4. 9. 2023

Pád z vyhídky

V odpoledních hodin dne 1. září 2023 došlo v Kopřivnici k pádu muže (ročník 1975) z vyhlídky. Muž byl vzhledem ke zranění, které při pádu utrpěl, letecky transportován do nemocnice.  Novojičínští policisté prověřují okolnosti pádu a prozatím vyloučili cizí zavinění.

 

 

 

 

Po čtrnácti letech pátrání byl muž z Novojičínska zadržen a dodán do věznice

Komisař Oddělení obecné kriminality Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně na jaře roku 2009 vyhlásil celostátní pátrání po muži ročníku narození 1965 z Novojičínska, který se v letech 1999 až 2006 dopustil na různých místech České republiky majetkové trestné činnosti formou podvodných jednání, kdy nejméně ve dvaceti případech vylákal od svých věřitelů finanční prostředky na hotovosti ve výši více jak 11,5 milionů korun, a to pod záminkou jejich zainvestování a zúročení. Tyto peníze poškozeným osobám však zpět nevrátil a použil je pro svou vlastní potřebu. V průběhu trestního řízení se obviněný muž stal pro orgány činné v trestním řízení nekontaktním, proto bylo soudní řízení vedeno jako proti uprchlé osobě. Po provedení všech důkazů byl obviněný muž uznán vinným pro spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu a byl mu udělen nepodmíněný trest odnětí svobody v délce trvání devíti let a šesti měsíců. Následně v polovině července 2014 pak Krajský soud v Ostravě vydal na uvedeného muže příkaz k dodání do výkonu trestu. Po celou dobu od vyhlášení pátrání se novojičínským policistům nedařilo zjistit místo pohybu a pobytu výše uvedeného muže. Až v letních měsících letošního roku policisté vypátrali, kde by se dnes již 58letý muž mohl skrývat a tak se nelegálně vyhýbat výkonu trestu. Všechny relevantní indicie směřovaly do jedné z obcí na Prostějovsku. Po provedení všech dalších detailních šetření k pobytu hledaného se dostali novojičínští policisté k jistotě, že hledaný muž bydlí na konkrétní adrese a tam že si ho taky mohou v co nejbližší možné době zajistit. V odpoledních hodinách dne 29. srpna 2023 novojičínští policisté za součinnosti s policisty z Oddělení cíleného pátraní Policejního prezidia a policistů z Územního odboru v Prostějově hledaného muže zadrželi a následně předali do olomoucké věznice k výkonu trestu odnětí svobody. K pobytu muže bylo strážci zákona zjištěno, že tento se měl pohybovat a přebývat na různých místech v rámci celé České republiky, převážně se však schovával v rodinném domě po svých rodičích na Prostějovsku, kdy z místa svého úkrytu vycházel jen sporadicky. Žil tak téměř zcela oddělený a izolovaný od civilizovaného života. Hledaný muž se překvapením nezmohl na žádný odpor zakročujících policistů, a proto jeho zadržení bylo rychlé a bez jakýchkoliv škod na majetku či újmě na životě a zdraví zúčastněných osob.

 

Pokus vraždy

Muž měl ženu polít benzínem a zapálit. V první polovině července došlo v Opavě v místní části Jaktař v neobývané budově k události, při které utrpěla 48letá žena popáleniny na 44% těla. Vzhledem ke zranění byla žena letecky transportována do nemocnice. Na místo byli přivoláni také policisté a kriminalistický technik, který zajistil množství stop a mimo jiné kanystr s benzínem. Opavští kriminalisté v součinnosti s krajskými kolegy vyslechli řadu osob, které mohly objasnit okolnosti události. Ze všech získaných a zjištěných skutečností pojali podezření, že poškozená mohla být zraněna úmyslně. Jejich domněnku podpořil také výsledek odborného vyjádření policistů z odboru kriminalistické techniky a expertíz z Frýdku-Místku, kteří zjistili na zajištěných věcech, např. oděvu ženy, matraci, přítomnost těkavých hořlavých látek odpovídajících odpařenému benzínu. Krajští kriminalisté zadrželi podezřelého 49letého muže, bývalého druha poškozené ženy. Vrchní komisař odboru obecné kriminality obvinil muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. Obviněnému je kladeno za vinu, že ve výše uvedené době měl polít poškozenou benzínem a zapálit.  Z místa pak odešel. K uhašení poškozené došlo jen jejím přičiněním, kdy si žena přivolala také první pomoc. Motivem byl situační konflikt při ovlivnění alkoholem. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody do výše až dvaceti let nebo trest výjimečný.  Trestní stíhání je vedeno vazebně.

 

Vloupání do příručního skladu u prodejny v Odrách, v části Loučky

V přesně neustanovené době mezi sedmnáctou hodinou odpolední 30. srpna do šesté hodiny ranní 31. srpna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v oderské místní části Loučky přečin krádeže tím, že se po odstranění visacího zámku dveří vloupal do příručního skladu vedle zdejší budovy prodejny potravin, ze kterého odcizil deset kusů plných propanbutanových lahví o objemu 10 kilogramů, čímž poškozeným právnickým osobám a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 25 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Odrách a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na oderské policejní číslo 974 735 741 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Vloupání do stánku v areálu koupaliště v Hradci nad Moravicí

V blíže neuvedené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 27. srpna a devátou hodinou dopolední 31. srpna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Gudrichové v Hradci nad Moravicí přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil do oploceného areálu městského koupaliště a následně se po vypáčení uzamčených dveří vloupal do dřevěného stánku, který slouží jako pokladní místnost. Tento objekt zcela prohledal a odcizil příruční plechovou pokladnu s finančními prostředky na hotovosti v papírových bankovkách i v drobných mincích, přenosný platební terminál a tablet (jakožto součást pokladního systému) a mobilní tlačítkový telefon, čímž poškozené příspěvkové organizaci města vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 16 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, elektroniky a financí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hradecké policejní číslo 974 737 731.

 

Naboural do sloupu

Včera kolem 19:00 hodin jsme přijali oznámení o havárii v Ostravě na ulici U Hrůbků. Zde došlo ke střetu osobního vozidla se sloupem veřejného osvětlení. Muž 51 let řídil vozidlo Škoda Octavia a vyjel vlevo mimo komunikaci, kde narazil do sloupu veřejného osvětlení, který vyvrátil.  Na místě provedli policisté u řidiče dechovou zkoušku na zjištění případného ovlivnění alkoholem, která byla pozitivní. Displej přístroje ukázal hodnoty kolem dvou promile. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Při nehodě utrpěl řidič zranění a byl předán zdravotníkům k ošetření.

 

Objasnění majetkové trestné činnosti muže a ženy z Ostravy páchané na Opavsku

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání dvou osob z Ostravy, a to 29leté ženy a 36letého muže jako obviněné z přečinu krádeže a z přečinu porušování domovní svobody, spáchaných formou spolupachatelství. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u 36letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky okresních soudů v Ostravě a v Karlových Varech za přečin krádeže k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který vykonal koncem září roku 2020. Výše uvedená 29letá žena byla v minulosti pro obdobnou trestnou činnost majetkového charakteru pravomocně odsouzena a potrestána rozsudky okresních soudů v Ostravě a v Opavě a také usnesením Krajského soudu v Ostravě k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do června roku 2024. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora jmenovaný muž nejprve sám v odpoledních hodinách 22. července 2023 na ulici Ostravské v Opavě, v městské části Komárov odcizil ze zaparkovaného a řádně neuzamčeného osobního motorového vozidla tovární značky Dacia volně odloženou pánskou peněženku s různými osobními doklady, s několika zaměstnaneckými finančními benefity a s finančními prostředky na hotovosti a dále textilní batoh s osobními věcmi, vše v celkové hodnotě přes 20 tisíc korun. Obě obviněné osoby pár minut před sedmou hodinou ranní 31. července letošního roku společně odcizili lankovým zámkem uzamčené pánské horské jízdní kolo v hodnotě 15 tisíc korun, a to od budovy Zdravotního střediska na ulici Opavské v Kravařích. Patnáct minut před šestou hodinou ranní 2. srpna tohoto roku 29letá žena neoprávněně vstoupila na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Hlavní v obci Štítina a zde odcizila volně odstavené pánské horské jízdní kolo v hodnotě 6 tisíc korun. Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany opavských kriminalistů pro případné další obdobné protiprávní jednání a chování majetkového charakteru výše uvedené 29leté ženy a shora jmenovaného 36letého muže.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice