6. 4. 2012

Nehoda cyklisty s vozidlem

Ve čtvrtek 5. dubna krátce před šestou hodinou ranní se na silnici třetí třídy ve Starém Jičíně stala dopravní nehoda mezi osobním vozidlem a cyklistou. Třiatřicetiletý řidič vozidla Nissan na křižovatce při odbočení vlevo pravděpodobně přehlédla a nedal přednost cyklistovi, který jel na kole ve směru od Starého Jičína na Nový Jičín, místní část Loučka. Dvaašedesátiletý cyklista již na vzniklou situaci nestačil zareagovat a jízdním kolem, narazil do osobního vozidla. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista těžká poranění. Cyklista byl z místa nehody převezen Rychlou záchrannou službou do Fakultní nemocnice v Ostravě Porubě. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu byla u řidiče nissanu negativní. Okolnosti nehody nadále intenzivně prošetřují novojičínští dopravní policisté a ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení k objasnění a prověření skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán přečin ublížení na zdraví z nedbalosti.

  

 

Ženu pronásleduje manžel

Čtyřicetiletý muž z jedné vesnice na Novojičínsku má pronásledovat manželku, se kterou je v rozvodovém řízení. Nepříjemné chvíle asi zažívá od ledna letošního roku mladá žena z Novojičínska, když se rozvádí s mužem, který pravděpodobně neunesl jejich rozpad manželství. Podle zjištěných okolností měl od začátku letošního roku do současné doby opakovaně obtěžovat svou manželku, se kterou je v rozvodovém řízení a se kterou již nežije ve společné domácnosti. V kteroukoliv denní i noční dobu ji odesílal sms zprávy, ve kterých ji vulgárně urážel a dožadoval se kontaktu. Svým chováním vzbudil muž u poškozené oprávněnou obavu o její život a zdraví a věc oznámila policistům. Trestní stíhání obviněného je vedeno na svobodě. V případě odsouzení mu za jeho jednání hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Stalking – nebezpečné  pronásledování

Mezi nejdůležitější znaky stalkingu patří opakované a dlouhodobé obtěžování obětí, nevyžádanou a nechtěnou pozorností a to například pomocí dopisů, e-mailů, telefonátů, SMS zpráv, zasíláním různých zásilek s dárky. Obsah zpráv může být příjemný, ale také zastrašující. Jako další projev stalkingu je demonstrování moci a síly stalkera. Do této kategorie můžeme zařadit fyzické pronásledování oběti do práce, na nákupu, čekání před domem apod. Může dojít až na výhrůžky násilí a zabitím. Stalking je pro oběť obrovskou zátěží na psychiku a podcenit jeho rizika se nemusí vyplatit. Stav oběti a její psychické následky se zhoršují s hrozbou fyzického násilí nebo přímé agrese ze strany pachatele. Často je donucena k změně pracoviště, bydliště a musí měnit své životní návyky. Jednání pachatele často přechází v agresi, ničení či poškozování majetku a může končit i smrtí oběti.

 

A obrana proti stalkingu?

– Jednoznačně dejte stalkerovi najevo, že nemáte o jeho projevy zájem. Bez výjimky se vyhněte schůzkám, telefonním hovorům, esemeskování apod.  Jakákoli reakce z vaší strany stalkera  povzbuzuje k další aktivitě.
– Všechny důkazy obtěžování (záznamy telefonních hovorů, dopisy, sms zprávy atd.) si uschovejte. Jakmile kontaktujete Policii ČR, budete tyto důkazy potřebovat.
– Změňte svoje chování a zvyky. Pohybujte se po jiných trasách, změňte nákupní středisko, telefonní číslo a založte si jinou e-mailovou adresu.
– Mimo domov se pohybujte s důvěryhodnou osobou.
– Noste mobilní telefon pro případné zavolání pomoci a dále můžete mít u sebe legální prostředky pro svoji obranu (pepřový sprej, alarm).

 

Neznámý pachatel měl vyhrožovat dívce smrtí

Patnáctileté dívce měl někdo vyhrožovat likvidací, nakonec jsme zjistili, že bylo vše jinak. Na počátku března letošního roku jsme přijali oznámení o případu nebezpečného vyhrožování. Během dvou dnů z 1. na 2. března měl neznámý pachatel zaslat prostřednictvím internetu celkem devět sms zpráv poškozené dívce z Novojičínska, ve kterých jí vyhrožuje polámáním kostí, zlomením vazu, znásilněním a zabitím. Okamžitě po oznámení byly zahájeny úkony trestního řízení směřující k prověření a objasnění skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán přečin nebezpečné vyhrožování. V průběhu vyšetřování zjistili příborští policisté, že výhružné sms zprávy si zaslala na mobilní telefon sama mladistvá poškozená a to bez udání důvodu. Jelikož se trestný čin nestal, věc bude odložena.

 

Manželé měli neoprávněně odebírat plyn

Poté co jim pracovník plynárenské společnosti uzavřel přívod plynu do rodinného domu v Sedlnicích, napojili se na hlavní přívod a dále plyn na černo používali. V těchto dnech jsme sdělili obvinění z krádeže zemního plynu manželskému páru z Novojičínska. Skutku se měli dopustit manželé, kteří měli přes měsíc v době od konce ledna do zjištění, namontovat na hlavní přívod plynu plastovou zahradní hadici, kterou dále připojili pomocí kovových spojek na plynový rozvod směřující do jejich rodinného domu v Sedlnicích. Po dobu přes jeden měsíc tak měli neoprávněně odebírat plyn a způsobit poškozené společnosti, která na nelegální odběr přišla, škodu přesahující částku deset tisíc korun. Oba manželé se tak budou zodpovídat před soudem za přečin krádeže, a to formou spolupachatelství. Teď jim hrozí až dva roky odnětí svobody.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice