s vodními čluny, zažádali o povolání policejních potápěčů, policejních psovodů a hasičů Hasičského záchranného útvaru v Hlučíně. Na místo rovněž po chvíli přiletěl i záchranářský vrtulník, který propátrával hladinu jezera. Po setmění, a to chvíli po jednadvacáté hodině téhož dne, byla pátrací akce přerušena a bude v ní pokračováno dnešního dne 31. července 2020 po deváté hodině dopolední za účasti potápěčů a policistů Speciální pořádkové jednotky se čluny. Pří výše popsaném pátrání byly také prohledány i okolní břehy vodní plochy, přilehlé restaurace, hlučínské vlakové a autobusové nádraží, různá zdravotnická zařízení a při této činnosti rovněž spolupracovali strážníci Městské policie Hlučín.

 

Těžký náklad

Policisté z dálničního oddělení Ostrava zaregistrovali nákladní vozidlo, které mělo na korbě stavební náklad i pracovní nářadí. Na tom by nebylo nic zvláštního, avšak vozidlo se jevilo, že není konstruované na takovou zátěž.

Vozidlo jedoucí po ulici v Ostravě – Přívoze řídil 28letý muž. Policisté zkontrolovali technický stav automobilu a provedli nízkorychlostní kontrolní vážení a měření. Zjistili překročení povolené maximální přípustné hmotnosti vozidla. Naměřená hodnota byla téměř 4200 kilogramů, přičemž překročení bylo téměř o 1200 kilogramů. Dále, došlo k překročení povolené hmotnosti na nápravě automobilu, kdy na druhé nápravě činilo přetížení 1200 kilogramů. Policisté zakázali řidiči další jízdu s tímto vozidlem do doby odstranění závady (překročení hmotnosti) a uložili mu na místě v příkazním řízení pokutu ve výši 10 000 korun. Dopravce (provozovatel) je podezřelý ze spáchání přestupku dle zákona o pozemních komunikacích, přičemž policisté věc oznámili příslušnému správnímu orgánu.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice