5. 2. 2021

Silniční kontroly prokázaly podnapilé řidiče osobních automobilů na Novojičínsku

Patnáct minut po třiadvacáté hodině večerní 2. února letošního roku službu konající hlídka Speciální pořádkové jednotky z Frýdku-Místku stavěla a kontrolovala v Kopřivnici, v městské části Lubina řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 52letého muže z Novojičínska. Odborným měřením dechovými zkouškami u něj byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1,9 promile alkoholu v dechu. Shora uvedený muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí. Celá záležitost je nadále prověřována kopřivnickými policisty a již nyní je 52letý řidič důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Stejným přečinem ohrožení pod vlivem návykové látky se nyní zabývají i policisté z Obvodního oddělení v Příboře. Jejich službu konající policejní hlídka v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu pár desítek minut před třiadvacátou hodinou večerní prvního únorového dne letošního roku stavěla a kontrolovala v katastru obce Mošnov řidiče osobního motorového vozidla tovární značky VW Passat. Při prováděné silniční kontrole bylo zjištěno, že 25letý řidič z Ostravy má nejen v tento den narozeniny, ale že je pod vlivem alkoholických nápojů. Odborným měřením dechovými zkouškami mu totiž byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 1,6 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený 25letý muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí. Řidičský průkaz mu zakročující policisté nezadrželi, poněvadž jej nepředložil. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Objasnění loupežného přepadení v suchdolské prodejně potravin

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil úkony trestního řízení ve věci zvlášť závažného zločinu loupež, ze kterého je důvodně podezřelý 28letý muž z Přerovska. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak tento muž vstoupil v silně podnapilém stavu (orientační dechová zkouška u něj prokázala hodnotu bezmála 2,5 promile alkoholu v dechu) do prodejny potravin na ulici Komenského v Suchdole nad Odrou, uchopil za krk 50letého majitele prodejny, který stál za prodejním pultem a požadoval po něm otevření pokladny a výdej finančních prostředků na hotovosti. K tomuto skutku došlo pár minut před sedmnáctou hodinou odpolední 1. února letošního roku, přičemž poškozený muž začal volat o pomoc, přivolal tak další svědky, následně se pachateli vysmekl ze sevření a v rámci své sebeobrany jej udeřil do hlavy láhví alkoholického nápoje, kterou měl vystavenou v prostoru pokladní zóny. Na místo byla ihned přivolána místně příslušná službu konající policejní hlídka, která 28letého muže zadržela a vzhledem k jeho silné podnapilosti zakročující policisté rozhodli o dodání 28letého muže na protialkoholní záchytnou stanici ve Frýdku-Místku k vystřízlivění. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a rovněž nedošlo k odcizení finančních prostředků či jiných cenností. Celá záležitost je nyní ve stádiu dalšího vyšetřování ze strany novojičínských kriminalistů.

 

Krádež vrtáku z pracovního stroje na katastru obce Příbor

V přesně nezjištěném časovém rozmezí mezi čtrnáctou hodinou odpolední 29. ledna a sedmou hodinou ranní 1. února tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na stavbě oplocenky proti zvěři u dálniční silnice D48 v katastru obce Příbor zločin krádeže tím, že ze zde odstaveného pracovního stroje – pásového minibagru demontoval a odcizil hydraulický vrták k vrtání děr, čímž poškozené soukromé společnosti z Prahy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 90 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení v Příboře v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného pracovního nástroje, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na příborské policejní číslo 974 735 751 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Řízení automobilu 59letým mužem s vysloveným zákazem řízení

Policisté z příborského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání 59letému muži z Karvinska, neboť tento řídil dodávkové motorové vozidlo tovární značky Ford Tranzit, ač má v současné chvíli rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně a usnesením Krajského soudu v Ostravě vysloven trest zákazu řízení všech motorových vozidel až do května roku 2022. Tato skutečnost byla policisty zjištěna při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na katastru obce Příbor, a to při prováděné silniční kontrole chvíli před jedenáctou hodinou dopolední 4. února letošního roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů.

Firma začala přicházet o zakázky. Jiná společnost se stejným předmětem podnikání je naopak získávala.

Kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství obvinili z přečinu zneužití postavení v obchodním styku 40letého muže. Muž pracoval několik let ve firmě s pobočkami po celé republice. Z titulu své pozice v pobočce z opavského regionu znal, veřejnosti samozřejmě utajené, know-how firmy v oblasti zakázek k nákupu vozidel a obdobných komodit. Firma ale začala o zakázky pomalu přicházet. Podezření, že společným jmenovatelem mohl být nyní obviněný muž, se jevilo stále reálnější. Kriminalisté zjistili, že muž měl v letech 2017 až 2019 působit současně jako „tichý společník“ ve společnosti druhé, pražské, se stejným předmětem podnikatelské činnosti. Tuto měl fakticky ovládat, například vyhledávat zakázky, oslovovat potencionální odběratele a domlouvat transakce. Měl tak pracovat v podstatě pro dvě firmy současně, ale zakázky byly přihrávány „jeho“ firmě díky užití znalostí a kontaktů v podnikání získaných u zaměstnavatele (mimochodem, u kterého již nepracuje). Předměty zakázek, které měl muž na úkor zaměstnavatele sjednávat, měly různou hodnotu – od desetitisíců korun až po miliony. Neoprávněný prospěch není prozatím vyčíslen. Kriminalisté na základě několikaměsíčního prověřování obvinili loni v prosinci muže z přečinu zneužití postavení v obchodním styku. V rámci domovních prohlídek zajistili kromě jiného účetnictví, množství listinných materiálů a výpočetní techniku. Nedílnou součástí práce kriminalistů byla i komunikace s finančními institucemi. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky nebo zákaz činnosti.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice