5. 9. 2018

 

Už zítra se otevřou brány muzea fojtství a začne Festival medu a písničky tedy již 5. ročník multižánrového festivalu pro všechny věkové generace se zaměřením na včelaření, přírodu, řemesla a dobrou zábavu. Letos začíná ve čtvrtek 6. 9. 2018 a končí v sobotu 8. 9. 2018. Festival se těší čím dál většímu zájmu, vloni dorazilo na 3 000 lidí, proto pořadatelé pro letošní ročník lehce upravili program ve prospěch dětských návštěvníků. Těm bude věnován čtvrtek, letos jako Dětský den se včelami. Své trvalé místo mají na festivalu stánky s ukázkami řemesel, prezentace práce v živých včelách a nebudou chybět soutěže o nejlepší med a medovinu. Pátek zůstává stejně jako vloni ve znamení guláše a perníku. Gulášfest začíná již dopoledne o 10. hodině. Následuje pestrý hudební program. Sobota 8. září bude naladěna na med a folklorní tradiční degustace vína je přesunuta právě na sobotu, protože víno a folklor k sobě patří.

 

Vernisáž výstavy Toulky historií Tatry v kresbách Karla Rosenkranze proběhne v Muzeu Fojtství v Kopřivnici ve čtvrtek 6. září 2018 v 16. 30 hodin. Výstava potrvá do 11. listopadu 2018.

 

Ve středu 5. 9. bude slavnostní vernisáží v Lašském muzeu otevřena výstava grafika a výtvarníka Jana Kavana.

 

Město Příbor a fotoklub Příbor zve na VERNISÁŽ výstavy fotografií Jana Rusnáka: Z první řady – nejen sportovní fotografie ve St 5. 9. 2018, v Galerii na radnici, 1. patro v 17 hod.

 

Galerie Galaxie (Městský park) zve na koncert americko-italské rockové kapely Polemica ve středu 5. 9. 2018 od 20 hod.

 

Divotvůrna v Kopřivnici chystá workshop s Šárkou Laštovičkovou, jak si snadno a rychle vyrobit do podzimních a zimních zásob léčivé bylinné tinktury, med a víno – 6. září 2018 od 17.30 hod.

 

Pionýři v Kopřivnici zvou na den otevřených dveří v pátek 7. 9.

 

Hospůdka na Koupališti, Hukvaldy zve v pátek 7. 9. od 18 hodin na KONCERT: Záviše na Hukvaldech s hostem Jakubem Tichým, v sobotu pak na hradě vypukne vinobraní a 2. ročník slavnosti vína a burčáku v doprovodu lidové muziky.

 

Akademie třetího věku – zimní semestr 2018/2019 – 17. ročník

Historie i současnost středního školství v Kopřivnici. Vždy ve středu od 15:30, Akademická posluchárna

Kapitoly z etnografie a dějin našeho regionu, Muzeum Novojičínska. Vždy ve středu od 15:30, Akademická posluchárna.

České dějiny a jejich souvislosti II, Virtuální univerzita třetího věku. Vždy v úterý: od 9 hodin a od 11 hodin, Akademická posluchárna. Garant: Provozně ekonomická fakulta ČZU v Praze. Vedoucí lektor: prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc.

Přihlášky budou k dispozici od pondělí 10. září v čítárně knihovny. Počet účastníků je omezen, o pořadí rozhoduje datum podání přihlášky a zaplacení kursu.

 

Poslední závod letošní sezóny bude mezinárodní. Čtvrtý a zároveň poslední letošní závod čeká příznivce ploché dráhy na kopřivnickém Letním stadiónu už 15. Září od 14 hodin. Tentokrát se bude závodit mezinárodně o Pohár přátelství. Na start se postaví čtyři týmu, které budou reprezentovat svou vlast. Mimo Českou republiku se do bojů dají také jezdci Slovenska, Ukrajiny a Maďarska. Každou zemi bude reprezentovat tamní klub. Kromě České republiky však jednotlivé státy mají pouze jeden či dva kluby a tak se v jejich barvách představí převážně reprezentanti svých zemí.

Českou plochou dráhu bude hájit Markéta Praha, v jejichž barvách působí většina juniorské reprezentace České republiky. Slovensko má na svém území pouze jednu dráhu v Žarnovici a právě její jezdci jsou zároveň slovenskými reprezentanty. Na Ukrajině je sice týmů více, ovšem většina těch nejlepších působí v týmu Speedway Rovno, který přijede do Kopřivnice. Posledním účastníkem je maďarský tým Nagyhalacz, kde působí rovněž celá maďarská špička.

Opět se tedy bude na co dívat. Závod startuje v 14 hodin a vyvrcholí třetím ročníkem Memoriálu Michala Matuly, který se bude skládat z jedné finálové jízdy, na jejíž start se postaví vždy nejlepší jezdec z každého týmu. Vítěz finále je i vítězem 3. Memoriálu Michala Matuly. Celé sportovní odpoledne vyvrcholí v depu. Ihned po slavnostním vyhlášení vítězů odstartuje After party s živou hudbou a bohatým občerstvením.

 

Jako každý rok o tomto čase přibývá v poradnách Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s. dotazů týkajících se reklamací zájezdu. Zatímco špatné počasí nebo zákaz koupání kvůli aktuálně vysokým vlnám reklamovat nelze, a to i přesto, že nám to dovolenou dokáže pěkně zkazit. Existují však situace, které zákazníka opravňují podat u cestovní kanceláře reklamaci. Jak by měl zákazník správně postupovat, když zjistí, že některá ze služeb cestovního ruchu zahrnutých do zájezdu není poskytována v souladu se smlouvou?

Zákazník by měl zjištěnou vadu zájezdu vytknout bez zbytečného odkladu, tedy nejlépe ihned na místě. Zároveň by měl sám určit přiměřenou lhůtu k odstranění vady. Podle situace se může obrátit buď přímo na recepci hotelu, (např. pokud požaduje výměnu pokoje), ale ideální je kontaktovat pořadatele zájezdu, např. prostřednictvím delegáta. Za splnění povinností ze smlouvy o zájezdu totiž zákazníkovi primárně odpovídá pořadatel zájezdu – CK, a to bez zřetele na to, zda v rámci zájezdu poskytují jednotlivé služby jiné osoby, např. provozovatel hotelu nebo dopravce. Za tímto účelem je CK povinna předat zákazníkovi jméno, adresu, telefonní číslo a email místního zástupce pořadatele, kontaktního místa nebo jiné služby, které zákazníkovi umožní urychleně pořadatele kontaktovat a účinně s ním komunikovat, požádat o pomoc ocitne-li se zákazník v nesnázích, nebo uplatnit reklamaci.

V případě podstatné vady zájezdu by měl pořadatel zákazníkovi nabídnout zdarma vhodné náhradní řešení a to pokud možno ve stejné nebo vyšší jakosti, než jaká byla původně sjednána ve smlouvě, tak, aby zájezd mohl pokračovat. Pokud navrhne náhradní řešení nižší jakosti, než jakou určuje smlouva, musí poskytnout přiměřenou kompenzaci.
Pokud budou požadavky spotřebitele zamítnuty nebo se strany neshodnou na výši kompenzací, má spotřebitel možnost využít mimosoudního řešení sporů, které spotřebitelům zdarma nabízí Česká obchodní inspekce. CK má povinnost poskytnou ČOI součinnost při pokusu o mimosoudní vyřešení sporu, ale pokud se nebude chtít dohodnout ani tímto způsobem, nezbývá než se obrátit na soud.

 

Krajský úřad Moravskoslezského kraje upozorňuje na AKTUÁLNÍ ZMĚNU JÍZDNÍCH ŘÁDŮ. U většiny spojů se jedná o úpravy, související s rekonstrukcí cesty. U spojů, které se týkají Kopřivnice jde především o časové posuny z důvodu rekonstrukce komunikací okolo Příbora a vypuštění zastávky Příbor Hájov, rozcestí. Na webových stránkách kraje najdete podrobný přehled o změnách jízdních řádů autobusové dopravy od 2. 9. 2018. Podrobné informace a přehledné jízdní řády naleznete také na portálu Vývěsných jízdních řádů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice