4. 2. 2015

Kradli kabely, způsobili více jak půl milionovou škodu

Škodu za více jak půl milionu korun způsobili dva muži ve věku 37 a 33 let z Ostravy, tím, že kradli měděné vodiče na železnici a v budované průmyslové zóně na Novojičínsku.

Podle poškozené firmy to byla naprosto zoufalá situace. V podstatě to co dělníci vybudovali v rámci pracovní doby, bylo za pár dní poškozeno nebo odcizeno. Vzhledem k rozloze plochy budovaného areálu, nebylo v silách zaměstnanců dokončené dílo uhlídat. Také policisté po opakovaných krádežích se věcí začali zaobírat. Zvýšeným dohledem a nastavenými bezpečnostními opatřeními, se podařilo zjistit několik údajů, které napomohly k ustanovení pachatelů těchto krádeží.

Oba zadržení muži již byli v minulosti několikrát trestně stíháni. Starší z nich 11x a mladší 8x. Odcizené kabely zbavovali obalů a samotnou měď odevzdávali do sběrných surovin. Nyní mají sděleno obvinění s podezřením ze spáchání přečinu krádež a zločinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Prozatím mají prokázáno 7 krádeží, kterých sem měli dopustit v období měsíců dubna až června.

Prvním zjištěným skutkem z měsíce dubna 2014 bylo odcizení 185m měděného kabelu na železnici v obci Sedlnice, souběžně s tím poškodili dalších více jek 600 metrů zakopaného a v zemi uloženého kabelu. Poškozením způsobili škodu přesahující 110 tisíc korun.

V dalším měsíci se měli pokusit odcizit kabely v katastru obce Mošnov mezi sloupy veřejného osvětlení. To se jim nepodařilo a tak za pár dní přijeli na místo znovu. Přestřižením a následným odcizením kabelů poškodili téměř 40 pouličních osvětlení. Samotné kabely přestřihli na sloupoví a následně pomocí připraveného náčiní kabely ze země vytahovali. V těchto krádežích pokračovali nepravidelně ještě dva měsíce. Poškozená firma při zjištění krádeží musela opětovně provést výkopové, stavební a elektroinstalační práce.

Jeden z podezřelých, policistům uvedl, že se této činnosti dopouští opakovaně. Ke krádežím používal svého nebo zapůjčeného vozidla. Odcizené kabely za použití připraveného náčiní, a upraveného ocelového lanka ze země pracně vytahoval. Pokud byly kabely čerstvě zakopány, nebo uloženy v chráničkách až tolik práce mu to nedalo. V několika případech přijel na místo v době, kdy dělníci prováděli samotnou pokládku kabelů, pozoroval jejich práci a v následujících dnech přijel na místo a zakopané kabely přestřihl a odcizil.     

Celková škoda odcizením přesáhla 200 tisícovou škodu a poškozením téměř 400 tisíc.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice