4. 4. 2013

 

Tisková zpráva: Obvinění ze znásilnění nezletilých dívek

  

Krajští kriminalisté, specializující se na vyšetřování závažné mravnostní trestné činnosti, obvinili 30letého muže z Českého Těšína ze zvlášť závažného zločinu znásilnění. Muž se měl od roku 2007 do současné doby dopustit několika skutků, včetně pokusů o ně, ve Frýdku-Místku a Českém Těšíně. Oběťmi byly nezletilé dívky. Policisté vynakládali od samotného počátku maximální úsilí k dopadení pachatele, což se jim nyní podařilo.

V říjnu roku 2008 policie pátrala po pachateli mravnostní trestné činnosti. Jednalo se o tři případy z Frýdecko-Místecka (od podzimu roku 2007 do ledna 2008) a dva případy z Českého Těšína (březen a červen roku 2008).  Tehdy si neznámý pachatel vyhlédl nezletilé dívky. Kontaktoval je v prostorách panelových domů, kde bydlí, nebo se dokonce dostal pod různou záminkou přímo do bytu. Dívky poté osahával je a nutil k různým sexuálním praktikám. V některých případech se jednalo o pokus, neboť dívky začaly například křičet a muž odešel.

 

Sestavení a práce týmu kriminalistů

Kriminalisté začali ihned po oznámení prvního případu intenzivně pátrat po pachateli uvedeného závažného jednání. Byl sestaven tým specialistů, ve kterém nechyběli policisté specializující se právě na práci s nezletilými oběťmi trestných činů, analytici a další. Jednalo se o policisty z krajského ředitelství, ale také kolegy z územního odboru Frýdek-Místek a Karviná. Policisté vynaložili k získávání a prověřování informací maximální, 24hodinové úsilí jak v terénu, tak v kancelářích. Oslovili množství osob, které mohly mít ke skutkům jakékoli informace. Vytipovali a prověřili samozřejmě i okruh možných podezřelých osob. Činnost celého týmu byla spojena také s oslovením různých odborníků, například psychologů, psychiatrů či sexuologů.

Policisté učinili i maximální opatření z hlediska prevence. Součástí zpráv vydávaných policisty k případům bylo množství preventivních rad, jak zajistit bezpečí pro děti a jak se mají děti v případě ohrožení chovat. Prostřednictvím médií byla oslovena veřejnost a požádána o spolupráci. Kriminalisté každý podnět od občanů, kteří následně na výzvu reagovali, řádně prověřili-

 

Zadržení a obvinění muže

V pátek 22. 3. došlo k obdobnému případu opět, konkrétně v Českém Těšíně. Pachatel oslovil nezletilou dívku a pod záminkou, že si musí zajít na WC, vnikl do bytu. Scénář nebyl o mnoho odlišný od přechozích případů, pachatel se snažil dívku osahávat. Svůj pokus ale nedokončil, neboť ho vyrušil příchod další osoby. Neznámý z bytu vyběhl.

Kriminalisté se i tohoto případu řádně chopili. Bryskně zjistili a řádně zadokumentovali skutečnosti a informace, na základě kterých zadrželi minulý týden v pondělí podezřelého 30letého muže z Českého Těšína. O den později ho obvinili ze zvlášť závažného zločinu znásilnění dílem dokonaným a dílem nedokonaným ve stadiu pokusu a přečinu porušování domovní svobody. Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby. Trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody za uvedený trestný čin na 5 až 12 let. Muž s kriminalisty spolupracuje.

Práce kriminalistů na případu bude pokračovat i v následujícím období, budou probíhat další úkony trestního řízení. Policisté budou například prověřovat i další obdobné případy z minulosti v našem regionu.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice